Завдання 4. Побудувати запитання до тексту, дотримуючись правил логічної побудови запитань



На західноукраїнських землях національна культура розвивалася в умовах жорстокого гніту Австро-Угорщини. До 40-х років XIX століття тут не вийшло жодного українського видання гражданським друком. Книжки випускалися лише польською і німецькою мовами. Перші видання українською мовою були здійснені у Відні, Будапешті, Пряшеві. Подією став вихід у світ альманаху „Русалка Дністрова” (1837) у Будапешті, підготовленого прогресивним угрупуванням „Руська Трійця” – М. Шашкевичем, І. Вагилевичем, Я. Головацьким. Сила „Русалки Дністрової” у народній мові. Іван Франко назвав факт її видання визначним явищем. Майже весь наклад цієї книги, що складав усього 1000 примірників, було конфісковано.

 

Умовивід як форма абстрактного мислення

Умовивід– форма мислення, за допомогою якої з одних думок (засновків) одержують нові думки – висновки.

Завдяки умовиводам продукують так зване вивідне знання.

За напрямом рухи думки умовиводи поділяються на дедуктивні, індуктивні та умовиводи за аналогією.

Дедукція –умовивід, у якому знання рухається від більш загального до менш загального.

Індукція – метод наукового пізнання, який полягає в дослідженні руху знань від часткового до загального.

Аналогія – умовивід, в якому на підставі подібності двох предметів в одних ознаках робиться висновок про подібність їх в інших ознаках.

Якщо в дедуктивних умовиводах знання рухаються від більш загального до менш загального, а в індуктивних – від одиничного до загального, то в аналогії відбувається перехід знання від одиничного до одиничного.

Аналогія поділяється на суворута несувору. Перший різновид аналогії дає достовірний висновок, а другий – ймовірний.

Щоб підвищити ймовірність висновків за аналогією, треба дотримуватися відповідних вимог:

- Виявляти істотну подібність.

- Поширювати коло ознак, які збігаються.

- Не ігнорувати відмінності, які існують між порівнюваними предметами.

Запитання і завдання

1. Що таке умовивід?

2. Чим дедукція відрізняється від індукції?

3. Який висновок дає сувора аналогія?

4. Поясність, чому необхідно розширювати коло ознак, за якими порівнюються явища або предмети.

Завдання 1. З’ясувати, які тексти побудовані дедуктивно, а які індуктивно

 

· Щороку міський Краєзнавчий музей влаштовує не менше 20 різних виставок. Але вперше за історію існування музею не суд кременчужан і гостей міста були виставлені роботи 12-річного художника Миколи Збираника.

· Теоретичні засади української орфоепії найбільш повно і досконало розроблені науковцями Інституту мовознавства АН України. Важливу роль у справі усталення й закріплення норм наголошування відіграв словник наголосів М.І. Погрібного. Велику користь принесла його робота “Орфоепічний словник”. Питанням української орфоепії присвячена монографія В.М. Вінницького “Наголос у сучасній українській мові”. Таким чином, в останні двадцять років в українській мовознавчій науці відбувалося досить активно теоретично осмислення культури мови як самостійної наукової дисципліни.

· Сніг у квітні. І перший цвіт.

І холодні вітри північні.

Нелогічний і дивний світ,

І його парадокси вічні.

Сніг у квітні….Громів баси.

У суспільстві – прикмети смути.

Що поробиш: важки часи,

Треба гідно їх перебути.

(М. Луків)

· Українську мову псують усі, кому не ліньки. Створено безліч фірм, агенцій, товариств, які мають російські або зросійщені назви: страхова компанія “Росток” (кажуть, що це абревіатура, але чому словосполучення не скоротити так, аби з нього вийшло українське слово?), агентство нерухомості “Благовєст” (чому не Благовіст?), крамниця біля театру “Київ” “Рогнєда” (чому не Рогніда?).

 

 Завдання 2. Побудувати тексти з дедуктивним та індуктивним способом викладом матеріалу. Тема тексту “Чому я обрав професію редактора?”

         

Завдання 3. Проаналізувати текст, застосовуючи метод індукції змісту

 

 ...Також у військовому музеї погони адміралів і генералів Радянської Армії та ВМФ, старших, молодших офіцерів, прапорщиків, шеврони усіх родів військ, шинельні петлиці, нарукавні знаки військових ліцеїв, вищих навчальних закладів України, захисні каски часів Великої Вітчизняної, бойові морські знамена, польові сумки, ордени, медалі, емблеми тощо.

 Зібрана військова колекція сприяє військово-патріотичному вихованню, знайомить молоде покоління з героїчним минулим нашого народу. Бо ж, як відомо, не знаючи минулого, неможливо створити гідного майбутнього.

 

Завдання 4. Проаналізувати текст, застосовуючи метод дедукції змісту

 

 М. Черниш вважає, що наша держава почала виходити на колії економічної стабільності саме при Прем’єр-міністрові В. Ф. Януковичу. Номінальні доходи населення за січень-червень 2004 р. порівняно з аналогічним періодом 2003 р. Збільшилися на 20 %. Наявні доходи, які можуть бути використані населенням на придбання товарів і послуг, збільшилися на 24,1 %, а реальні наявні, визначені з урахуванням цінового фактора, – 15,5 %.

 Витрати населення у січні-червні поточного року порівняно з аналогічним періодом попереднього року збільшилися на 20,5 %, приріст заощаджень становив 1299 млн. грн.

 У січні-червні 2004 р. середньомісячна номінальна заробітна плата, нарахована на одного штатного працівника (без урахування працівників малих підприємств та зайнятих у фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності), дорівнювала 542,37 грн., що у 1,4 рази перевищує рівень прожиткового мінімуму для працездатних осіб (386,73 грн.) та на 27,9 % відповідний показник у цьому періоді 2003 р.

 

Завдання 5. Проаналізувати тексти з метою пошуку порівнянь. Побудувати на основі цих порівнянь умовиводи за аналогією:

· Старі листи – як вигасла зола,

· Не жди від них ні світла, ні тепла.

                                             (М. Луків).

· Ліси – зелені легені землі.

· Кожна мова має власне світло, яке виблискує в безмежному океані мов Землі.

· Золотокоса, тонкостанна, наче лілія.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 310; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!