Зробіть порівняльний аналіз зовнішньоторгівельних концепцій меркантилістів, Адама Сміта та Давіда Рікардо



Представники меркантилізму вваж., що примноження зол.запасів є найважл.завданням держави, а зовн.торгівля має, насамперед, забезп.одерж.золота Заслугою меркантилістів є те, що вони показали значення міжн.торгівлі для екон.зростання кр, розробили можливу модель її розвитку, вперше описали те, що у суч.ек-ці зветься платіжн.балансом.

Обмежен.меркантилістів поляг.у тому, що вони вваж., що збагач.кр.можливе не тільки внаслідок перерозподілу вже існуючого багатства, але й за рахунок його нарощування.

На відміну від меркантилістів, Сміт і Рікардо вважають джерелом нації не можл-сті держ.скарбниці, а виробничі можл-сті кр, її зд-сть виробляти кінцеві товари та послуги. Класики виходять з принципу максим.обмеж.втручання держави в ек-ку.

А.Сміт: країни повинні спеціалізуватися на вир-ві та експорті тих товарів,у виготовленні яких вони мають абсолютну перевагу порівняно з ін..країнами,а імпортувати ті товари,у вир-ві яких такі переваги відсутні.

Сміт доводив, що якщо торгівля не буде обмежуватись, то кожна країна почне спеціалізуватись на тій продукції, яка має конкурентну перевагу. При цьому підвищиться продуктивність праці, надлишки продукції матимуть збут за кордоном, зросте кваліфікація робітників, зростатимуть доходи, збільшуватиметься нагромадження капіталу, зростатиме національне багатство.
Можливості виробництва, на думку А. Сміта, сприятливі умови для його здійснення визначаються природними факторами. Переваги у наділеності цими факторами спричиняють ведення того чи іншого виробництва, зокрема, й для продажу за кордоном.

Д. Рікардо пішов далі А. Сміта, заклавши дуже важливі теоретичні підвалини багатьох наступних концепцій світової торгівлі.
Вважаючи положення А. Сміта правильним, але окремим випадком він сформулював ідею про порівняльні переваги, які, як і А. Сміт, визначав як різницю у витратах, але не абсолютними, а відносними розмірами.
Він запропонував правило: кожна країна зацікавлена спеціалізуватись на такому виробництві, в якому вона має найбільшу перевагу або найменшу слабкість.
Припущення Д. Рікардо такі ж, як і в Адама Сміта

Д.Рікардо:країни спеціалізуються на вир-ві тих товарів,які вони можуть виробляти з відносно меншими альтернативними витратами,порівняно з іншими країнами,тобто в основі міжнародної торгівлі лежить виключно різниця у витратах вир-ва товарі,а не абсолютні величини цих витрат.

 

Політика протекціонізму і сучасність

Протекціонізм – це держ.політика, що спрямована на заохоч.розвитку нац.економіки шляхом її захисту від іноз.конкуренції через обмеж.доступу іноз.товарів до внутр.ринків. Гол.інструменти протекціонізму – митні тарифи та нетарифні методи рег-ння. Митний тариф – це непрямий податок на товари, що переміщ.через митну територію кр. Поряд з тарифн.методами у торг.політиці застосов.і численні нетарифні методи рег-ння ЗТ (квот-ня, ліценз-ня, ДЕО, експ.субсидії, техн.та адмін.бар’єри, ембарго).

Розвиток протекц.тенденцій дозволяє виділити декілька форм протекц.:

• селект.протекц. - направлений проти окремих кр.бо окремих товарів;

• галуз.протекц. - захищає певні галузі, передусім с/г, в рамках аграрного протекц.;

• колект.протекц. – провод.об'єднаннями кр.відносно кр.,  що в них не входять;

• прихов.протекц. – здійсн.методами внутр.екон.політики.

Суч.протекц.концентр.у відносно вузьких областях. У відносинах розвин.кр.між собою - це області с/г, текстиля, одягу. У торгівлі розвинен.кр.з тими, що розвив.- це експорт промисл.товарів кр., що розвив. У торгівлі кр, що розвив.між собою - це товари традиц.експорту.

В теорет.розробках із проблем міжн.торгівлі обґрунтовані переваги вільної торгівлі у порівнянні з протекціонізмом. На практиці кожна кр.в якийсь період часу в більшій чи меншій мірі проводить політику протекц, намагаючись отримати певну вигоду. Аргументи на користь протекціонізму: 1)підвищ.рівня зайнятості в кр; 2)розвиток вітч.пром-сті; 3)захист молодих прогрес.галузей; 4)виживання низькорентабельних галузей, що мають важливе соц.значення; 5)стимулювання інвестицій; 6)боротьба з дефіцитом торгів.балансу; 7)зб.прибутку держави за рахунок імпортного мита; 8)запобігання залежності від імпорту; 9)підтримання стандартів якості та безпеки; 10)політ.цілі. Аргументи проти: 1)запровадж.ін.кр.аналог.обмежень на ввіз товарів, скорочення експорту країни; 2)придушення конкуренції, зниж.стимулів для розвитку; 3)погіршення становища споживача; 4)погіршення доступу до суч.техніки та технологій; 5)зниж.екон.еф-сті та міжн.конкурентоспроможності, ізоляція від св.ринків та св.гос-ва.

 

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 299; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!