ВИМОГИ ДО СТУДЕНТІВ-ПРАКТИКАНТІВ



Міністерство освіти і науки україни

ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«КРИВОРІЗЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ»

КРИВОРІЗЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ

 

Кафедра практичної психології

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

В.о. директора 

_____________ Остроушко О. А.

«_____» ________________2015р.

 

РОБОЧА ПРОГРАМА

ВИРОБНИЧОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ

 

спеціальність: 7.01010101 Дошкільна освіта (з додатковою спеціальністю 7.03010301 «Практична психологія»)

 

факультет: дошкільної та технологічної освіти

 

Кривий Ріг – 2015


Робоча програма виробничої педагогічної практики в закладах освіти. Для студентів з додатковою спеціальністю 7.03010301 «Практична психологія»: 7.01010101 Дошкільна освіта. ― 27с.

 

РОЗРОБНИКИ ПРОГРАМИ:

Мірошник Зоя Михайлівна, доктор психологічних наук, професор, завідувач кафедри практичної психології Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет».

Туркова Дар’я Михайлівна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет».

 

РЕЦЕНЗЕНТИ:

Шестопалова Олена Петрівна, кандидат психологічних наук, доцент кафедри практичної психології Криворізького педагогічного інституту ДВНЗ «Криворізький національний університет».

 

Обговорено та схвалено кафедрою практичної психології

«19» листопада 2015р., протокол № 4

 

Завідувач кафедри                               ______________(Мірошник З. М.)

 

 

Схвалено Вченою радою інституту

«____»_________________2015р., протокол №___

 

© Мірошник З. М., Туркова Д. М., 2015 рік

© КПІ ДВНЗ «КНУ», 2015 рік

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

Дитина на кожному етапі свого вікового розвитку потребує особливого підходу. Освітні установи, а отже, і практична психологія освіти охоплюють дошкільне дитинство (3‒6/7 років) і дитинство шкільне, що включає молодший шкільний вік (6‒9 років), підлітковий (10‒14 років) і старший шкільний або ранній юнацький вік (15‒17 років).

Психологічна служба освіти — один з компонентів цілісної системи освіти країни. Метою її діяльності є психологічне здоров'я дітей дошкільного і шкільного віку; основним завданням — сприяння психічному, психофізичному і особистісному розвитку дітей на усіх вікових східіях дошкільного і шкільного дитинства; основним засобом — створення сприятливих психолого‒педагогічних умов для повноцінного проживання дитиною кожного вікового періоду, для реалізації закладеного у відповідному етапі онтогенезу можливостей розвитку індивідуальності.

Головна мета психологічної служби освіти — психологічне здоров'я дітей ― пов'язана передусім з перспективним напрямом її діяльності, орієнтованим на своєчасний і повноцінний психічний і особистісний розвиток кожної дитини. Ця мета може бути реалізована тільки тоді, коли психологічна служба забезпечує спадкоємність психологічної уваги до дитини на різних вікових етапах роботи з дітьми, коли відбувається «стикування» представлень, розуміння, умінь дорослих, що працюють з дітьми одного віку, і дорослих, що працюють з дітьми іншого віку.

Метою практики є знайомство студентів V курсу з додатковою спеціальністю «Практична психологія» із особливостями роботи психологічної служби за всіма напрямами роботи фахівця ― практичного психолога.

При професійно грамотному рішенні завдань психологічної служби і дошкільний, і шкільний психолог займаються в основному психопрофілактичною роботою. Але якщо на одному з вікових періодів нормальні умови розвитку дитини порушуються, на наступному — доводиться основну увагу зосереджувати на корекції і проводити спеціальну розвивальну роботу.

Тому саме взаємодія фахівців-психологів, що працюють з дітьми різного віку, складає основу перспективного напряму діяльності психологічної служби.

Психолог — рівноправний член педагогічного колективу і відповідає за ту сторону педагогічного процесу, яку, окрім нього, ніхто професійно забезпечити не може, а саме ― за психічний (інтелектуальний, емоційний, мотиваційно‒потребнісний, комунікативний та ін.) розвиток і психологічне здоров'я дітей і школярів.

