Управління грошовими активами фірми



Необхідність, сутність, мета та задачі фін. менеджменту

Невід'ємною складовою менеджменту є фінансовий мене­джмент— процес управління формуванням, розподілом і вико­ристанням фінансових ресурсів суб'єкта господарювання та оптимізації обороту його грошових коштів. Фінансовий менеджмент ґрунтується на системі принципів, засобів та форм організації грошових відносин підприємства, спрямованих на управління його фінансово-господарською дія­льністю. Складовими фінансового менеджменту є:—визначення і реалізація фінансової політики підприємства;—інформаційне забезпечення (складання й аналіз фінансової звітності підприємства);—оцінювання інвестиційних проектів і формування «портфе­ля» інвестицій;—поточне фінансове планування та контроль. Фінансово-економічні відносини формуються у трьох взаємо­зв'язаних напрямах:—ринок грошей та капіталу;—ринок інвестицій;—фінансовий менеджмент. На основі фінансового менеджменту здійснюється управління усією фінансово-господарською діяльністю підприємства, фор­мування і використання усіх видів його фінансових ресурсів із застосуванням методів та важелів фінансового механізму, тобто формується мистецтво управління фінансовою діяльністю під­приємства. Ефективне функціонування фінансового менеджменту багато в чому визначається такими факторами, як:—приватна власність на засоби виробництва та землю;—самофінансування підприємницької діяльностф;—ринкове ціноутворення;—ринок праці, товарів і капіталу;—чітке регламентування державного втручання в роботу під­приємства. У процесі організації фінансового менеджментуздійсню­ються планування, прогнозування, регулювання, координація, стимулювання, контроль та аналіз.

Отже, фінансовий менеджмент вирішує завдання фінансового управління діяльністю підприємства від постановки фінансових цілей до прийняття рішень, організації і контролю за їх виконан­ням та оцінювання результатів фінансової діяльності.

Вартість капіталу фірми і методи її оцінки.

Вартість капіталу відбиває ціну, яку підприємство сплачує за його залучення з різних джерел у відносному виразі. Приймаючи рішення про застосування (залучення) будь-якого джерела (ресурсу), важливо оцінити вартість цього джерела. Вар­тість капіталу — це відносна величина витрат на об­слуговування складових капіталу. Окремі складові капіталу мають різну вартість. Ця вартість відображається у відносних величинах як процентна ставка (річні проценти).Ціна капіталу характеризує ту норму рентабельності, нижче розміру якої підприємство не повинно приймати будь-яких рішень інвестиційного характеру. Узагальнюючим показником, що відображає мінімальну нор­му прибутку, яку отримують інвестори від своїх вкладень, є се­редньозважена вартість капіталу (СЗВК). Для визначення СЗВК застосовується формула: СЗВК=∑Віі, СЗВК — середньозважена вартість капіталу, %;В, — вартість г-го джерела коштів, %;Ч, — частка і-го джерела в загальній сумі капіталу, %;п — кількість джерел (і= 1, 2, 3,... п). Якщо норма рентабельності інвестицій (ІК.К) буде бі­льшою середньозваженої вартості капіталу (СЗВК), рішення що­до прийняття проекту має бути позитивним. Гранична вартість капіталу відображає ті витрати, які під­приємство понесе для відтворення планової структури капіталу з урахуванням змін на фінансовому ринку. ГВК= , ∆СЗВК — приріст середньозваженої вартості капіталу в про­гнозному (плановому) періоді, %;∆К — приріст усього капіталу в прогнозному періоді, %. Прийняття рішення про додаткове залучення капіталу об'єк­тивно передбачає визначення межі ефективного його викорис­тання. З цією метою розраховується показник «гранична ефекти­вність капіталу» (ГЕК): ГЕК= , де ∆РК — приріст рівня рентабельності капіталу, %; ∆СЗВК — приріст середньозваженої вартості капіталу, %. Визначені показники у звітному періоді і на прогнозний (пла­новий) період дають змогу прийняти рішення щодо формування ефективної вартості капіталу підприємства.

 

Управління грошовими активами фірми

Об'єктами управління є грошові кошти в касі, на поточних рахунках, у дорозі та їх еквіваленти. Мета управління грошовими коштами підприємства — визначення оптимального залишку грошових коштів, який необхідний для розрахунку за своїми не­відкладними фінансовими зобов'язаннями, а також визначення інвестиційних можливостей підприємства здійснювати короткострокові фінансові вкладення. Основними завданнями управління грошовими коштами є:-визначення оптимального залишку грошових коштів для за­безпечення безперервності діяльності підприємства;-створення резервного залишку грошових коштів на випадок можливого розширення обсягів діяльності;-своєчасна трансформація тимчасово вільних грошових коштів у високоліквідні фінансові інвестиції та їх зворотна конверта­ція для поповнення залишку грошових коштів;-своєчасне забезпечення поточних платежів, пов'язаних з ви­робничо-комерційною діяльністю;-формування інвестиційного залишку грошових коштів з ме­тою здійснення ефективних короткострокових фінансових вкла­день в окремі сегменти ринку грошей;-формування компенсаційного залишку грошових коштів на поточному рахунку підприємства з метою своєчасного обслуго­вування невідкладних потреб підприємства;-забезпечення прискорення оборотності грошових коштів зменшенням операційного та фінансового циклів, скороченням розрахунків готівкою, своєчасної інкасації виручки від реалізації продукції. Управління грошовими коштами включає кілька етапів. На першому етапі аналізується сутність участі грошових коштів в оборотних активах підприємства в динаміці. Для цього розрахо­вуються такі показники: 1. Коефіцієнт участі грошових коштів в оборотних активах: Ку= , де Ку — коефіцієнт участі грошових коштів в оборотних активах;СЗ — середній залишок грошових коштів в аналізованому періоді;СА — середня сума оборотних активів в аналізованому періоді. 2. Середній період обороту грошових коштів По= ,В-одноденна виручка.


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 180; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!