Основні підходи до визначення кордонів.



Лекція 7.  Проблема кордонів у ландшафтознавстві

 

1. Поняття кордонів у ландшафтознавстві.

В географічній літературі сформувалось уявлення про подвійний характер терміну “кордон”. З одного боку, це розподільча лінія, яка дозволяє обмежити ландшафтні комплекси і чітко їх розділити. З іншого боку, це зони або смуги, які характеризуються великою просторовою щільністю інформації та інтенсивністю географічних процесів масоенергообміну. Часто обидва уявлення про характер терміну “кордон” співставляються. Існує більш загальне і стійке розуміння терміну “кордон”, яке пов’язане з процесом оконтурювання.

Ландшафтна сфера як єдина цілісна матеріальна система, яка має різнорідні структурні частини, характеризується властивостями континуальності (неперервності) та дискретності (перервності). Ці властивості знаходяться у діалектичній єдності і тому не можна говорити про переважання одного з них. Дискретність є проявом процесів диференціації речовини та енергії у ландшафтній сфері, а континуальність обумовлена взаємопроникненням її компонентів, потоками речовини та енергії під час кругообігів (інтеграція).

Лінійні кордони вказують на дискретність геосистем, але це суперечить поняттю континуальності і тому проблема кордонів не може вирішуватись простим проведенням різких ліній. Як правило, кордони ландшафтів у просторі представляють собою перехідні смуги різної ширини. Оскільки ландшафтна диференціація зумовлена зональними та азональними факторами, то вони визначають і просторові кордони геосистеми. Виділяються вертикальні і горизонтальні межі геосистем.

Вертикальні і горизонтальні кордони геосистем.

 Вертикальні кордони геосистем – це зовнішні кордони в літосфері і тропосфері. Існує уявлення про верхню межу, згідно якого кожній таксономічній одиниці геосистем відповідає певний шар географічної оболонки, тобто чим вищий ранг геосистеми, тим більша її вертикальна потужність. В.Б. Сочава визначив, що вертикальна потужність фації – 20-50 метрів, ландшафту – 1.5-2.0 кілометри, ландшафтної провінції – 3-5 км, а широтного поясу – 8-17 км. Але таке теоретичне судження емпірично дуже важко довести. Нижній кордон, який проходить у літосфері, також визначається у відповідності з розмірами структурних частин: Н.Л. Беручашвілі пропонує проводити їх для ландшафтних комплексів низького таксономічного рангу на глибині постійної річної температури (по фізичному показнику, який має екологічне значення. Для більших комплексів (фізико-географічні області) кордон визначається за геоструктурними факторами.

Горизонтальні кордони геосистем – це зовнішні кордони геосистем, які відокремлюють їх одна від одної різкою лінією або у вигляді поступового переходу від однієї геосистеми до іншої. Їх виділення ґрунтується на статистичному аналізі багатьох елементарних випадків. Наприклад, є кордони, які проводяться по одному компоненту (компонентні), а також за кількома компонентами (інтегральні). Хоча всі компоненти ландшафту взаємопов’язані, але завдяки тому, що вони змінюються у просторі і часі по-різному, то повного їх просторового суміщення не відбувається.

Функції кордонів.

 Багатогранність функцій кордонів проявляється не тільки у системі уявлень про континуальність та дискретність географічного простору, де вони мають різні форми своєї просторової вираженості – лінія чи полоса-зона. Подвійний характер кордонів проявляється також і в системі уявлень про причинно-наслідкові зв’язки у формуванні ландшафтної структури території. Кожна межа може розглядатися, з одного боку, як наслідок певного процесу взаємодії граничних ПТК, а з іншої – як фактор, що зумовлює вплив як на речовинно-енергетичні потоки, так і на структуру граничних ПТК.

Інформаційна функція меж полягає в тому, що вони виступають носієм певної інформації про граничні ПТК та процеси їх взаємодії. Наявність ландшафтного кордону свідчить про те, що у межах її місцезнаходження характерні признаки однієї геосистеми поступово затухають та починають проявлятися признаки другої системи. Кордон при цьому виконує функцію розмежування природних комплексів.

