Запровадження християнства як державної релігії: передумови, заходи, значення.



Для зміцнення централізованої князівської влади необхідним був єдиний бог. Стара язичницька релігія з її розлогим пантеоном вже не відповідала вимогам суспільства. Близько 980 р. спробував реформувати язичництво, проголосивши Перуна верховним богом країни. На місці старого капища, де стояла подоба Перуна, з'являються 7 різноплемінних богів — Перун, Дажбог, Хорс, Стрибог, Сімаргл, Мокош, Велес. Але трохи згодом Володимир переконався, що для зміцнення держави та її престижу потрібна нова віра.

Вибір Володимира зупинився на християнстві православного (візантійського) обряду, бо:

1) історичні підвалини такого рішення вже були закладені Аскольдом і Ольгою

2) Київська держава підтримувала найтісніші стосунки з Візантією — найбагатшою, могутнішою і найбільш культурно впливовою державою того часу.

3) У візантійському варіанті світська влада (влада князя) домінувала над церковною (патріарха), а у римському – навпаки (Папа Римський домінував над європейськими королями)

4) На той час єдинобожжя у різних формах (християнство, мусульманство, юдаїзм) вже поширилося в тогочасному світі.

У 980-х вибухає вкрай небезпечне антиурядове повстання на Сході Візантійської імперії, очолюване Вардою Фокою. Скрутне становище, у якому опинився імператор Візантії Василь ІІ, змусило його звернутися до Києва з проханням про військову допомогу. Умови, за якими Київ погоджувався допомогти Візантії, продиктував Володимир. За ними київський князь зобов'язувався допомогти імператору придушити повстання, а за це той мав би віддати за Володимира свою сестру Анну та сприяти хрещенню населення Київської держави.

Навесні 988 року 6-тисячна армія русів разом з військом імператора розбила збройні сили Фоки. Трон був таким чином врятований, але Василь ІІ не квапився віддавати багрянородну, тобто царствену від народження сестру за варвара. Тому у липні 988 року Володимир взяв в облогу Корсунь, і протягом 9 місяців таки здобув його. Уклавши в Корсуні шлюб з царівною, Володимир разом із дружиною повернувся до Києва, де почав насаджувати християнство.

Час і місце його особистого хрещення Володимира дискусійні, натомість примусове навернення киян, яке він здійснив відразу після Корсунського походу, літопис упевнено датував 988-го року, описуючи його так: «І коли прибув, повелів він поскидати кумирів — тих порубати, а других вогню оддати. Перуна ж повелів він прив'язати коневі до хвоста і волочити з Гори по Боричевому [узвозу] на Ручай, і дванадцятьох мужів приставив бити [його] палицями… Потім же Володимир послав посланців своїх по всьому городу, говорячи: «Якщо не з'явиться хто завтра на ріці — багатий, чи убогий, чи старець, чи раб, — то мені той противником буде…» А назавтра вийшов Володимир з попами цесарициними і корсунськими на Дніпро. І зійшлося людей без ліку, і влізли вони у воду… а попи, стоячи, молитви творили…».

Християнізація в усій Європі просувалася з труднощами, долаючи спалахи опору. Не стала винятком з загального правила і Київська Русь. Так, мешканців Новгорода вдалося охрестити лише наступного року, і то в злій січі. Майже через 100 років літопис зафіксував спалахи язичницького спротиву в Новгороді, Ростовській землі та Києві.

Для унормування церковного життя у своїй державі, Володимир видав Устав, призначивши десятину на утримання церкви, та визначив права духовенства. З прийняттям християнства на Русі поширилася писемність. Володимир закладав школи, будував церкви спершу в Києві, а згодом по інших містах. Учителями були священики з Корсуня, які знали слов’янську мову.

 

Значення прийняття християнства для розвитку Київської Русі

· Сприяло остаточному розпаду родових відносин у східних слов’ян

· Спричинило поступові докорінні зміни у світосприйнятті та світорозумінні східних слов’ян

· Стало підґрунтям для створення міцної централізованої держави

· Започаткувало формування якісно нових підвалин у культурі, на яких розвивалися писемність, освіта, література, мистецтво тощо

· Сприяло зміцненню міжнародного авторитету Київської Русі


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 498; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!