Ліквідація наслідків зараження РР, ХОР та БЗ



Спеціальна обробка –складова частина ліквідації наслідків радіаційного, хімічного, бактеріологічного забруднення і проводиться з метою відновлення готовності техніки, транспорту й особового складу формувань до виконання своїх завдань з проведення рятувальних робіт.

Спеціальна обробка включає:

-санітарну обробку особового складу (ліквідація з особового складу радіоактивних речовин, знешкодження та видалення ОР та БЗ);

-дезактивацію (видалення РР із забруднених поверхонь до допустимих розмірів зараження, безпечних для людини);

-дегазацію (знешкодження забруднених об’єктів шляхом руйнування (нейтралізації) чи знищення отруйних речовин);

-дезінфекцію (знищення мікроорганізмів і руйнування їх токсинів на продуктах, які були заражені), яка включає дезінсекцію (знищення комах і кліщів) та дератизацію (знищення гризунів).

Залежно від обставин часу, засобів, спеціальна обробка поділяється на часткову і повну.

Часткова спеціальна обробка проводиться силами особового складу формувань і населення самостійно.

Повна спеціальна обробка проводиться силами штатних невоєнізованих формувань.

В областях для цього створюються спеціалізовані служби:

-санітарної обробки людей і знезараження одягу (СОЛІОО) на базі підприємств побутового обслуговування населення;

-комунально-технічна – на базі обласного управління комунального господарства.

Для безпосереднього ведення робіт створюються невоєнізовані формування:

-збірні загони (групи, команди) РХЗ;

-санітарні обмивальні пункти (СОП) – на базі лазні;

-команди, групи знезараження;

-станції обеззараження одягу (СОО) – на базі пралень, фабрик хімічної чистки;

-станції обеззаражування транспорту (СОТ) – на базі мийок для транспорту.

5.3.1. Способи і засоби санітарної обробки.

Санітарною обробкою називається видалення радіоактивних речовин, знешкодження або видалення отруйних речовин, хвороботворних мікробів і токсинів з шкірних покровів людей, а також з одягнутих індивідуальних засобів захисту, одягу та взуття.

Часткова санітарна обробка проводиться особовим складом формувань, робітниками і службовцями об’єктів, населення в усіх випадках, коли встановлений факт радіоактивного, хімічного або біологічного забруднення.

Вона проводиться без зупинки виконання завдання, за розпорядженням командира (начальника), а населенням самостійно.

При зараженні РР проводиться часткова санітарна обробка при можливості протягом першої години після зараження безпосередньо в зоні радіоактивного зараження і повторюється після виходу з неї. Вона складається з механічного видалення цих речовин з відкритих частин тіла, зі слизових оболонок очей, носа, ротової порожнини, одягу, спорядження і засобів індивідуального захисту.

При зараженні крапельно-рідинними ОР, НХР та їх аерозолями обробка проводиться негайно з використанням індивідуального протихімічного пакета ІПП-8, ІПП-ЗД.

При їх відсутності для обробки можна застосовувати воду з фляги та мило.

При зараженні бактеріальними засобами обробку проводять механічними видаленням речовин, потім обробляють рідиною з ІПП-8 (ІПП-ЗД). При одночасному зараженні РР, ОР, НХР і БЗ в першу чергу знешкоджуються хімічні отруйні речовини, а після проводяться дії, які передбачені для обробки при зараженні РВ і БЗ.

Повна санітарна обробка полягає в обмиванні тіла теплою водою з милом з обов’язковим знезараженням білизни та одягу.

Повній санітарній обробці підлягає особовий склад формувань, робітники, службовці та евакуйоване населення після виходу з осередку ураження (зони зараження).

При зараженні РР обробка проводиться в тому випадку, якщо після проведення часткової обробки зараження шкіряних покровів та одягу залишається більше допустимих величин. Вона повинна проводитись не пізніше 5 годин після забруднення, а через 12 годин проводити обробку немає сенсу. Одяг підлягає заміні, якщо після його дезактивації залишкове радіоактивне зараження перевищує допустиму величину.

