ПОРЯДОК ЗАХИСТУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ



Після оформлення роботи починається процес підготовки до її захисту, який полягає в такому:

1) попередній розгляд роботи (так званий попередній захист);

2) подання роботи на кафедру для написання відгуку та рецензії;

3) підготовка студента до захисту своєї роботи;

4) процедура прилюдного захисту.

Приблизно за тиждень до дня захисту треба підготувати все, що знадобиться того дня, а саме:

1) текст роботи,

2) основні публікації за темою роботи,

3) текст виступу на захисті у вигляді невеликої доповіді

4) таблиці, схеми, ілюстрації, діаграми та графіки, взяті з тексту роботи і відповідним чином підготовлені для демонстрації

Перше і найголовніше, з чого звичайно починається підготовка – це робота над виступом у формі доповіді, який має розкрити сутність, теоретичне і практичне значення результатів проведеної роботи.

За структурою доповідь можна умовно поділити на три частини, котрі складаються з рубрик, кожна з яких являє собою самостійний смисловий блок, хоча в цілому вони логічно взаємопов’язані у характеристиці змісту проведеного дослідження.

Перша частина доповіді в основних моментах повторює вступ. Її рубрики відповідають тим смисловим аспектам, за якими висвітлюється актуальність обраної теми, дається опис наукової проблеми, а також формулювання мети роботи. Тут же необхідно вказати методи, завдяки яким отримано фактичний матеріал і повідомити про її склад і загальну структуру.

Після першої вступної частини йде друга – найбільша за обсягом, яка у послідовності, встановленій логікою проведеного дослідження, характеризує кожен розділ праці. Особливу увагу приділяють кінцевим результатам, критичним зіставленням та оцінкам.

Завершується доповідь заключною частиною, яка будується за висновками до роботи. Тут доцільно перерахувати загальні висновки з її тексту.

При підготовці до захисту бажано ще раз уважно переглянути весь текст роботи, зробити необхідні позначки на її сторінках, вкласти у потрібних місцях закладки. Особливу увагу слід приділити аналітичним таблицям, графікам і схемам, які містять у наочній і концентрованій формі найбільш значущі результати виконаної праці. Частину з них бажано підготувати таким чином, щоб мати змогу їх демонструвати.

Захист курсових робіт відбувається на засіданні наукових керівників робіт, а кваліфікаційних та магістерських – на засіданні Державної екзаменаційної комісії прилюдно. Він повинен мати характер наукової дискусії з докладним аналізом достовірності, обґрунтованості всіх висновків і рекомендацій наукового та практичного характеру і відбуватися в обстановці високої вимогливості, принциповості, дотримання наукової етики.

Свій виступ студент може подати у формі читання (а краще переказу) тексту доповіді, покликаної показати високий рівень теоретичної підготовки її автора, його ерудицію і здатність дохідливо викласти основні наукові результати проведеного дослідження.

Доповідь починається зі звертання: «Шановний/а пане/і голово! Панове!..». Далі доповідач коротко викладає сутність наукової проблеми (задачі) і стан питання, обґрунтовує актуальність наукової проблеми, показує її зв’язок з плановими науково-дослідними роботами, викладає мету наукових досліджень.

Формулюються основні наукові положення, котрі автор виносить на захист. Розкривається постановка вирішеної наукової проблеми (задачі), умови та припущення, за яких виконувалися дослідження. Далі викладається зміст роботи.

Особливу увагу необхідно приділити результатам, отриманим особисто автором (що саме запропоновано, узагальнено, одержано, рекомендовано та ін.), обґрунтуванню їх достовірності, новизни, значущості для теорії та практики.

При викладенні запропонованих методів вирішення наукової проблеми (задачі) і наявних результатів треба зробити акцент на порівнянні їх з уже відомими.

У прикінцевій частині доповіді викладаються (зачитуються) основні результати та висновки роботи, їх реалізація, можливі шляхи подальшого використання.

Для доведення висунутих положень та обґрунтування запропонованих рекомендацій під час виступу використовують додаткові графічні матеріали (схеми, таблиці, графіки, діаграми та ін.). Можна також використовувати спеціально підготовані слайди, комп’ютерну техніку.

На додаткових засобах доцільно відобразити:

1) повну назву роботи;

2) формулювання вирішеної наукової проблеми (завдання) згідно із кваліфікаційними ознаками;

3) мету наукових досліджень;

4) наукові положення, винесені на захист;

5) постановку задачі (умови та припущення, за яких проводилися дослідження), структурно-логічну схему проведення досліджень;

6) розв’язання винесених на захист наукових положень;   

7) обґрунтування достовірності отриманих результатів (порівняння з експериментальними даними, відомими результатами, іншими методами тощо);

8) реалізацію наукових досліджень, висновків, рекомендацій (вказуються документи та реквізити науково-дослідних робіт, в яких використано результати наукових досліджень, шляхи впровадження отриманих результатів).

Оскільки не тільки зміст доповіді, а й характер її прочитання (чи переказу), впевненість у відповідях на поставлені запитання значною мірою визначають оцінку захисту, є потреба зосередити увагу на деяких правилах публічного виступу.

Особливо важливо, щоб мовлення було ясне, граматично правильне, впевнене, що робить його зрозумілим і переконливим. Не варто готувати доповідь у якійсь спрощеній формі, зважаючи, що до складу комісії входять вчені. Навпаки, потрібно зробити доповідь науковою, добре аргументованою, а отже, зрозумілою широкій аудиторії.

Мовлення здобувача мас бути ще й виразним, що залежить від темпу, гучності та інтонації. Якість виступу різко знижується, коли говорять квапливо, ковтаючи закінчення слів або дуже тихо і невиразно. Спокійна, некваплива манера викладу завжди імпонує слухачам.

