Страхування як фінансова категорія, функції та принципи



За ек. Сутністю страхування – система ек відносин, які пов’язані з визначенням, оцінкою і компенсацією ризиків у суспільному виробництві.

Страхування – це вид цивільно-правових відносин, щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фіз. чи юрид. Особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Функції страхування:

- Ризикова (полягає у матеріальній відповідальності страхових компаній за наслідки ризику на основі того, що частина страхового фонду використовується на покриття збитків)

- Заощадження коштів (реалізується тільки при страхуванні життя, за період страхування накопичується сума, яка виплачується з урахуванням інвестиційного доходу)

- Функція створення та використання страхових фондів і резервів- (страхові компанії створюють страхові резерви, з яких здійснюються страхові відшкодування)

- Компенсаційна (всі крім життя виплач. Відшкодування збитків)

- Превентивна (попереджувальна – дозволяє уникати страхових випадків або зменшувати наслідки страхових подій на основі законодавчої і фінансової превенції)

- Інвестиційна (вклад. Тимчасово вільних коштів страховика в об’єкти підприємн. Та ін. видів діяльності з метою отримання прибутку на умовах безпечності, диверсифікації, зворотності та ліквідності)

Принципи страхування:

- Вільний вбір страхувальником страховика, а страховиком виду страхування

- Принцип страхового ризику (існує ймовірність збитку)

- Страховий інтерес страхувальника і страховика (законна вимога відшкодувати майновий збиток, пов'язаний з правом власності, володінням, розпорядженням і використанням об’єкта страхування та права вимоги дотримання умов договору)

- Сумлінність і відкритість(висока довіра між сторонами, надання ними повної інформації про об’єкт страхування як на момент укладання договору, так і в процесі виконання)

- Застереження- проявляється  у визначенні в договорі франшизиФраншиза – визначена договором страхова сума збитку, що не підлягає відшкодуванню. Може бути умовною(обумовлена частина збитків, яка не підлягає відшкодуванню у разі збитків, які нижче або дорівнюють значенню франшизи, у разі перевищення суми збитків значення обумовленої частини збитків виплати здійснюється в повному обсязі) та безумовною(обумовлена частина збитків, яка не відшкодовується страхувальнику у будь якому випадку).

- Суброгація – передбачає передачу права страховику на стягнення суми відшкодування з винних осіб в межах здійснених страхових виплат

- Диверсифікація- можливість розширення ділової активності страховика за рамками основної діяльності.

- Страхове відшкодування на рівні збитку – виплати не повинні приносити страхувальнику прибуток.

Основні суб’єкти страхових відносин:

- Страхувальник

- Страховик

- Застрахована особа

- Вигодонабувач

Страховик – юридична особа, яка здійснює страхування і приймає на себе зобов’язання відшкодувати збиток або виплатити страхову суму при настанні страхової події.

Страхувальник – фіз. або юрид. особа, яка укладає зі страховиком договір страхування і як правило є платником страхових премій.

Застрахована особа – фіз. особа, життя, здоров’я , працездатність якої витупають об’єктом страхового захисту за договором особистого страхування.

Вигодонабувач – особа, яка отримує страхову виплату при настанні страхового випадку, але не є застрахованою.

Страхова премія(страховий внесок, страховий платіж) – грошова сума, що являє собою своєрідну плату за ризик, який бере на себе страхова компанія, і яку сплачує особа, що уклала договір страхування.

Страхова сума – грошова сума, вказана в договорі страхування, в межах якої страхова компанія зобов’язана виплачувати страхові відшкодування при настанні страхових випадків.

Страховий тариф – ціна страхового ризику, виражена у % від страхової суми.

Страхове відшкодування – грошова сума, яка виплачується в якості компенсації за збиток, що виник в результаті страхових подій.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 239; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!