Змістовий модуль І. Предмет, основні характеристики, функції і жанри медіакритики



Наталя Фенько

МЕДІАКРИТИКА
УДК
ББК

Фенько Н.М. Медіакритика: Навчально-методичний посібник/ Н.М. Фенько. – Кіровоград: РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2012. – 103 с.

 

 

Рецензенти:

О.О. Семенець, доктор філологічних наук, професор кафедри видавничої справи та редагування Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка

В.М. Манакін, доктор філологічних наук, професор кафедри видавничої справи та редагування Запорізького національного університету

 

Затверджено методичною радою Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Протокол № 1 від 20 серпня 2012 р.

 

ББК 74.200.58

© Фенько Н.М., 2012.

© Кіровоградський державний педагогічний

університет ім. В. Винниченка, 2012.

 


З М І С Т

 

Опис предмета навчального спецкурсу………………………………………….

Пояснювальна записка……………………………………………………………

Програма спецкурсу……………………………………………………………….

Структура залікового кредиту……………………………………………………..

 

Модуль І. ОСНОВИ ТЕОРІЇ МЕДІЙНОЇ КРИТИКИ……………………….

Змістовий модуль І. Предмет, основні характеристики,

 функції і жанри медіакритики………………………………………………..

Тема 1. Медіакритика як галузь журналістської діяльності……………………

Тема 2. Функції медіакритики……………………………………………………

Тема 3. Жанрові форми вітчизняної медіакритики…………………………….

 

Змістовий модуль ІІ. Медіакритика і суспільство…………………………..

Тема 1. Соціальна роль медіакритики……………………………………………

Тема 2. Медіакритика і аудиторія ЗМІ……………………………………………

 

Змістовий модуль ІІІ. Проблематика медіакритичних досліджень……….

Тема 1. Проблеми медіаекології………………………………………………….

Тема 2. Розважальна функція сучасних ЗМІ……………………………………..

Тема 3. Проблема замовної журналістики………………………………………..

Тема 4. Проблеми становлення і розвитку регіональної медіакритики………..

 

Модуль ІІ. ПРАКТИЧНИЙ КОМПЛЕКС ДЛЯ

САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ………………………………………………………

Модуль ІІІ. НАУКОВО-ДОСЛІДНЕ ЗАВДАННЯ

 З МЕДІАКРИТИКИ………………………………………………………………….

Рекомендована література…………………………………………………………

Контрольні питання……………………………………………………………….

Термінологічний мінімум………………………………………………………..

Додатки……………………………………………………………………………

Шкала оцінювання рівня засвоєння навчального матеріалу…………………...


ОПИС СПЕЦКУРСУ

“медіакритика”

Курс:підготовка спеціалістів Напрям, спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень Характеристика навчального курсу
Кількість кредитів, відповідних ЕСТS: 3,75 (нац. кредитів: 2,5 ) Модулів за видами роботи: 3 Змістових модулів: 3 Загальна кількість годин: 135 Тижневих годин: 3 Напрям підготовки:  0302 Журналістика Спеціальність:  7.030203 Видавнича справа  та редагування   Освітньо-кваліфікаційний рівень: спеціаліст Обов'язковий Рік підготовки: 5 Семестр: 10  Лекції: 56 годин Самостійна робота (реферат, тести, письмовий аналіз):79 годин Вид контролю: екзамен Форма: письмово-усна

ВСТУПНІ ЗАУВАГИ

 

Навчально-методичний посібник зі спецкурсу «Медіакритика» ставить за мету ознайомити студентів із загальними принципами теорії і практики медійної критики. Особливу увагу зосереджено на тих медіакритичних аспектах, які безпосередньо пов’язані з редакторською професією.

Тривожні висновки медіадослідників про те, що «це не ми користуємося медіа, а медіа – нами» (Валерій Савчук), змушують активніше звертатися до такої галузі журналістики, як медіакритика. Зростання потоків масової комунікації супроводжується розвитком маніпулятивних практик, які застосовуються з метою комерційного чи політичного зиску. Людська психіка, не маючи адекватного захисту, постає перед ними надто вразливою. Саме в цьому аспекті постать редактора видається ключовою. Його критичний погляд на медіа повинен завжди бути на захисті суспільної свідомості. Спецкурс покликаний ознайомити майбутніх фахівців з основами медіакритики, з найважливішими вузловими проблемами цієї складної сфери та перспективами її розвитку.

Незважаючи на теоретичне спрямування навчального курсу, на заняттях передбачається обговорення медіакритичних проблем. Багато уваги приділяється вираженню студентами власної думки з актуальних питань функціонування сучасних ЗМІ. Тому слухачам необхідно завжди бути поінформованими про останні новини національного і регіонального медійного ринку. Через це важливу роль при засвоєнні дисципліни відіграє кругозір кожного студента, його здатність самостійно віднайти різноманітні, підчас протилежні, точки зору з однієї проблеми, уміння їх співставити, виявити головне в тексті.

Студенти повинні бути готові продемонструвати навички аналізу медійних творів і проводити самостійний моніторинг декількох видань для виявлення рівня висвітлення певної проблеми. Для виконання таких міні-досліджень студентові необхідний час на читання преси і перегляд телепередач. Причому це повинно бути уважне, професійне читання з обов’язковим виявленням головних подій дня, тижня, місяця за версіями різних медіа, складу експертної групи, що коментує актуальне питання, з визначенням оцінки в поданні інформації.

Навчальний матеріал поділений на три змістових модулі. Перший модуль містить основні теоретичні відомості з медіакритики як галузі журналістики. Зауважимо, що при викладенні навчальної інформації у модулі І (теми 1-2) та модулі ІІ (теми 1-2) було використано матеріали докторської дисертації А.П. Короченського «……». Цей науковий матеріал постає насьогодні єдиним ґрунтовним джерелом інформації з медіакритики. Автор цього посібника піддав дисертаційний матеріал російського вченого адаптованому перекладу.

 Другий модуль представляє собою комплекс завдань для самостійної роботи студента. Кожна тема у цьому комплексі опановується з позицій трьох завдань: 1) самоконтроль; 2) проблемне завдання, яке передбачає розв’язання вузлових проблем сучасної медіакритики; 3) письмове завдання, спрямоване на формування навичок медіакритичного мислення. Опанування цими двома модулями дозволить підійти до виконання дослідницького проекту, запропонованого у третьому модулі.

Три модулі посібника постають трьома етапами опанування студентами актуальних проблем сучасної медіакритики і набуття досвіду діяльності у сфері медійної критики.

 

 


ПРОГРАМА СПЕЦКУРСУ

Змістовий модуль І. Предмет, основні характеристики, функції і жанри медіакритики

Тема 1. Медіакритика як галузь журналістської діяльності. Зміст поняття «медіакритика». Предмет і основні характеристики медіакритики. Види журналістської критики ЗМІ. Проблеми становлення медіакритики в Україні і за кордоном.

 

Тема 2. Функції медіакритики. Інформаційно-комунікативна функція. Пізнавальна функція. Регулятивна функція. Корекційна функція. Просвітницька функція.

 

Тема 3. Жанрові форми вітчизняної медіакритики. Жанрові характеристики медіакритики. Використання інформаційних жанрів. Аналітичні жанри в медіакритиці. Художня публіцистика на сторінках «Телекритики» і «Медіакритики».

 

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 702; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!