СИСТЕМА МІСЦЕВИХ ФІНАНСІВ. МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ, ЇХ ДОХОДИ ТА ВИДАТКИ.



Місцеві фінанси –система економічних відносин, пов’язаних із формуванням, розподілом і використанням фінансових ресурсів (ФР), необх. органам місцевого самоврядування для виконання покладених на них завдань.

Головним призначенням МФ є забезпечення фінансовими ресурсами діяльності органів місцевого самоврядування, задоволення потреб населення, територіальної громади.

Ф-ї місцевих фінансів:

· Розподільна

· Контрольна

· Стимулююча – полягає у створенні таких умов, за яких органи місцевого самоврядування стають безпосередньо зацікавленими у збільшенні обсягів доходів місцевих бюджетів.

Складові МФ:

· Місцеві бюджети

· Фінанси підприємств комунальної форми власності

Доходами МБ –кошти, що надходять у постійне користування органів місцевого самоврядування на безповоротній основі.

Залежно від територіальної локалізації поділяються на:

· Доходи, одержані на терит. місцевого самоврядування

· Доходи, одержані на інших терит., які в процесі перерозподілу спрямовуються у місцеві бюджети і вигляді міжбюджетних трансфертів.

Доходи, одержані на терит. місцевого самоврядування включають:

· Власні доходи (доходи, надходження яких визначається політикою і діяльністю органів місцевого самоврядування – податкові надходження, доходи отримані від надання послуг органами МС, доходи від комунального майна (в оренду)).

· Закріплені доходи – доходи, які закріпляються за певним бюджетом на довгостроковий термін у встановленому законом порядку (ПДФО в пропорції).

Закріплення доходів за МБ повинно здійснюватися на засадах:

· Забезпечення стабільності і передбачуваності надходжень для довгострокових прогнозувань доходів.

· Закріплення переліку доходів, які мають стимулювати органи місц.самоврядування до нарощення податкової бази і мають більш стабільну базу оподаткування.

Відповідно до БКУ доходи МБ поділяються:

· Доходи, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів

· Доходи, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів

Видатки МБ – економічні відносини, які пов’язані з розподілом і використанням коштів МБ з урахуванням регіональних особливостей, ф-й і повноважень органів місцевого самоврядування.

За роллю в процесі сусп. відтворення:

· Поточні видатки

· Видатки розвитку

Відповідно до БКУ видатки поділяються на 3 групи:

Група видатків Склад видатків Джерела фінансування
І видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують необхідне першочергове надання соціальних послуг, гарантованих державою, і які розташовані найближче до споживачів бюджети сіл, селищ, міст та їх об’єднань, бюджети міст Києва та Севастополя
ІІ видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують надання основних соціальних послуг, гарантованих державою для всіх громадян України бюджети міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення, а також районні бюджети, бюджети міст Києва та Севастополя
ІІІ видатки на фінансування бюджетних установ та заходів, які забезпечують гарантовані державою соціальні послуги для окремих категорій громадян, або фінансування програм, потреба в яких існує в усіх регіонах України бюджети Автономної Республіки Крим та обласні бюджети, бюджети міст Києва та Севастополя

Видатки місцевих бюджетів поділяються:

· Видатки, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів

· Видатки, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів

Міжбюджетні трансферти– кошти, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету до іншого

Види міжбюджетних трансфертів:

· Дотація вирівнювання – ресурси, які передаються МБ для збалансування його доходів і витрат. Дотація не має цільового характеру.

· Субвенції – трансфертні ресурси, які передаються до МБ на фінансування цільових витрат і підлягають обов’язковому поверненню в разі нецільового використання.

· Передача коштів до державного чи місцевого бюджету з інших МБ. Здійснюється в тому випадку, якщо прогнозний показник доходів бюджету перевищує розрах. обсяг його видатків.

· Додаткові дотації – кошти, які передаються з державного до МБ на компенсацію втрат доходів МБ, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів в наслідок наданих державою податкових пільг.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 274; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!