Естакади, домкрати, перекидачі



Естакади представляють собою колійні мости, розміщені вище рівня землі на 0,7...1,4 м з рамками, які мають уклон 20...25% для заїзду і з’їзду автомобіля. Естакади бувають глухі (тупикові) (рис. 1.24, а) і проїзні (рис. 1.24, б).

 

Широкі канави а)                                            б) а – з міжколісним мостом; б – з виважуванням коліс Рис. 1.23

 

Рис.1.24
Схеми будови естакад

 

Естакади будують із металу, залізобетону і дерева.

Під невисокими естакадами будують неглибокі оглядові канави.

Естакади використовують для щоденного обслуговування та при обслуговуванні автомобілів, які знаходяться у відриві від основної бази.

Гаражні домкрати служать для підйому передніх і задніх частин автомобіля. Вантажопідйомність домкратів від 1,0 до 20,0 т.

Найбільш розповсюджені гідравлічні домкрати моделей П-310, БС-162, (Угорщина) та пневматичні БС-200, мод.692 фірми “Bet Muller” (Франція).

Перекидачі призначені для бокового нахилу автомобіля при обслуговуванні і ремонті днища. Максимальна вантажопідйомність 2,0 т. Нахил автомобіля до . Найбільш відомий гідравлічний перекидач П-146. Застосовуються також електромеханічні і ручні перекидачі.

Підйомники та їх класифікація

Підйомники служать для підняття і утримання автомобіля на необхідній висоті при його ТО і ремонті.

Підйомники класифікуються: за способом установки – на стаціонарні і пересувні; за місцем розташування – на наземні і канавні; за типом механізму підйому – на механічні і гідравлічні; за родом привода – на ручні і електричні; за кількістю стійок – на одностійкові, двостійкові, тристійкові і багатостійкові.

Повна класифікація підйомників наведена на рис. 1.25.

 

Класифікація підйомників Рис. 1.25

Для обслуговування легкових автомобілів на станціях ТО, в основному, використовуються наземні підйомники вантажопідйомністю 2 т. До таких підйомників відносяться: одно плунжерні електрогідравлічні П-138 і П-138Г; двоплунжерний електрогідравлічний П-143; двостійкові з електромеханічним приводом П-133, П-145, СЕ-205 (Угорщина) та SDS-2,5 (Польща); чотиристійкові з електромеханічним приводом SDO-2 (Польща), з електрогідравлічним приводом П-137, К-035 фірми “KONI” (Голландія) і ін. До канавних підйомників відносяться такі моделі: П-113, DKP-1 (Польща).

Для обслуговування вантажних автомобілів та автобусів використовуються електромеханічні підйомники з пересувними стійками П-238, П-252 та електрогідравлічний підйомник П-151 вантажопідйомністю 12,5 т.

Електромеханічні підйомники

Електромеханічні стаціонарні підйомники бувають одно... шести­стій­кові вантажопідйомністю від 1,5 до 24 і більше тон.

В цій групі підйомників використовується гвинтова, ланцюгова, канатна, карданна, трансмісійним валом або важільно-шарнірна силова передача. Приводами таких підйомників являються електродвигуни.

 

Електромеханічні підйомники а)     б)   а – двостійкові типу KPN; б – чотиристійкові типу КР Рис. 1.26

 

Сучасні електромеханічні підйомники типи KPN та КР зображені на рис. 1.26.

Технічні характеристики деяких електромеханічних підйомників наведені в табл. 1.3...1.5.

Таблиця 1.3


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 1021; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!