Культура і література України ХІХ ст. Портрет Івана Франка



У другій половині XIX ст., як і раніше, розвиток української культури відбувався в умовах імперських колонізаторських режимів, які панували в Україні. Найтяжче доводилось народній освіті. Хоча преса 60-х pp. і відзначала особливе тяжіння до грамоти, яке з'являлося в народі ("Селяни один за другим самі приводять дітей у науку", — писав 186/ р. український журнал "Основа"), імперські правителі зовсім не дбали про те, щоб навчити бодай читати й писати кожну українську дитину.

Іван Якович Франкою (* 27 серпня 1856, с. Нагуєвичі, Дрогобицький повіт — † 28 травня 1916, Львів) — український письменник, поет, публіцист, перекладач, вчений, громадський і політичний діяч.

Іван Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Східній Галичині, поблизу Борислава, в родині селянина-коваля. Мати, Марія Кульчицька, походила із зубожілого українського шляхетського роду Кульчицьких, гербу Сас. Свою селянську ідентичність, що виявлялась у подиву гідній працелюбності й невибагливості в побуті, Франко зберіг до кінця життя.

 

Картина А.І. Куїнджі «Ніч на Дніпрі»

Незважаючи на те, що вона згодом стемніла, усе ще можна побачити цей приголомшливий ефект світіння, немов художник змішував фарби з місячним світлом. При погляді на полотно виникає непередаване відчуття, начебто ти дивишся у вікно на нічний Дніпро. На оксамитовій і й синявому неба сіяє місяць, створюючи на поверхні ріки місячну доріжку; й вікнах далеких хаток мерехтять слабкі вогники

Художникові вдалині домогтись ефектів Сяйва місяця ї мерехтіння далеких вікон, причому Це не виглядає штучно, навпаки, створюється враження, начебто ти Бачиш ніч на Дніпру не замутнений подивимось дитини, для Якого ВСІ фарби природи набагато яскравіше, Ніж для нас, Що звиклі до цієї пишноті ї байдуже на нього поглядають. Картина А.І. Куїнджі «Ніч на Дніпрі»

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!