Початковий курс інформатики як навчальний предмет



Інформатика й інформаційні технології

Інформатика – комплексна наукова і інженерна дисципліна про загальні властивості і закономірності інформації, а також методи її пошуку, передачі, зберігання, обробки і використовування в різних сферах діяльності людини. Як наука сформувалася в результаті появи ЕОМ. Включає теорію кодування інформації, розробку методів і мов програмування, математичну теорію процесів передачі і обробки інформації, а також її вплив на різні області соціальної практики.

Поява інформатики обумовлена виникненням і поширенням нової (інформаційної) технології збору, обробки і передачі інформації, пов'язаної з фіксацією даних на машинних носіях.

Інформація (від лат. informatio – роз'яснення, виклад), первинно – відомості, що передавались людьми усним, письмовим або іншим способом (за допомогою умовних сигналів, технічних засобів і т. д.); з середини 20 ст. загальнонаукове поняття, що включає обмін відомостями між людьми, людиною і автоматом, автоматом і автоматом; обмін сигналами в тваринному і рослинному світі; сукупність відомостей (даних), які сприймають з навколишнього середовища (вхідна інформація), видають в навколишнє середовище (вихідна інформація) або зберігають усередині певної системи.

Інформація існує у вигляді документів, креслень, малюнків, текстів, звукових і світлових сигналів, енергетичних і нервових імпульсів і т.п.

 Технологія – це спосіб освоєння людиною матеріального миру за допомогою соціально організованої діяльності, яка включає три компоненти: інформаційну (наукові принципи), матеріальну (знаряддя роботи), соціальну (фахівця, що має професійні навички). Ця тріада складає суть сучасного поняття технології.

Інформаційна технологія — це сукупність методів, засобів, прийомів, що забезпечують пошук, збирання, зберігання, опрацювання, подання, передавання інформації між людьми.

У вузькому значенні «інформаційні технології» — це сукупність методів засобів, прийомів пошуку, зберігання, опрацювання, подання і передавання графічної, текстової, цифрової, аудіо- і відеоінформації на основі електронних засобів комп'ютерної техніки і зв'язку.

 (ІТ) з'явилося з виникненням інформаційного суспільства, основою соціальної динаміки в якому є не традиційні матеріальні, а інформаційні ресурси: знання, наука, організаційні фактори, інтелектуальні здібності, ініціатива, творчість людей.

Ця технологія, яка базується на ОТ, швидко розвивається, охоплюючи всі види суспільної діяльності: виробництво, управління, науку, освіту, проектні розробки, торгівлю, фінансово-банківськіоперації, медицину, криміналістику, охорону навколишнього середовища, побут, особисту роботу і ін.

 

Основні напрями застосування обчислювальної техніки

Застосування засобів ОТ можна звести до трьох основних напрямів:

1.Створення принципово нових знарядь виробництва «пожвавленням» машин і механізмів, тобто вбудовуванням автоматичних інформаційнопереробляючих пристроїв в механічні системи (роботобудування, виробництво устаткування з числовим програмним управлінням, оброблювальних центрів і т.д.).

2.Автоматизація управління цілісними технологічними системами (автоматизація біотехнології, технології зв'язку, отримання і застосування ядерної енергії і ін.).

3.Автоматизація різних соціально-комунікативнихпроцесів (планування і управління суспільним виробництвом, конторської роботи, наукових досліджень, освіти, торгівлі і інших видів послуг, криміналістики, охорони навколишнього середовища, особистої роботи і побуту).

Цей напрям застосування ОТ називають інформатикою. Він є найперспективнішим, оскільки саме в соціальному середовищі використовування комп'ю- терів дає найбільший ефект. У Японії і США, наприклад, в інформатику направляють більше половини використовуваних комп'ютерів.

Про ефективність переходу на ІТ свідчить хоча б те, що інтегровані автоматизовані виробництва, використовувані в промислово розвинених країнах, дозволили знизити витрати на виробництво на 35 % і зменшити тривалість виробничих циклів на 60 %. А практика комп'ютеризації проектування виробів за допомогою систем автоматизації проектування (САПР) в 3-6разів скорочує час

іпідвищує якість проектування. Використовування ІТ у сфері управління на основі автоматизованих систем дає можливість на 10-30% понизити трудомісткість управлінських операцій, в2-5разів прискорити ухвалення рішень.

Усоціальній сфері інформатизація виробництва стимулює зміну структури

ічисельності професійних груп, змісту і умов діяльності, вимог до кваліфікації працівників. Зокрема, інформатизація роботиінженерно-технічнихпрацівників має потребу в збільшення кількості фахівців нових професій: аналітиків систем, інженерів і техніків на обслуговування комп'ютерів, програмістів і т.п.. Впровадження ІТ дає можливість зменшити чисельність певних категорій управлінського персоналу на25-30%, сприяє інтеграції виробничих функцій. У основному виробництві ІТ скорочують попит до 75 % на робочих масових професій, збільшуючи потребу вробітниках-експлуатаційникахі налагоджують засобів і систем автоматизації, ремонтниках і монтажниках гнучких автоматизованих виробництв, роботів і комп'ютерів.

Уінформатиці можна виділити три основні частини:

•алгоритми обробки інформації (algorithm);

•обчислювальну техніку (hardware);

 

• комп'ютерні програми (software).

Початковий курс інформатики як навчальний предмет

Зміст предмету направлений на підготовку вчителя початкової школи до викладання початкового курсу інформатики як окремого предмета з варіативної частини навчального плану початкової школи та на формування знань і практичних вмінь, необхідних вчителю 1 - 4 класів для використання комп’ютерної техніки при викладанні математики, мов, образотворчого мистецтва, природознавства, музики.

Головна мета курсу: сформувати знання, вміння та навички необхідні вчителю початкової школи для ефективного використання сучасних інформаційних технологій при викладанні початкового курсу інформатики як окремого предмета, так і для застосування обчислювальної техніки в ході підготовки та проведення навчальних занять і позакласної роботи в початковій школі.

Основні завдання курсу:

v Ознайомлення з основами використання сучасних інформаційних технологій в освіті та інших галузях діяльності людини;

v Ознайомлення з сучасною комп’ютерною технікою, що використовується при організації навчально – виховного процесу в школі, правилами техніки безпеки при роботі з нею;

v Ознайомлення з основами алгоритмізації та програмування, формування навичок розв’язування задач за допомогою ПК;

v Ознайомлення з методикою використання інформаційних технологій в початковій школі;

v Формування навичок організації навчального процесу з використанням комп’ютерної техніки;

Ознайомлення з сучасними технологіями отримання та передачі інформації, використання їх в ході підготовки до навчальних занять.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 333; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!