Практичний психолог, працюючи в дитячому саду, школі, інтернаті і ін., має справу з дітьми самого різного віку: з дошкільниками, молодшими школярами, підлітками, старшокласниками. При цьому він бачить вік дітей не в статиці, а в динаміці - на його очах діти ростуть, дорослішають, переходять з однієї ступені онтогенезу до іншої, складнішу і змістовнішу.

Той або інший віковий період сензитивен до розвитку певних психічних процесів і властивостей, психологічних якостей особистості, а тому і до певного типу дій. Тому дитина на кожному віковому етапі потребує особливого до себе підходу. Саме повноцінне проживання дитиною кожного вікового періоду підготує її до переходу на наступну вікову ступінь, дозволить сформуватися необхідним для цього психологічним новоутворенням.

У психологічній теорії і психолого‒педагогічній практиці досить повно і чітко відпрацьовані зміст, методи і форми організації провідної для дошкільного віку ігрової діяльності і для молодшого шкільного віку — учбової діяльності. А з організацією провідної діяльності або необхідних умов психічного і особистісного розвитку в підлітковому і старшому шкільному віці справа йде складніше. Тому, у зміст роботи необхідно включити вивчення і розвиток здібностей, схильностей, інтересів дітей з урахуванням особливостей їх віку і специфіки освітньої установи — дитячий сад, школа, ліцей, коледж і ін.

Психологічна допомога включає: психодіагностику, психокорекцію, психологічне консультування, психопрофілактику, психологічну просвіту та ін.

Психологічна просвіта — це залучення дорослих (вихователів, учителів, батьків) і дітей до психологічних знань.

Психопрофілактика — це спеціальний вид діяльності дитячого психолога, спрямований на збереження, зміцнення і розвиток психологічного здоров'я дітей на усіх етапах дошкільного і шкільного дитинства.

Психологічним консультуванням називається особлива область практичної психології, пов'язана з наданням з боку фахівця‒психолога безпосередньої психологічної допомоги людям, які потребують її, у вигляді порад і рекомендацій.

До шкільного психолога звертаються і самі учні, головним чином з питань своїх взаємин з дорослими і однолітками, самовиховання, професійного і особистісного самовизначення, культури розумової праці і поведінки і т. п.

Ось, наприклад, проблеми, з якими до психолога часто звертаються підлітки і старші школярі: суб'єктивні переживання з приводу неблагополуччя стосунків з оточенням; взаємини в сім'ї; проблема «хлопчик – дівчинка» поза сферою сексуальних відносин; сексуальні відносини та вагітність; нереалізована потреба в романтичній любові, в її духовних началах; школа ― успішність, несправедливість з боку учителів, відмова ходити в школу; проблеми життєвого призначення, вибору професії, орієнтація в матеріально-економічних питаннях; проблеми, пов'язані з прийомом медикаментів і хімічних речовин; дозвілля і молодіжна субкультура; особисті проблеми і переживання.

Диагностико-корекційний (діагностико‒розвивальний) напрям роботи психолога — один з найбільш складних, який вимагає спеціальної психологічної підготовки психолога‒практика.

Психологічний тест є засобом, який може привести до позитивного результату тільки тоді, коли він знаходиться в руках людини, що має спеціальну психологічну кваліфікацію, необхідними якостями особистості і яка дотримується етичних принципів психологічної роботи з людьми.

У діагностиці потрібне уміння виділяти психологічну проблему, правильно поставити питання, отримати потрібну інформацію від вихователів, учителів, батьків, дітей, проаналізувати цю інформацію і сформулювати висновок, що має не просто практичну спрямованість, але спрямованість на аналіз конкретного, одиничного випадку. Специфіка діагностичної роботи, власне, як і консультативної й корекційної, різниться в залежності від вікової групи до якої застосовується.

Отже, професійне становлення фахівця ― практичного психолога, потребує набуття практичного досвіду в роботі з різними віковими групами, з метою кваліфікованого надання психологічної допомоги. Умовою професійного зростання фахівця є проходження виробничої психологічної практики, яка надає змогу набути практичні навички роботи з різними віковими категоріями.

