Страховий ринок та його організаційна структура



Страховий ринок – частина фінансового ринку, де оьєктом купівлі – продажу виступає страхова послуга, формується попит і пропозиція на неї.

Страховий ринок – система грошових відносин з приводу формування і використання страхових фондів для забезпечення страхового захисту через створення системи страхових організацій.

До основних учасників страхового ринку відносяться:

- Страхові компанії- фінансові установи, які створені у формі акціонерних товариств, повних командитних, з дод відповідальністю, а також одержали у встановленому порядку ліцензію на здійснення страхової діяльності. які за формою власності бувають(державні, приватні, колективні), за характером операцій бувають( спеціалізовані, універсальні, перестрахувальні) і за територіальним критерієм( місцеві, регіональні, національні)

    Мінімальний розмір статутного фонду страховика, який займа­ється видами страхування іншими, ніж страхування життя, встанов­люється в сумі, еквівалентній 1 млн євро, а страховика, який займа­ється страхуванням життя, — 1,5 млн євро.

Доходи страховика поділяються на:

1) доходи від операційної діяльності— всі премії зі страхування і перестрахування;

2) доходи від інвестиційної діяльності— відсотки за депозитами коштів, розміщених на розрахункових рахунках у банку; до­ходи від облігацій і акцій; участь у прибутку перестрахуваль­ника; доходи від реалізації корпоративних прав; відсотки за довгостроковими інвестиціями;

3) інші доходи — доходи від реалізації основних фондів, оренди майна, отримані штрафи і пені, оплата консультаційної діяль­ності та ін.

За економічним змістом витрати страховика складаються із та­ких груп:

1.  Виплати страхових відшкодувань за договорами страхування і перестрахування;

2.  Витрати на обслуговування процесу страхування і перестраху­вання (витрати на ведення справи), у їх складі виділяють:

- аквізиційні витрати,пов’язані із залученням нових страху­вальників, актуарними розрахунками;

- комісійні винагородипосередникам;

- ліквідаційні витрати з врегулювання збитків:збирання ін­формації, виплати, поштово-телеграфні витрати, відрахуван­ня в резерв збитків;

3. Витрати на утримання страхової компанії — основна та додат­кова заробітна плата з нарахуваннями, оренда, оплата кому­нальних послуг, послуг зв’язку, реклами, канцелярські витра­ти, обслуговування автотранспорту, амортизація.

- Як уже зазначалося, страхувальникамиє юридичні та діє­здатні фізичні особи, які уклали із страховиками договори страху­вання.

- Страхові посередники: прямі та непрямі.

    До прямих страхових посередників відносяться:

- страхові брокери — юридичні або фізичні особи, які зареєстро­вані як суб’єкти підприємницької діяльності та здійснюють за винагороду посередницьку діяльність у страхуванні від свого імені на підставі брокерської угоди зі страхувальником.

- страхові агенти— фізичні або юридичні особи, які діють від імені та за дорученням страховика і виконують частину його страхової діяльності, а саме: укладають договори страхування, одержують страхові платежі, виконують роботи, пов’язані із здійсненням страхових виплат та страхових відшкодувань.

Страхові агенти є представниками страховика і діють в його ін­тересах за винагороду на підставі договору доручення із страхови­ком.

До непрямих страхових посередників відносяться:

Аджастери – спеціалісти з розрахунку суми збитків від аварій та їх розподілу між учасниками при страх. морських перевезень.

Аварійні комісари – встановлюють причини настання страх випадків, як правило при дтп. Розраховують суму збитків .

Диспашери – спеціалісти в галузі морського права. Проводять оцінку вартості вантажів та оцінку збитків.

Сюрвери – представники страх компаній які здійснюють огляд та оцінку майна і оцінюють ймовірність настання страх ризику.

Андерайтери – юрид особи від імені страховика та мають право брати на страхув запропоновані ризики, визнач тарифні ставки і умови договорів страхування.

Актуарії – спеціалісти що здійснюють розрах страхових тарифів та визначають ймовірність настання страхових випадків при страхуванні життя.

Страховий нагляд здійснюється Державною комісією з регулю­вання ринків фінансових послуг (Держфінпослуг) в аспектах рівня страхових тарифів, формування фондів страховиків, проведення ін­вестиційної політики, організації обліку та звітності та ін.

В Україні створені Моторне (транспортне), Морське, Авіаційне страхові бюро, Ліга страхових організацій України та асоціації стра­ховиків, що забезпечує розвиток відкритого страхового ринку Украї­ни та координацію дій страховиків на ринку страхових послуг.

Функціонування страхового ринку пов’язане з такими показ­никами:

- страхове поле — наявність потенційних страхувальників пев­ного виду страхування;

- страховий портфель — сукупність укладених компанією угод як з окремого, так і з усіх видів страхування.


 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 355; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!