Спеціальні (вільні економічні зони)



ВЕЗ – це частина нац.терит, на якій встановл.спец.митний, податк., організац-правовий режим дія-сті як для іноз.субєктів під-цтва, так і для націон.

Класифікація ВЕЗ:

1) за місцем розташ.щодо держ.кордону: внутр. (ті, які знах.в глибині країни); зовн. (ті, які розміщ.безпос.біля держ.кордону)

2) за хар-ром обєкта зонування: локальні (які створ.на невел.території, під певним під-вом); комплексні (значні за розмірами, та виконують численні ф-ії)

3) за хар-ром взаємовідносин з ек-кою прийм.кр: інтеграц.(існує тісний контакт субєктів, які розміщ.на території кр); анклавдні – створ.на невел.території із незначним спілк.з рештою ек-ки.

4) за функціон.призначенням:

- зовн.-торг.зони – території, де товари іноз.походження можуть зберіг, купув.та продав.без сплати мита або з відстрочкою сплати.

- торгів-виробн.зони – існ.у формі експ.виробн.зон, де створ.насамперед експ.вир-во, орієнт.на переробку вл.сир.і переважно складальні оп.

- імпортно-орієнтовані зони, головна ф-ія яких розвиток імпортно-замінних вир-в.

- наук-техн.зони – дія-сть цих зон спрям.на розвиток наук.та виробн.потенціалу, досягн.нової інновац.якості ек-ки шляхом стимул.фундамент.та прикладних дослідж.з подальшим впровадж.наук.розробок у вир-во.

Метою створення ВЕЗ є:

• залуч.іноз.інв.та сприяння їм; активізація спільно з іноз.інв.підприємн.дія-сті для нарощув.експорту товарів і послуг, а також поставок на внутр.ринок високоякісної продукції та послуг; залуч.і впровадж.нових технологій, ринк.методів господарювання, розвитку інфраструктури ринку; поліпш.викор-ння прир.і тр.рес-ів, прискор.соц-екон розвитку України.

1) Першою в Україні була Пн-кримська експеримент.екон.зона “Сиваш”

2) СЕЗ “Славутич” ( до 1 січня 2010), організ.з метою створ.нових роб.місць для прац-ків ЧАЕС, що вивільняються у зв’язку з закриттям станції.

3) СЕЗ “Донецьк” та “Азов” (строком на 60 років).

4) СЕЗ “Закарпаття” та “Полісся”створюють враження, що СЕЗ в Україні покликані вирішувати соц.питання.

Недоліки створення СЕЗ в Україні:

1. Укази Президента щодо СЕЗ містять рішення про заснув.СЕЗ і у доручають відповідним органам розробити пакет необх.норм-прав.актів, у т.ч. і техніко-екон.обґрунтування. Тобто рішення прийм.з мотивів швидкого радик.поліпш.соц-екон або еколог.ситуації, а розрахунки його фін-екон.еф-сті відходять на другий план.

2. створ.багато СЕЗ (і в т.ч. – кілька зон одного типу), які охопл.значну територію і велику к-сть суб’єктів під-цтва, але не мають відпрац.норм-прав.бази.

3. у створених СЕЗ основна увага приділ.наданню податк.пільг, а не створенню соц-екон.перспективи. Податк.пільги можуть зацікавити місц.під-ців, але майже однозначно не є дуже важл.для велик.міжн.інвестора.

Зробіть порівняльний аналіз способів реструктуризації зовнішнього боргу

Зовн.заборг – це сума зобов’яз.кр.іноз.кредиторам, що підлягає погаш.в обумовлені терміни. Способи реструктур.боргу – списання, викуп, сек’юритизація і своп. Ін.спосіб – оголосити дефолт, тобто визнати свою неспроможність сплачувати борги в строк та в повному обсязі.

Списання боргу здійсн.у випадках, коли позич-к має критичні рівні кред.ризиків. Осн показ-ки крит заборг-сті: 1. віднош.зовн боргу до ВВП 50% і більше; 2. віднош.витрат на обслуг.і погашення боргу до річного обсягу експорту 30% і більше; 3. віднош.витрат на обслуг.зовн.боргу до річного обсягу експорту 20% і більше). Вваж.виправданим, якщо з 4-х пок-ів 3 перевищує гран рівень.

Викуп боргу здійсн.безп.позич-ком, коли він має достатні золотовал.резерви, а борги прод.із заниженням %. Це надання кр-боржн.можл-сті викупити власні борг.зобов’яз.на втор.ринку боргів.

Сек’юритизація боргу – це обмін старих боргів на нові облігації нижчої цінової еквівалентності, які емітуються позич-ком спец.для цієї схеми. % по нових зобов’яз.має бути меншим, ніж до реструктур., тобто старі боргові зобов’яз.обмін.на нові і частково спис.

Своп (обмін) боргу – обмін боргу на акції корпорат.сектору або на ін.ліквідні активи здійсн.за ініціативи кредитора. Капіталізація боргу пердб. надання іноз.банкам можл-сті обмін.борг.зобов’яз.даної кр.на акції її промисл., торг.та ін.корпорацій.

Капіталізація боргу і заміна існуючих борг.зобов’яз.є новими інструм.оптиміз.стр-ри зовн.заборг.держави. Викуп боргу кр.боржником озн.остаточне погаш.її зобов’яз.перед кредиторами.

Реструктур.боргу здійсн.в рамках Пар.та Лонд.клубу кредиторів. Пар.клуб – це об’єдн.пред-ків найб.кр.кредиторів, який розглядає рест-цію боргу з урах-нням його передумов. Лондон.клуб здійсн.реструкт.боргів через комерц.фін.установи. Умови рестр-ції: кр.-позич.попадає в скрутне стан.з майб.неможл-стю погаш.боргу; після рестр-ії фін.політика позич-ка не буде автономною; весь обсяг невипл.боргу буде рівном.розпод.між кр.кредиторами.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 361; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!