ВИМОГИ ДО СТУДЕНТІВ-ПРАКТИКАНТІВ

 

 

Перед студентом‒практикантом постають такізавдання:

1. Ознайомитися зі структурою, основними підрозділами закладу, де проходить практика.

2. Знайомство з персоналом навчального закладу та його обов’язками.

3. Вивчення відповідних нормативних документів, а саме: „Положення про загальноосвітній навчальний заклад”, „Положення про психологічну службу системи освіти України”, „Положення про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів”, „Конвенція про права дитини”, Лист міністерства освіти і науки України від 15.06.2004 р. № 1/9‒324 „Про внесення змін і доповнень до нормативності чисельності практичних психологів та соціальних педагогів навчальних закладів”, Наказ Міністерства освіти та науки України від 07.06.2001 р. № 439 „Про внесення змін до Положення про психологічну службу системи освіти України”, „Кваліфікаційна характеристика посади психолога”, „Етичний кодекс психолога”, Лист Міністерства освіти і науки України від 27.08.2000 р. № 1/9-352

4. Знайомство з основними напрямками діяльності, звітною документацією та функціями психологічної служби освітнього закладу.

5. Визначити професійно-етичні питання діяльності практичного психолога.

6. З’ясувати психологічні особливості взаємодії і спілкування в школі між учасниками навчально-виховного процесу.

7. Вивчити науково-методичну літературу, яка відповідає основним напрямкам в роботі конкретної психологічної служби.

8. Систематизувати і вміти використовувати в практичній діяльності теоретичні знання про функціонування психологічної служби системи освіти та психологічні технології реалізації функціональних обов’язків практичного психолога.

9. Оволодіти на системному рівні професійними уміннями, необхідними для продуктивної діяльності практичного психолога освіти.

10. Уміння об’єктивно аналізувати психологічний клімат та стан освітнього простору в конкретному навчальному закладі.

11. Уміння планувати та ефективно здійснювати психолого-педагогічну роботу у відповідності з метою та завданнями освітнього закладу, інтересами суб’єктів освітнього простору.

12. Оволодіння системою роботи практичного психолога закладів освіти в єдності основних напрямків його діяльності: психологічної просвіти, профілактики, психологічної діагностики і корекції, психологічного консультування.

13. Використання на практиці і вдосконалення основних професійних вмінь і навичок:

- вміти працювати із запитом, виділяти в ньому психологічну проблематику;

- вміти обирати необхідні методи дослідження та формувати психологічний діагноз;

- вміти психологічно грамотно, доступно повідомляти психологічну інформацію і використовувати її для організації психокорекції та консультування;

- психологічно грамотно, враховуючи індивідуальність планувати і реалізовувати психокорекційну програму;

- здійснювати керівництво психологічним тренінгом для підлітків та юнаків;

- проводити індивідуальне психологічне консультування.

14. Здійснювати професійну рефлексію при оцінюванні результатів роботи, використовуючи критерії ефективності психодіагностичної та психокорекційної роботи як професійних ролевих позицій практичного психолога в закладах освіти.

У період проходження практики студент зобов’язаний:

1. Взати участь у настановчій конференції з практики.

2. Прибути до місця практики в установлений університетом термін.

3. Скласти індивідуальний план своєї практики і затвердити його у керівника (протягом перших 2-х днів практики).

4. Своєчасно і якісно виконувати завдання, передбачені програмою практики.

5. Підпорядковуватися діючому в закладі освіти внутрішньому розпорядку дня.

6. Строго виконувати всі доручення і вказівки керівника практики.

7. Брати участь в громадському житті трудового колективу.

8. Систематично і сумлінно вести звітну документацію за етапами практики.

9. Своєчасно здати звітну документацію про проходження практики керівникові протягом тижня після завершення практики.

10. Взяти участь у підсумковій конференції з практики, яка має бути проведена протягом 2-х тижнів після завершення практики.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 145; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!