Сучасна міжнародна міграція робочої сили та її негативні наслідки



Напрямки суч міграції: США і Канада продовж.залишатися гол імміграц центрами. Ост часом спост-ся вн-конт міграція. У Лат Америці: Венесуела та Аргентина; Перська затока. Африка стає гол.постач-ком РС (ПАР, Кенія, Ліберія, Зімбабве). Ос-сті: суч.міграція носить ротац.х-ер; нелег.міграція; набула поширення міграція професіоналів (через умови до НД, статус), молоді люди на навчання за спец.програмами.

Негативні наслідки експорту роб сили (для випускаючої країни):

1.Втрата кваліфік.роб.сили, відплив висококваліфік.спеціалістів та вчених; 2. Зменш.ВВП та нац.доходу кр-експортера; 3. Зниж.кваліф.емігрантів; 4. Виїздять люди у розквіті сил здебільшого з напрацьов.статусом у своїй кр, поверт.хворі, яких необх.забезп.пенсіями та мед.обслуг.;5.старіння вітч.труд.рес-ів. 6.Проблема реадаптації труд.ресурсів, відвик.від умов праці та життя. 7.мор.втрати.

Негативні наслідки імпорту роб.сили (для впускаючої країни):

1. Для перенаселених впуск.кр.неможл-сть контрол.і забезп.проживання нової роб.сили, проблема соц. напруженості-займ.роб.місця.; 2. Поряд з кваліф.іммігрантами, приїждж.люди не з благоп.статусом і кр.стає „перевалочним пунктом”. 3. Емігранти надають перевагу проживанню етнічними анклавами; 4.кр.еміграції стурбовані не тільки к-стю, а й якістю міграції, зростає злочинність; 5.спостеріг.соц.тертя місц.нас.та емігрантів; 6.розвив.новий вид бізнесу – торгівля людьми.

Дайте характеристику особливостей сучасного міжнародного руху капіталів

Міграція к-лу здійсн.у формі підприємн.і позичк.к-лу. Підпр.к-л – це закорд.інв, що спрям.на створ.за кордоном філій, дочірніх компаній. Цю форму наз.ще другою ек-кою через зв’язок з процесами вир-ва. Позичк.к-л – це міжн.кредит в тов.або гр.формі, яка над.кредитором однієї кр.позич-кові ін.на умовах повернення, терміновості, сплати % та забезпеченості. Підприємн.к-л вивоз.у формі портф.і пр.інв. Портф.інв – це Кв в іноз.ЦП з метою отрим.прибутку, але без права реального контролю над об’єктом інв. Прямі інв – це реальні довготстрок.закорд.вклад.к-лу в результаті яких експорт.к-лу організ.вир-во на терит.кр, яка приймає к-л.

Геогр. спрямованість: переважає міграція між пром-розв.кр(73% у них зосереджено); зростає роль НІК; з 90-х рр. ін вест-ся у кр.Ц і С Європи.

Характерними рисами суч.стану міжн.руху к-лів є:

а) зб.к-сті кр — членів іноз.інв. До традиц.міжн.інвесторів, додались Пд.Корея, Тайвань, Китай та ін. Частка країн Сх.Європи та кол.СРСР в русі іноз.інв.невелика.

б) розшир.потоку іноз.інв. Спонукальними мотивами для них є отрим.доступу до найновіших технологій, наближення вир-ва до ринків збуту, обхід протекц.бар´єрів, економія на податках, зниж.витрат на охор.довкілля;

в) зміна хар-ру, форм та напрямків м.міграції к-лу останнім часом. Зросла роль держави у вивезенні к-лу. Держава сама стає інв.за кордоном, підтримує і стимулює прив.інв, контролює міграцію к-лів, через міжн.орг-ції створює сприятл.умови для дія-сті своїх інвесторів за кордоном. Посил.міграція прив.к-лу. На міжн.ринку к-лів значно переваж.портф.інв.;

г) зміна розміщ.інв.у регіонах св.гос-ва. Якщо до ІІ св.війни більша частина експ.к-лів спрямовувалась у колонії та інші відсталі кр, то сьогодні близько 3/4 закорд.інв.припадає на розвинуті кр. Викликано це значною мірою бурхливим розвитком НТП в цих кр, що вимагає вклад.великих к-лів, а також розпадом колон.сис-ми та боротьбою молодих держав за свою екон.незалежність;

д) активне викор-ння кред.відносин між постсоціалістичними і слаборозвиненими кр. Причому, з одного боку, постсоціал.кр стали кредиторами слаборозвинутих кр, а з ін.боку, - позиковцями кр.Заходу. В останні роки екссоціалістичні кр.почали заохочувати прямі іноз.інв.на власних територіях.

є) велика роль транснац.банків (ТНБ) і транснац.корпорацій (ТНК) в міжн.русі к-лів.

Міграція підприємн.к-лу та наслідки для країн–експортерів і країн-імпортерів

ММК здійсн-ся у формі позичк К і підприємн К (закорд. інвестиції).

Сучасні тенденції міграції к-лу у підпр.формі проявл.в тому, що динаміка експорту к-лу випереджу.динаміку експорту товару, зростає роль транснац.корпорацій, відбув.орієнтація на ринок передових технологій, а інв.потоки рух.в рамках інтеграц.угрупувань; суч.стан міжн.руху К хар-ся збіл.як прямих так і портф.інв.у кр.з різним рівнем розвитку ек-ки; орієнтація на інформац.ринок-ринок передових технологій; динаміка щорічного росту ІІ відб.не рівномірно; поглибл.інтеграц.процесів призв.до форм-ння єдиних екон.просторів, які притягують та стимул.потоки інв.к-лу у рамках інтеграл.угруповувань; шляхом переміщення ІІ відб.відмив.величезних коштів тіньової ек-ки; ств.сис-ма між нар.рег-ння заруб.інсест-ня.

Експортери:Позитивні:можл-сть проникнути на внутр.ринки прийм.кр, скористатися наявними рес, отрим. більших прибутків, нав’язати свою політику, дозвол.подолати тариф і не тариф методи рег-ння ЗТ, знижує витрати вир-ва на екологію.

Негативні: 1)вивез.капіталу за кордон без адекватного залуч.іноз.інвестицій призводить до уповільнення екон.розвитку країн-експортерів; 2)вивезення к-лу негативно впливає на рівень зайнятості; 3)переміщення к-лу негативно впливає на платіжн.баланс кр; 4)стражд.галузі соц.значення; відтік в найб.розвинені кр.

Імпортери: Позитивні:1)регульований імпорт к-лу сприяє екон.зростанню; 2)залучений капітал створює нові роб.місця; 3)іноз.к-л приносить нові технології, еф.менеджмент, сприяє пошвидш.НТП. 4)приплив к-лу сприяє поліпш.платіжн.балансу; 4)ств.нездорова конкуренція для вітчизн.вир-ків, зниж.безробіття.

Негативні: 1)приплив іноз.к-лу, що “підминає” місц, витісняє місц.з прибутк.галузей, що загрожує екон.безпеці; 2)безконтрольний імпорт к-лу може супроводж.забрудн.довкілля; 3)імпорт к-лу часто пов'яз.із проштовхуванням на ринок рецип.товарів, що вже пройшли свій жит.цикл, знятих із вир-ва; 4)імпорт іноз.позик призвод.до зрост.заборг-сті кр; 5)викор-ння міжн.корпор.трансф.цін призвод.до втрат кр-рецип.в податк.та митних зборах; забрудн.НПС.


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!