Неприпустимі порушення норм літературної вимови, зокрема, використання неправильних наголосів у словах.

І ще кілька порад, які допоможуть добре прочитати текст доповіді:

1) усі цифри в тексті записуйте тільки словами, щоб не довелося підраховувати кількість нулів і розрядів,

2) підкреслюйте ключові слова,

3) залишайте великі поля при друкуванні, щоб можна було доповнити виступ своїми зауваженнями,

4) повторюйте іменники, уникаючи займенників,

5) використовуйте прості слова і прості розповідні речення,

6) не переобтяжуйте текст складнопідрядними реченнями.

Слід зважати також на вибір одягу, пози під час виступу, а також жестів, міміки, манер, інших зовнішніх форм поведінки. Елегантність, охайність в одязі (без підкресленої екстравагантності) сприяє прихильному ставленню до студента всіх членів комісії, а також усіх присутніх на захисті.

Відповідати на запитання слід тільки за суттю справи. Слід виявляти скромність в оцінці своїх наукових результатів і тактовність стосовно тих, хто ставить запитання. Перед тим, як відповідати на запитання, необхідно уважно його вислухати до кінця і за можливості записати. Бажано не вислуховувати всі запитання, а відповідати відразу на кожне зокрема, передбачаючи, що чітка, логічна й аргументована відповідь на попереднє запитання може виключити наступне.


ВИКОРИСТАНА ТА РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

1. Баскаков А. Я. Методология научных исследований / А. Я. Баскаков, Н. В. Туленков. – К. : МАУП, 2002.

2. Білуха М. Т. Основи наукових досліджень / М. Т. Білуха. – К. : Вища школа, 1997.

3. Горбач Н. Методологічні засади сучасних гуманітарних досліджень. – Львів : Каменяр, 2007.

4. Еко Умберто Як написати дипломну роботу: гуманітарні науки / Пер. за ред. О. Глотова. – Тернопіль : Мандрівець, 2007.

5. Єріна А. М. Методологія наукових досліджень / A. M. Єріна, В. Б. Захожай, Д. Л. Єрін. – К. : Центр навчальної літератури, 2004.

6. Історичне джерелознавство: Підручник / Я. С. Калакура, І. Н. Войцехівська, С. Ф. Павленко та ін. – К. : Либідь, 2002.

7. Ковальський М. Основи наукових досліджень та самостійної роботи студентів / Під ред. І. Д. Пасічника. – Острог: Вид-во Національного університету «Острозька академія», 2002.

8. Ковальчук В. В. Основи наукових досліджень / В. В. Ковальчук, Л. М. Моїсеєв. – К. : Професіонал, 2008.

9. Краснобокий Ю. М. Словник-довідник науковця-початківця / Ю. М. Краснобокий, К. М. Левківський. – К. : НМУВО, 2001.

10. Крушельницька О. В. Методологія та організація наукових досліджень: Навчальний посібник. – К. : Кондор, 2006.

11. Кузнецов И. Н. Диссертационные работы. Методика подготовки и оформления / Под ред. Н. П. Иващенко. – М. : Дашков и Компания, 2003.

12. Написання і оформлення курсових і кваліфікаційних робіт (методичні вказівки) / Укладач В.Б. Атаманенко. – Острог : б.м.в., 1997.

13. Наринян А. Р. Основы научных исследований / А. Р. Наринян, В. А. Позднеев. – К. : Издательство Европейского университета, 2002.

14. Онуфрієко Г.С. Науковий стиль української мови: Навчальний посібник з алгоритмічними приписами / Онуфрієко Г.С. – 2-ге вид. перероб. та доп. – К.: Центр учбової літератури, 2009.

15. П’ятницька-Позднякова І. С. Основи наукових досліджень у вищій школі / І. С. П’ятницька-Позднякова. – К. : б.м.в., 2003.

16. Прадід Ю.Ф. Українське ділове мовлення: Навч. посібник / Прадід Ю.Ф. – Сімферополь : «Квадранал», 2003.

17. Романчиков В. І. Основи наукових досліджень / В. І. Романчиков. –К. : Центр учбової літератури, 2007.

18. Рузавин Г.И. Методология научного познания : Учеб. пособие для вузов / Рузавин Г.И. – М. : ЮНИТИ-ДАНА, 2009.

19. Сурмін Ю.П. Майстерня вченого: Підручник для науковця. – К. : Навчально-методичний центр «Консорціум з удосконалення менеджмент освіти в Україні», 2006.

20. Федорчук О. М. Методичні рекомендації по написанню курсових, кваліфікаційних, дипломних та магістерських робіт з юридичних дисциплін / О. М. Федорчук, В. В. Самолюк. – Острог : Вид-во Національного університету «Острозька академія», 2004.

21. Філіпенко А. С. Основи наукових досліджень. Конспект лекцій / А. С. Філіпенко. – К. : Академвидав, 2004.

22. Цехмістрова Т. С. Основи наукових досліджень / Т. С. Цехмістрова. – К. : Слово, 2004.

23. Чорненький Я. Я. Основи наукових досліджень. Організація самостійної та наукової роботи студента / Я. Я. Чорненький, Н. В. Чорненька, С. В. Рибак. – К. : Професіонал, 2006.

24. Шишка Р. Б. Організація наукових досліджень та підготовки магістерських і дисертаційних робіт / Р. Б. Шишка. – Xарків : Еспада, 2007.


ДОДАТКИ

Додаток А

 

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Національний університет «Острозька академія»

Гуманітарний факультет

Кафедра релігієзнавства

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 251; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!