Розкрити Концепції нейро-лінгвістичного програмування (НЛП)



Нейролінгвістичне програмування часто розглядається як самостійний і дуже ефективний вид психологічного впливу, який активно застосовується в пропаганді і різних видах реклами. Навколо НЛП ходить безліч легенд і міфів, які, швидше за все, ініціюють самі "енелпішнікі". Можна почути чимало суджень "обізнаних і компетентних лід" про те, що саме НЛП-технології дозволили "витягнути" абсолютно безнадійних кандидатів і перемогти на виборах. Наводяться обтічні і загадкові приклади фантастичною ефективності реклами з закладеними в неї формулами НЛП. Правда, на питання: "Як?", "Які конкретно технології і формули застосовувалися?", "Як визначалася ефективність?" - Ясних відповідей немає, тому що все це є "ноу-хау" їх творців і пов'язане з комерційною таємницею. Природно, ці "ноу-хау" коштують величезних грошей, до того ж "існують жорсткі етичні норми, пов'язані з їх застосуванням", так як це "потужна зброя впливу не можна довірити дилетантам або нечесним людям" та ін. Тому у практиків реклами до НЛП-технологій сформувалося хоча і зацікавлена, але все ж недовірливе ставлення.

Засновниками НЛП вважаються американські вчені Д. Гріндер і Р. Бендлер, програміст і лінгвіст, що відкрили "код ефективного спілкування". Вони виявили жорстку взаємозв'язок між жестами, мімікою людини і структурою його мови, причому сприяє як встановлення контактів, так і здійсненню цілеспрямованого впливу. Головна прикладна цінність полягає в тому, що за допомогою НЛП-технологій здійснюється прямий вплив на рівень несвідомого людини без свідомого контролю з його боку. Спеціальними ключовими словами людини вводять в подобу трансу, який він, природно, не усвідомлює.

Транс є, взагалі кажучи, природним станом людини, що характеризується обмеженим фокусом уваги на зовнішні фактори і високою зосередженістю на внутрішніх процесах і переживаннях. Стан трансу як би відкриває ворота в підсвідомість людини, дає можливість безпосередньо впливати на нього. Так виникає ефект розширеної свідомості, коли "запрограмований" виборець сприймає політика в потрібному світлі, буквально "або райським птахом, або чорним вороном". Вважається, що саме це запрограмоване ставлення спрацьовує на виборчій дільниці. При цьому для того, щоб вивести з політики конкурента, зовсім не потрібні валізи з компрометуючої інформацією, відеозапису його сумнівних розваг та ін. Все просто і витончено, а найголовніше - недоступно для розуміння інших, а отже, не буде і дій у відповідь. Але як це все зробити?

На чому грунтується НЛП? Вчені виявили, що на підсвідомість людини діють різні, на перший погляд, безневинні трюки. Фахівці називають їх "пропуском інформації", "невизначеним зверненням", "вбудованими командами", "номіналізація", "пресуппозицией" та ін. Суть їх полягає в тому, що, граючи словами і картинками (відеорядом), вибудовуючи їх в певному порядку, формуючи певний ритм викладу, дозуючи інформацію в необхідних межах, можна домогтися приголомшливого ефекту: людський мозок починає реагувати на потрібні предмети і, як стрілка компаса , орієнтуватися в строго заданому напрямку. Причому зовсім не обов'язково для цього використовувати центральне телебачення і великі газети.

На розвороті - телевізійна програма, короткі ілюстровані анонси телепередач. У лівому нижньому кутку красується обличчя героя телесеріалу, звернене вгору. У центрі зображений великий кіт з мультфільму "Том і Джеррі", над ним кийком нависає знак оклику. У правому верхньому кутку старий з бородою і гасло: "Ви НЕ забудете вимкнути його!" (Телевізор, звичайно, бо телесюжетом про старого завершується вечірня програма).

Відомо, що на людей більшою мірою впливають персонажі казок і мультфільмів, біблійні образи. І повірте, образ Тома і Джеррі обов'язково спливе в пам'яті виборця, коли він викреслить одного з кандидатів. Коротше, в хід йде все - аж до навмисно вбудованих в текст граматичних помилок. І все це абсолютно узгоджена з наукової точки зору.

Звучить все незвичайно привабливо і цікаво. Тільки знову не переконує, бо немає ніяких доказів того, що станеться саме так. У кращому випадку це можна розглядати як гіпотезу. До того ж в будь-якій виборчій кампанії застосовується безліч різних психологічних впливів: передвиборчі красиві обіцянки, плакати з яскравими гаслами, листівки, запальні промови на зустрічах з виборцями, телерадіозверненням і багато іншого. Усе спрямовано на виборця. Як же довести (і визначити), що саме цей прийом з котом, героєм серіалу і дідусем в газеті з обмеженим тиражем, яку прочитали далеко не всі виборці, зіграв вирішальну роль в їх виборі? Це практично неможливо, так НЛП-шники і не намагаються, нс виходячи за межі свого ірраціонального, де вони, втім, почувають себе досить впевнено.

