Менеджмент проекту і менеджер проекту



 

Термін "менеджмент" може відноситися як до ролі/посади, так і до області професійних навиків і знань. Наприклад, можна сказати: "Наш менеджмент хоче, щоб це було зроблено", – або "Менеджмент проектів космічних агентств винен знаходиться на високому рівні".

 

Дана відмінність істотна , оскільки в управління проектами, як діяльність, може бути залучено багато людей, що не є менеджерами за посадою!

 

У MSF термін управління проектами (project management) завжди вказує на специфічну область знань і навиків, згаданих вище, а не на роль або посаду.

 

Однак, термін менеджер проекту (project manager) вказуватиме на фахівця в області управління проектами.

 

 

Управління проектами і специфічні IT-процеси

 

В цілому, управління ІТ-проектами вимагає знань і методик, які широко застосовуються в різних галузях. Кожна з них (наприклад, аеронавтика, будівництво, інформаційні технології і так далі) має специфічний набір процесів, фаз, ролей і методик, що найкраще працюють в цій індустрії. Тому, для успіху вузькогалузевих проектів потрібне підкріплення цих специфічних процесів за допомогою загальних методик управління проектами.

 

В MSF (стосовно IT-проектів) співвідношення між MSF і дисципліною управління проектами (ДУП) ілюструється на рис. 1.

 

 

Рисунок 24. Зв'язок між MSF і дисципліною управління проектами

 

В цьому випадку специфічною моделлю ІТ-галузі є п'ятифазова модель процесів MSF. Прикладом такої специфічної галузевої діяльності – є моніторинг помилок (bug tracking).

 

120


Загальні знання про управління проектами схематично зображені зліва. Їх прикладом є методики, що рекомендуються, для управління контрактами і моніторинг бюджету. А перетин цих областей відповідає специфічним для MSF методикам, які описуються нижчим.

 

 

Особливості управління проектами в MSF

 

Прийнятий в MSF підхід до управління проектами має три відмінні особливості:

 

1. Велика частина відповідальності по менеджменту проекту покладається на ролевий кластер "Управління програмою".

 

2. У великих проектах, що використовують масштабовану модель проектної команди, діяльність по управлінню проектами здійснюється на багатьох рівнях.

 

3. Для деяких великих і особливо складних проектах потрібна наявність фахівця або групи по управлінню проектами.

 

 

Роль менеджера проекту покладається на кластер "Управління програмою"

 

Згадаємо, що в моделі команди MSF ролевий кластер "Управління програмою" включає наступні області компетенції: 1) "Управління проектом", 2) "Вироблення архітектури рішення", 3) "Контроль виробничого процесу" і 4) "Адміністративні служби".

 

Як правило, в невеликих проектах всі ці функції здійснюються одним менеджером програми.Але в міру зростання об'єму і складності проекту в цьому ролевому кластерівиділяють дві галузь спеціалізації:

 

1. робота над архітектурою/специфікаціями

 

2. і управлінням проектом.

 

Взаємодія "Управління програмою" з лідерами командних ролей

 

Щоб зрозуміти, як в MSF працює управління проектом, необхідно бути знайомим з принципами масштабування команди, планування, обміну інформацією і ухвалення рішень (див. модель команди MSF).

 

Остаточний розподіл діяльності по управлінню проектом багато в чому залежить від масштабу і складності проекту.

Методологія MSF легко масштабована і може застосовуватися в будь-яких проектах: починаючи з малих, в яких задіяно 2-3 людини, і закінчуючи дуже великими. Проектні групи, що працюють над продуктами Microsoft, включають сотні або навіть тисячі членів. MSF увібрав увесь цей досвід організації команд для широкого спектру IT- проектів.

 

Значна частина масштабованості MSF обумовлюється моделлю проектної групи. Ця модель може розширюватись в двох напрямах:

1. Ролеві кластери є набором областей компетенції, а не специфічними робочими посадами. Завдяки цьому жодна з ролей не прив'язана до тільки одного виконавця. Ролевий кластер може бути розширений і містити власні під-кластери, кожен з яких має більш специфічні зони відповідальності. Вони, у свою чергу, можуть бути заповнені як одним, так і багатьма співробітниками.

 

2. Для створення великих командних структур можуть використовуватися в різних поєднаннях групи напрямів (feature teams) і функціональні групи (function teams). Це питання вже розглядалось в моделі команди MSF, але нагадаємо ще раз:

 

121


A. Функціональні групи

 

Функціональні групи – це під-команди, що існують всередині ролевих кластерів. Вони формуються тоді, коли завдання, що стоять перед ролевим кластером, дуже масштабні і вимагають виділення спеціальних ресурсів. Ключовий момент тут – розділення завдань, що стоять перед ролевим кластером, а не потреба ролевого кластера в більш ніж одному співробітнику.

Приклад показаний на рис.

2.

 

Лідери груп (team leads) є ключовими фігурами, інтегруючими свої колективи в загальну проектну діяльність.

 

Вони несуть відповідальність за управління проектом на рівні своїх під-команд.

 

Рисунок 25. Приклад функціональної групи "Задоволення споживача"

 

B. Групи напрямів

 

Групи напрямів – це багатопрофільні під-команди, організовувані для створення певної складової рішення. Вони компонуються з ролей моделі проектної групи

 

 

Рисунок 26. Приклад груп напрямів

 

Рис. 3 ілюструє групи напрямів. Виконавець ролі "Управління програмою" також є лідером групи і забезпечує інтеграцію із загальною проектною командою. Створення груп напрямів може бути розумним рішенням при організації віддалених або "офшорних" (off-shore) підрозділів, що розробляють значною мірою незалежні компоненти рішення.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 267; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!