Методологічні засади експериментального дослідження оперативного запам'ятовування.



Методи, методика і процедура дослідження.

При проведенні психологічних експериментів, ви повинні пам’ятати про культуру дослідження та етичні вимоги до його проведення.

• Ваші експерименти не повинні шкодити взаєминам і психологічному комфорту учнів та вчителів.

• Ви повинні дотримуватися принципу конфіденційності інформації про окремі характеристики досліджуваних. У дипломній (магістерській) роботі імена та прізвища досліджуваних шифруються.

• Якщо ви користуєтеся стандартними процедурами дослідження, доцільно виготовити і роздати респондентам стандартні бланки для відповідей. Якщо процедура вашого дослідження не стандартизована, то теж слід підготувати деякі необхідні матеріали, наприклад, однотипні аркуші паперу, що не лише заощаджує час проведення дослідження,але й дозволяє якісно оформити його результати.

• Всі продукти діяльності, які були отримані в ході дослідження, ви маєте представити у дипломній (магістерській) роботі. Якщо це бланки з відповідями, малюнки тощо, їх можна зібрати у конверт і представити у додатках. Якщо це дані спостережень - їх доцільно систематизувати у таблицях.

Третій розділ

Як правило,в третьому розділі проводиться аналіз результатів дослідження. Аналіз має бути структурованим, тобто ви маєте виділити напрямки, по яких аналізуватимете отримані в результаті дослідження дані. Ці напрямки в ідеалі мають визначати зміст і назви підрозділів (параграфів). Слід пам'ятати, що саме в цьому розділі ви маєте реалізувати завдання дослідження і довести положення, які виносяться на захист. Структура третього розділу може бути такою:

Приклад.

Розділ III ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ОСОБЛИВОСТЕЙ ОПЕРАТИВНОЇ ПАМ'ЯТІ НА УРОКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Результати дослідження вікових та індивідуальних особливостей

Оперативного запам'ятовування п'ятикласників.

З.2. Дослідження особливостей оперативної пам'яті п'ятикласників при запам’ятовуванні знакової інформації.

У цьому розділі ви систематизуєте і аналізуєте отримані результати, порівнюєте їх з результатами, отриманими іншими дослідниками і робите проміжні висновки. При написанні цього розділу ви застосовуєте методи математичної статистики, вибір яких залежить від стратегій дослідження (дивіться наступний розділ цього посібника).

 

Висновки

Обсяг висновків – 3-5 сторінок. Ви маєте зробити коротенькі висновки по кожному розділу дипломної (магістерської) роботи. Більш детально слід зупинитися на викладі результатів, які були отримані в третьому розділі.

Треба відмітити, чи виконані завдання дослідження, чи підтвердилася гіпотеза. Після такого вступу потрібно сформулювати 3-4 висновки. Висновки мають бути максимально конкретними і по можливості, містити методичні рекомендації.

У кінці розділу прийнято писати про перспективи подальших досліджень.

Бібліографія

Список літератури записується в алфавітному порядку або в порядку подання в тексті роботи з зазначенням прізвищ та ініціалів автора назви видавництва, року видання, кількості сторінок.

Додатки

Дипломна (магістерська) робота може мати один чи кілька додатків, які не враховуються в обсяг роботи. В додатки доцільно включати опис громіздких методик, таблиці, де підсумовані і систематизовані експериментальні дані, а також дитячі твори, малюнки, статистичні розрахунки тощо. У тексті роботи слід робити посилання на додатки, коли ви хочете проілюструвати те чи інше положення.

Приклад Результати експериментального дослідження згруповані у таблиці (див. додаток А).

Додатки розміщуються у кінці курсової роботи. Сторінки, на яких розміщені додатки, теж нумеруються. Додатки позначаються великими літерами латинського алфавіту і підписуютьсязверху.

 Додаток А. Назва.

 

 

Розділ ІV.

СТРАТЕГІЇ ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Якось А.Ейнштейн, після того, як видатний психолог Ж..Піаже розповів йому про деякі особливості дитячої гри, вигукнув "Та фізика - це дитяча гра у порівнянні з дитячою грою!" Справді, складність психічних явищ обумовлює виникнення різних психологічних шкіл та напрямків, основна відмінність між якими полягає у виборі площини аналізу і, відповідно, методів експериментального дослідження. Сукупність методів і прийомів експериментального дослідження та інтерпретації даних ми умовно назвемо стратегією дослідження. Тут буде описано деякі найпоширеніші стратегії психологічного дослідження. Виконуючи дипломну (магістерську) роботу ви маєте вибрати одну або декілька з них.

 

Пояснювальна стратегія

Використовується при написанні дипломних (магістерських) робіт, де проводиться психологічний аналіз вчинків, прослідковуеться зв’язок біографічних моментів з мотивацією поведінки, або ж висвітлюється представленість тих чи інших психологічних феноменів у певній сукупності. Ця стратегія вимагає глибокого знання психології. Тому предметом дослідження в рамках курсової роботи мають бути чітко окреслені, достатньо вузькі області психології. Слід відмітити, що в сучасних і психологічних дослідженнях українських вчених дана стратегія зустрічається досить рідко.

Для прикладу наведемо кілька можливих тем дипломних робіт, у формулюванні яких закладено пояснювальну стратегію:

1. Механізми психологічного захисту в мотивації поведінки політичних лідерів.

2. Мотиви самотності у творчості романтиків та неокласиків. Порівняльний аналіз.

3. Особливості професійного самовизначення студентів-психологів.

Пояснювальна стратегія будується назасадах розуміючої психології. До неї вдавалися різні автори (З.Фрейд, К.Леонгард), але вони застосовували пояснювальну стратегію як засіб ілюстрації. Ця стратегія дає змогу не лише ілюструвати психологічні положення, а й показувати вплив тієї чи іншої соціокультурної ситуації на внутрішній світ особистості.

Один з продуктивних прийомів дослідження в рамках пояснювальної стратегії - порівняння психології досліджуваних в залежності від різних факторів.

 


Дата добавления: 2018-05-13; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!