Поняття “ландшафтного різноманіття” та його еволюція.



 Поява у міжнародних документах поняття “ландшафтне різноманіття” і розширення сфери його обігу в колах науковців і природо охоронців – явище закономірне. Розгортання проблеми біологічного різноманіття показало, що його збереження і відтворення можливе лише через збереження різноманіття середовищ існування біологічних видів – тобто через ландшафти. Зараз всіма вченими географами і біологами визнано, що збереження і відтворення ландшафтного різноманіття – запорука підтримки біологічного.

Вперше термін “ландшафтне різноманіття” застосований і офіційно зафіксований у Загальноєвропейській стратегії у галузі біологічного та ландшафтного різноманіття, що прийнята у Софії в 1995 році Міністерською конференцією з навколишнього середовища. незважаючи на це, чіткого визначення поняття там не було. А це вже тормошить розвиток науки і практичного застосування.

Отже, що ж собою представляє ландшафтне різноманіття території? Найбільш повним і ґрунтовним пояснення ландшафтного різноманіття дали у своїй роботі П.Г. Шищенко і М.Д. Гродзинський (1998).

Можна розрізнити три розуміння ландшафтного різноманіття, які умовно називаються традиційно-ландшафтним, біоцентричним та інтегрованим.

 

2.   Традиційно-ландшафтне розуміння ландшафтного різноманіття. Традиційно-ландшафтнеґрунтується на розумінні ландшафту традиційним ландшафтознавством – як природного утворення (ПТК) на основі закономірного, генетично обумовленого поєднання природних компонентів – гірських порід, ґрунту, поверхневих та ґрунтових вод, приземного шару атмосфери, біоти. Людина в цьому випадку відіграє роль зовнішнього фактора, змінюючи при цьому його корінні (тобто природні) особливості на свою користь. Тому щоб зрозуміти особливості ландшафту, необхідно знехтувати людиною та її впливом.

Розуміння різноманіття ландшафтів у цьому випадку зводиться до представленості на певній території числа ландшафтів різних типів: чим більше типів ландшафтів на даній території і чим більше їх контурів, тим ландшафтна структура буде різноманітнішою. Обчислюються значення числових коефіцієнтів.

Виходячи з цього, ландшафтознавці при виділенні і картографуванні природних ландшафтів навмисно і принципово “очищують” їх від всього, пов’язаного з людиною. В результаті цього на ландшафтних картах там, де кілька сторіч земля розорюється або створені мегаполіси з усіма витікаючими з цього наслідками, ми бачимо степові типчаково-ковилові, різнотравно-типчаково-ковилові степи або й широколистяно-лісові ландшафти.

Слід відмітити, що різноманіття ландшафтів як суто природних утворень є вже заданим самою природою – просторовою неоднорідністю геологічної будови, рельєфу, ґрунтового покриву ... . Тому людина не може його ні змінити, ні зберегти, а лише враховувати. Це константа, природний інваріант генетичної структури ландшафту.

3. Біоцентричне розуміння ландшафтного різноманіття ґрунтується на тому, що біота є складовою частиною ландшафту і без його різноманіття підтримання біологічного різноманіття неможливе. Тому ландшафт розглядається як територіальне поєднання, композиція різних місцеіснувань (екотопів) і ландшафтне різноманіття багатьма вченими розглядається як різноманіття місцеіснувань на певній території. Цим займається ландшафтна екологія.

Суть полягає у виробці підходів, оцінки і планування структури ландшафту, що має забезпечити підтримку біологічного різноманіття території. Головною причиною втрати біорізноманіття є фрагментація природного рослинного покриву і його підтримка та відновлення в умовах змінених ландшафтів полягає у сполученні окремих ділянок із збереженим рослинним покривом (біоцентрів) у мережу шляхом організації екологічних коридорів.

 

4. Інтегроване розуміння ландшафтного різноманіття має набагато ширший зміст, ніж два попередні. Визначається він гуманістичним трактуванням самого поняття “ландшафт” – не лише як природне утворення, , а й як територія, що сприймається людиною сукупно своєю композицією і взаємодією елементів природного і культурного середовищ – від форм рельєфу та кліматичних умов до споруд, національних традицій, форм землевпорядкування. Саме у поєднанні цих компонентів живе людина, впливає на неї і залежить від неї. Ландшафт сприймається при цьому як деяка природно-культурна цілісність і саме як така становить цінність для людини. Тому охоронятися і відновлюватися мають ті цінності, які дана територія (ландшафт) надає людині, в тому числі природні та історико-культурні елементи..

Інтегроване розуміння охорони ландшафту розширює зміст і поняття “охорони навколишнього середовища” і має значно більший потенціал ніж традиційне розуміння ландшафту як природної категорії. Саме на такому розумінні ландшафту, його охорони і різноманіття ґрунтується Європейська ландшафтна конвенція, що розробляється Радою Європи. Ландшафтне різноманіття охоплює три середовища, в яких знаходиться людина – культурне, природне та етнічне. Різноманіття традиційного житла, форм господарювання, пам’яток культури входять у інтегроване розуміння ландшафтного різноманіття поряд зрозумінням самого природного ландшафту і його біологічної компоненти зокрема. Саме таке розуміння ландшафтного різноманіття слід вважати найбільш наближеним до глибинної суті сталого розвитку.

Інтегроване розуміння ландшафтного різноманіття акцентує на цінностях, які природне, культурне та етнічне середовища ландшафту становлять для людини. Ці цінності (серед яких і біорізноманіття) локалізовані на певному просторі, мають зберігатися, відновлюватися якщо втрачені і збагачуватися. Чим більш вони різноманітні, тим більш змістовним, більш багатим і корисним для інших є життя людини. Отже, збереження і відновлення ландшафтного різноманіття у такому ціннісному розумінні виконує поряд з природоохороною і соціально-психологічну функцію. Людина не має почувати себе відчуженою від ландшафту – від його природної складової, історичного минулого, етнічних традицій тощо. Все це цінністю для людини і вона має на них право.

Інтегроване поняття ландшафтного різноманіття нове, проте, очевидно, саме на нього слід орієнтуватися у розробці програм і стратегій сталого розвитку.

 

Тема: Проблеми прикладного ландшафтознавства.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 288; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!