Ліквідація імперським урядом Запорозької Січі



Передумови

· Завершення російсько-турецької війни 1768—1774 рр. перемогою Росії і здобуття останньою виходу до Чорного моря

 

Причини

· Нові кордони пролягли далеко від Січі й відпала потреба в запорозьких землях як буфера між Росією та турецькими і кримськими володіннями

· Прагнення російського уряду ліквідувати Запорозьку Січ, яка своїми волелюбними традиціями не вписувалася в імперські структури

· Велика територія Вольностей Війська Запорозького перешкоджала заселенню нових земель і також приваблювала російських можновладців

 

На початку червня 1775 року російські війська під командуванням Петра Текелія, які поверталися з турецького походу, раптово оточили Січ. Козаки не чекали на такий розвиток подій, а тому на Запоріжжі тоді перебувало зовсім мало вояків. Більшість запорожців ще не встигла повернутися з турецьких походів, або перебувала на промислах. На Січі зібралася рада на чолі з кошовим отаманом Петром Калнишевським, яка вирішила не проливати християнської крові та добровільно склала зброю. 4 червня 1775 року російськими військами було повністю зруйновано Січ, а все майно та козацькі архіви було вивезено до Петербурга. Козацьку старшину та кошового отамана Петра Калнишевського звинуватили у зраді та засудили до каторги.

Після ліквідації Січі козаки, прагнучи уникнути переслідування з боку царизму, переселилися в пониззя Дунаю, де на турецьких землях ними була заснована Задунайська Січ, яка з перервами та численними переїздами з місця на місце проіснувала до 1828 року.

1781 р. Указ Катерини II про створення на території Лівобережної України Малоросійського генерал-губернаторства, що складалося з Київського, Чернігівського і Новгород-Сіверського намісництв

1783 р.Указ Катерини II про закріпачення селянства Лівобережжя.

 

8.З кінця XVII – початку XVIII ст. Правобережна Україна (Київщина, Волинь, Поділля), а також Галичина і Холмщина, знаходилися у складі Польської держави. Тут поновилося колоніальне панування, до 4-6 днів на тиждень – панщина, збільшилися різноманітні повинності та податки, посилилося національно-релігійне гноблення.

Гайдамацький і опришківський рух. Гайдамаки – на Правобережній Україні, опришки – на Прикарпатті, Буковині і, частково, у Закарпатті.

Протягом 1730-50-х рр. на Київщині, Волині й Поділлі діяли гайдамацькі загони Верлана, Гриви, Голого, Медведя та інших ватажків. Повстанці неодноразово займали Умань, Вінницю, Летичів, Радомишль, Чигирин, Фастів, Корсунь та інші міста й містечка.

На Прикарпатті та у Північній Буковині опришків очолював Олекса Довбуш (1738-1745 рр.), пізніше В. Баюрак та І. Бойчук.

Коліївщина. Коліївщина — гайдамацьке повстання в Правобережній Україні у 1768-1769 роках. У лютому 1768 р. польський король С.Понятовський під тиском Росії підписав документ про формальне зрівняння у правах православних і протестантів з католиками. У відповідь значна частина польської шляхти об’єдналася у т.зв. Барську конфедерацію, спрямовану проти короля й Росії. Під гаслом захисту католицької віри і шляхетських вольностей, конфедерати почали здійснювати жорстокі каральні експедиції.

Серед православних почали поширюватися заклики до знищення шляхти. Охопивши Київщину й Брацлавщину, повстання стало поширюватися на Поділля, Волинь, Східну Галичину, загрожувало перекинутися на власне польські землі, Лівобережжя й Запорожжя. Максима Залізняка було обрано гетьманом, а Івана Гонту – уманським полковником.

26 червня 1768 р. повстанців оточили російські війська генерала Кречетнікова. Вони отримали наказ придушити Коліївщину після того, як було приборкано польську шляхту. Керівників повстання було підступно заарештовано, а їх загони роззброєні або розбиті у боях. Тисячі підданих Речі Посполитої у жорстоких муках були страчені поляками у містечку Кодні на Житомирщині й у селі Серби на Поділлі. Тут, у страшних тортурах, загинув І.Гонта.

Суд над російськими підданими відбувся у Києві. М.Залізняка і багатьох інших повстанців після катувань відправили у Сибір на каторгу. В цілому різних форм покарання зазнали близько 70 тис. чоловік. Остаточно повстання було придушене тільки у квітні-травні 1769 р.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 249; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!