Тести для контролю і самоконтролю



Методика вивчення розділу „Речення”

1. Теми із синтаксису, які вивчають у початкових класах: ... (3 клас: Розповідні, питальні і спонукальні речення. Окличні речення. Звертання. Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні. 4 клас: Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Основа речення. Зв’язок слів у реченні. Однорідні члени речення. Поєднання однорідних членів речення за допомогою сполучників).

2. Учні засвоюють основні синтаксичні поняття: ...

3. Під час вивчення розділу „Речення” засвоюють такі пунктуаційні правила: ...

4. У методиці навчання мови в початкових класах вправи з реченням ділять на ... (аналітичні, синтетичні).

5. Залежно від ступеня самостійності і пізнавальної активності учнів вправи з реченням діляться на три групи: ... (на основі зразка, конструктивні, творчі).

6. До конструктивних належать вправи на:

         а) спостереження, аналіз речення, відтворення їх інтонаційної будови і складання своїх власних такої самої будови на основі наслідування зразків;

         б) побудову і перебудову речень;

         в) самостійне складання речень.

7. Схема усного синтаксичного розбору речення: ...

8. Доберіть 2 – 3 ускладнені однорідними членами речення і розберіть їх за схемою письмового аналізу для початкових класів.

Список рекомендованої літератури

    1. Бабич Н. Д. Основи культури мовлення. – Л.: Світ, 1990. – 223с.

2. Бадер В.І. Розвиток зв’язного мовлення школярів: Навч. посіб. – К.: ІЗИН, 1997. – 92 с.

3. Бадер В.І. Розвиток усного і писемного мовлення молодших школярів. – К.: АПН, 2000. – 316 с.

4. Большакова І. Ситуативна навчально-мовленнєва діяльність школярів на уроках української мови // Початкова школа. – 2002. – № 10.

5. Галуза В. Чарівний світ українського слова на кожному уроці // Початкова школа. – 2002. № 1.

6. Дубовик С. Розвиток діалогічного мовлення школярів на уроках української мови // Початкова школа. – 2002. – №7.

7. Крайнова Ж. Формування комунікативної компетентності молодших школярів на заняттях з рідної мови // Початкова школа. – 2003. – № 11.

 

Змістовий модуль 3

Методика формування граматичних понять

Тести для контролю і самоконтролю

Етапи і методика формування граматичних понять

1. Власне методичні принципи навчання граматики:

         а) вивчення граматичних форм у єдності із значенням слова; поетапне формування граматичних понять; вироблення граматичних умінь і навичок; вивчення граматичної термінології; забезпечення взаємозв’язку у вивченні морфології і синтаксису; забезпечення взаємозв’язку у навчанні граматики та розвитку мовлення учнів;

         б) комунікативна і функціонально-стилістична спрямованість навчання мови; вивчення мовних явищ у єдності форми і змісту;

         в) граматичний розбір; порівняння граматичних категорій; алгоритмізація.

2. Граматичне значення – ... (додаткове значення, що супроводжує лексичне, виражає різні відношення між словами).

3. Граматична форма – ... (сукупність граматичних значень і засобів їх вираження).

4. Засоби вираження граматичного значення: ... (закінчення, наголос, суфікси і префікси, службові слова, зміна основи, службові слова).

5. Граматична категорія. Морфологічні категорії: ... (рід, число, відмінок, ступінь порівняння; вид, спосіб, перехідність-неперехідність; час, особа, дієвідміна). Синтаксичні категорії ... (члени речення, тип зв’язку,види словосполучень, типи речень).

6. Етапи формування граматичного поняття: ... (перший – аналіз мовного матеріалу з метою виділення істотних ознак поняття; другий – узагальнення істотних ознак, установлення зв’язків між ними, введення терміна; третій – уточнення суті ознак поняття і зв’язків між ними; четвертий – конкретизація вивченого поняття завдяки виконанню вправ).

7. Опрацьовуючи кожну частину мови, учні з’ясовують такі питання: ... ( Що ця частина мови означає? На яке питання відповідає? Як (за чим) змінюється? Яким членом речення найчастіше виступає? З якою частиною мови вступає в зв’язок? Як найчастіше утворюється?).

8. Засвоєння частин мови, уміння розпізнавати їх у ряді різних лексем чи в тексті ґрунтується передусім на усвідомленні учнями: ... ( 1) їх лексичних ознак; 2) на вмінні правильно поставити до слова граматичне питання; 3) на врахуванні формально-граматичних показників кожної частини мови).


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 984; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!