Заходи гетьмана П. Полуботка для наведення порядку в Гетьманщині



· Установив порядок подання апеляцій до вищих судів на рішення нижчих судів

· Наказав сільським, сотенним і полковим судам здійснювати судочинство не одним суддею чи отаманом, а кількома особами

· Рішуче боровся проти хабарництва

29 грудня 1724 року— Полуботок помер від хвороби в тюремній камері.

За легендою Полуботок відправив гетьманські скарби до Лондона, заповівши повернути їх незалежній Україні чи своїм нащадкам.

 

Влітку 1727уряд Петра II, зважаючи на зростаючу напруженість російсько-турецьких відносин і підготовку нової війни, прагнув залучити на свій бік козацьку старшину. Цар ліквідував першу малоросійську колегію і дозволив обрати нового гетьмана.

1 (12) жовтня 1727 року на генеральній раді у місті Глухові Данила Апостола було обрано гетьманом. У 1728 році новообраний гетьман їздив на коронацію Петра II, де подав петицію про відновлення державних прав України на основі Березневих статей 1654. У відповідь на гетьманську петицію російський уряд 22 серпня 1728 р. видав так звані «Рішительні пункти», які, ставши своєрідною конституцією Гетьманщини, значно обмежували гетьманську владу і політичну автономію Лівобережної України.

 

Діяльність гетьмана Д. Апостола (1727—1734 рр.)

1. Для впорядкування поземельних відносин у 1729—1730 рр. провів Генеральне слідство щодо законності володіння маєтками

2. Уперше було визначено точний розмір бюджету Гетьманщини — 144 тис. крб. Щорічно.

3. В 1730 році видав «Інструкцію українським судам», де встановлювався порядок апеляції у судових справах.

4. За сприяння гетьмана з 1727 р. у Глухові розпочала працювати Кодифікаційна комісія, очолювана генеральним суддею І. Борозною, яка за 15 років розробила звід законів «Права, за якими судиться малоросійський народ» (1743 р.)

5. Значно було зменшено кількість росіян у гетьманській адміністрації. Їм було заборонено купувати землі в Україні. Кількість російських полків в Україні було обмежена до шести.

 

Помер 1734 року у Великих Сорочинцях. Похований у збудованій ним Спасо-Преображенській церкві.

Кирило Григорович Розумовський (18 березня 1728 — 9 січня 1803) — Останній гетьман Війська Запорозького, голова козацької держави на Лівобережній Україні (1750—1764). Старший брат його, Олексій Розумовський, 1731 року завдяки чудовому голосу потрапив до придворної капели в Петербурзі й став невдовзі фаворитом Єлизавети I Петрівни, а після її вступу на престол 1741 року дістав від неї високі чини камергера та генерал-поручика і 1742 року таємно обвінчався з нею. У 1746 році 18-річного К. Розумовського призначено президентом Петербурзької Академії наук. Йдучи назустріч проханням Олексія Розумовського та української старшини, Єлизавета Петрівна відновила гетьманство, скасоване після смерті гетьмана Данила Апостола 1734 року, і на Глухівській раді в лютому 1750 року за вказівкою цариці гетьманом Лівобережної України було обрано Кирила Розумовського.

Діяльність гетьмана Кирила Розумовського (1750—1764 рр.)

1. Намагався сприяти перебудові Гетьманщини на зразок держави європейського типу

2. Здійснив невдалу спробу поновити зовнішньополітичну діяльність Гетьманщини

3. Здійснив військову реформу: запровадив однакове озброєння і уніформу для козацького війська та удосконалив артилерію

4. Заборонив перехід селян без письмової згоди землевласників, йдучи назустріч вимогам старшини в 1760—1761 рр.

5. Сприяв розвиткові української науки (зокрема історії), літератури й мистецтва.

6. Виступив з проектом запровадження в Україні спадкового гетьманства і закріплення його за родом Розумовських

 

Новий уряд Катерини II посилив централістичну політику щодо України. Катерина II скористалася з петиції про спадкове гетьманство в роді Розумовських, і 1764 року примусила К.Розумовського зректися гетьманства, за що йому забезпечили велику пенсію й надали у власність колишні гетьманські маєтки, зокрема, Батурин.

Влада переходила до рук малоросійського генерал-губернатора, який був також головою Малоросійської колегії. Новостворену Малоросійську колегію очолив політик і полководець граф Петро Румянцев-Задунайський

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 377; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!