Функція відмежування полягає в тому, що ландшафтний комплекс відмежовується від системи іншої природи. Під цю категорію попадають вертикальні кордони ландшафтних комплексів, а також кордони ландшафтного комплексу як суб’єкта в системі екологічних відносин. Маються на увазі відношення у системі організм – середовище, тобто екосистема – екологічний простір, у якому відбуваються ці відношення.

Функція обмеження – оконтурення ландшафтного комплексу без будь-якого аналізу явищ за межами його розповсюдження. Мова йде про кордони ареалів розповсюдження того чи іншого природного комплексу. При цьому кордон виконує виключно підлеглу роль і не може розглядатися на рівні геосистеми.

Ландшафтний кордон як фактор, що впливає на потоки, проявляє себе у таких випадках: 1) при трансформації транзитних потоків речовини та енергії, які починаються за межами ландшафтного кордону (в одному з граничних ПТК), пересікають граничну зону і заходять у сусідній комплекс; 2) при генерації потоків (потік виникає у граничній зоні і йде в один з граничних ПТК, частково перетворюючи його структуру та функціонування; 3) при генерації потоків речовини та енергії, які не виходять за межі граничної зони, а приймають участь в процесах самоорганізації структури та функціонування кордонів як граничних геосистем; 4) при індукції процесів або потоків у граничних ПТК, коли процеси, що протікають всередині граничних зон, опосередковано сприяють виникненню потоків речовини та енергії в граничних ПТК.

Штучні кордони також виконують ряд важливих функцій, завдяки чому і створюються спеціально. Наприклад, штучні геохімічні бар’єри забезпечують сорбцію забруднювачів (поля зрошення стічними водами), або закріплюють поживні речовини в ґрунті (карбонатний бар’єр у вертикальному профілі ґрунту). Створення лісосмуг приводить до виникнення бар’єру, який зменшує швидкість вітру і накопичує сніг на полях. Є і негативні приклади: нафтова плівка на поверхні моря зменшує інтенсивність та об’єм випаровування, а також проникнення кисню для дихання живих організмів.

 

Типи кордонів

 За походженням виділяються дві групи кордонів – природничі (природні) та антропогенні. Природні кордони – це кордони, які існують об’єктивно та незалежно від наших знань про них. Вони виникають та формуються в процесі самоорганізації та саморозвитку природних систем. Антропогенні – перетворені людиною природні геосистеми в результаті господарської діяльності спричинюють зміну природних кордонів на штучні, які відрізняються від природних своєю чіткістю, спрямленістю.

Існує ще багато класифікацій за різними признаками: за морфологією, морфометрією, за ступенем виразності, за стійкістю, за часом існування, за функціональними признаками та інші.

За функціональними признаками виділяються кордони дивергентні, конвергентні, процесні і градієнтні: однорідні райони відокремлюються один від одного градієнтними кордонами (пороговими), а геосистеми з направленим рухом розділяються конвергентними та дивергентними кордонами.

 

Основні підходи до визначення кордонів.

Лекція 8 Тема: Проблеми часової організації ландшафтів

 

Історія і генезис геосистем.

 Генезис ландшафту (геосистеми) – сукупність процесів, які обумовлюють його виникнення та сучасний динамічний стан. Виникнення ландшафтів повязують з провідними факторами їх формування – тими, які викликають зміну одного ландшафту іншим.

Виникнення і формування сучасних ландшафтів встановлюється за допомогою палеогеографічних, археологічних та історичних методів, аналізу морфологічної структури та процесів, які характерні для ландшафту. При цьому інтервал часу повинен бути таким, щоб виявити ті процеси та їх наслідки, які безпосередньо обумовили просторову структуру та інші властивості сучасних ландшафтів.

Щоб розуміти характер розвитку ландшафтів, необхідно чітко уявляти його вік. Вік ландшафту – відрізок часу, з початку якого і до наших днів ландшафт функціонує в умовах однієї структури геологічних порід, на яких він сформувався. Але на сьогоднішній день доведено, що вік ландшафту обчислюється з того моменту, коли сформувався його відповідний зональний тип.

 


Дата добавления: 2018-08-06; просмотров: 204; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!