На Заході, як стверджують аналітики, використання НЛП в рекламі заборонено законом, тому багато політиків уникають його, щоб уникнути розголосу і скандалу. Хоча фахівці стверджують, що НЛП-технології застосовувалися у виборчих кампаніях Маргарет Тетчер і Рональда Рейгана. Вони активно використовуються політтехнологами і політичними психологами у виборчих кампаніях в ряді країн і зараз. У нас при відсутності закону про політичну рекламу все можна. Цим і користуються окремі політичні психологи, підготовлені в цій області.

Судячи за наявними відомостями, НЛП-технології є не що інше, як різновиду методів сугестивного впливу. Магія загадковості, в тому числі і назви, сильно впливає на сприйняття їх реальних можливостей і результатів. Очевидно, і про це свідчили наведені приклади, вони є класичними зразками психологічних маніпуляцій, і тому їх слід вважати неетичними, що можуть завдати прямої шкоди виборцям (в прикладах, до речі, ні слова про те, чи є "спритний мишеня" або "Сидоров" порядними людьми, гідними вибору). У той же час законом їх використання ніяк не обмежена. Здається, що підставою для застосування НЛП-технологій в політичній рекламі повинні стати міркування морального порядку. І звичайно, фахівці в цій галузі повинні довести свій професіоналізм, перш ніж їм доручать цю відповідальну справу.

І все ж зупинимося на деяких техніках або технологіях НЛП. Вони в основному застосовуються в міжособистісному спілкуванні та взаємодії. У політичних комунікаціях це дебати, "круглі столи", спілкування з прихильниками або представниками громадськості. Основне їхнє завдання - сковування ініціативи партнера, переведення його в статус веденого в діаді взаємодії, створення ситуації, сприятливої для здійснення впливу.

Наведення трансу через вікову регресію або навіяні образи. Тут зазвичай показують шкільні фотографії, згадують щось, жваво і цікаво розповідають. Зацікавлюючи, занурюючись в образи, людина потрапляє в легкий транс, свідомість стає готовим для впровадження ідей, в тому числі політичного характеру.

Використання каталепсії, наприклад тривалого рукостискання. Затримування руки до тих пір, поки партнер перестає її відсмикнути, свідчить, що він передає ініціативу вам, готовий слідувати за вами буквально в прямому і переносному сенсі.

Розрив шаблонів. Багато хто звик діяти згідно певними алгоритмами. Активно змінити його, нав'язати інший - значить, створити можливість здійснення впливу на людину.

Мовне зв'язування. В цьому випадку яскрава, емоційна мова, сенс якої важко зрозуміти, постійно перемежовується репліками: "Адже правда?", "Так?", "Ви згодні зі мною?" - І призводить людей в легке замішання, знижує критичність аналізу одержуваної інформації, сприяє зниженню активності, робить їх як би веденими.

Розповідь історій. Розповідь цікавих історій, притч дозволяє відвернути від ситуації, відвернути від теперішнього часу (тоді; в той час, як), помістити в яскравий світ образів, застосувати мовне суггестивное вплив.

Трюїзмами, їх підносили як важлива і значуща інформація, створюють відчуття особистісного переваги ( "З ким я маю справу? Це ж примітивно!"), Знижують пильність партнера по спілкуванню.

Пресуппозиция (або ілюзія вибору). Цей прийом впливу створює образ завершеного дії або прийнятого рішення в ситуації невизначеності.

Команди, приховані η питаннях. Саме формулювання питання передбачає певну відповідь або дію. Наприклад: "Ви вже зрозуміли, наскільки вигідно наші пропозиції?" - Вигода не піддається сумніву, хоча її може і не бути, увага концентрується лише на її розмірі.

Використання протилежностей. Як і в двох попередніх випадках, застосування даного прийому створює ілюзію вибору (використання оборотів "ніж .., тим"). Насправді програмує поведінку. Наприклад: "Чим уважніше ви прочитаєте цей документ, тим більш обґрунтованими буде його позитивна оцінка".

Потрійна спіраль М. Еріксона. Це складна технологія. Вона складається в оповіданні трьох історій, які викличуть інтерес. При цьому перша і друга перериваються, третя з викликаними установками розповідається повністю, після чого логічно пов'язано завершуються перша і друга. Зазвичай в силу дії ефекту "краю" запам'ятовуються і контролюються перша і друга історії, а третя просто приймається. Подібним механізмом впливу володіють технологією вставлених повідомлень і розсіювання.

Це основні технології НЛП, що мають суггестивную природу. Повторимося: їх використовують в політичних комунікаціях (причому деякі з них називаються психологічними хитрощами, про них мова піде пізніше), їх можна використовувати в політичній рекламі. Але наскільки вони дієві в загальній системі психологічних впливів політичної реклами, сказати важко.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 219; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!