При зараженні крапельно-рідинними ОР, НХР та їх аерозолями може проводитись після проведення часткової обробки з гігієнічними цілями. Забруднений одяг повинен бути замінений у максимально короткий термін.

При зараженні БЗ повній санітарній обробці підлягають всі люди, що знаходились в районі дії бактеріальних засобів, незалежно від того, використовувались засоби захисту і чи проводилась часткова санітарна обробка. Одночасно обов’язково проводиться повна заміна забрудненого одягу.

Для проведення повної санітарної обробки використовуються:

-санітарні пункти обмивання на базі стаціонарних бань, душових павільйонів і санпропускників;

-комплекти санітарної обробки КСО;

-інфекційно-душеві установки ДДА-53А (ДДА-66, ДДП).

Комплект санітарної обробки КСО призначається для повної санітарної обробки особового складу сил ЦЗ в теплий час року і часткової обробки в холодний час року. Пропускна здібність 10-12 чол. за годину.

Дезінфекційна душова установка ДДА-53А призначена для миття людей і дезінфекції (дезінсекції) одягу, взуття та індивідуальних засобів захисту в польових умовах.

Пропускна спроможність за годину:

-миття людей без обробки одягу: влітку – 96 чол., взимку – 64 чол.;

-миття людей з одночасною дезінфекцією одягу: влітку – 72 чол., взимку – 48 чол.;

Час розгортання установки: влітку – 35-40 хв., взимку - 50-60 хв., розрахунок – 4(3)чол.

5.3.2. Спеціальна обробка

Дезактивація

Дезактивація –це видалення РР з поверхні різних об’єктів, а також із продуктів харчування, фуражу, сировини і води до допустимих норм. Суть дезактивації, полягає у відриванні частин від поверхні та усунення їх із забруднених об’єктів.

Для визначення необхідності дезактивації, а також повноти дезактивації проводять дозиметричний контроль радіоактивного забруднення.

Дезактивацію можна проводити часткову або повну.

При частковій дезактивації техніки, одягу видаляють РР з усієї поверхні методом обмітання чи обтирання.

Повна дезактивація здійснюється наступними методами:

· змивання РР дезактивуючим розчином, водою і розчинниками з одночасною обробкою забрудненої поверхні щітками дегазаційних машин і приладів;

· змивання РР струменем води під тиском;

· знищення РР газокрапельним потоком;

· знищення РР витиранням забрудненої поверхні тампонами, які змочені у дезактивую чому розчині, водою і розчинниками;

· змітання радіоактивного пилу віниками, щітками тощо;

· знищення радіоактивного пилу методом пилевідсмоктування.

Способи дезактивації поділяють на:

- рідинні (видалення РР механічною дією струменем води або внаслідок фізико-хімічних процесів між рідким середовищем і РР);

- безрідинні (механічне видалення РР змітанням, витрушуванням, відсмоктуванням, здуванням та зняттям верхнього шару поверхні).

Метод дезактивації вибирається відповідно до виду забруднення і технічної можливості.

Дезактивація споруд проводиться обмиванням водою. Обмивання починається з даху і ведеться зверху вниз. Особливо старанно обмиваються вікна, двері, карнизи і нижні поверхи будинку.

Дезактивація внутрішніх приміщень і робочих місць проводиться обмиванням дезактивуючим розчином, водою, обмітанням мітлами і щітками, а також протиранням. Спочатку стеля, стіни, майно протирають вологими ганчірками, а потім підлога миється теплою водою з милом або 2-3 % содовим розчином.

Дезактивація ділянок територій, які мають тверде покриття, може проводитися змиванням радіоактивного пилу струменем води під великим тиском за допомогою поливальних машин або змітанням радіоактивних речовин прибиральними машинами.

Ділянки територій, які не мають твердого покриття, дезактивують шляхом зняття зараженого шару ґрунту товщиною 5-10 см дорожніми машинами (бульдозерами, грейдерами), засипанням забруднених ділянок шаром чистого ґрунту товщиною 8-10 см, переорюванням зараженої території плугом на глибину до 20 см, збиранням снігу та льоду. Щоб зменшити перенесення радіоактивного пилу з одного місця на інше використовують в’яжучі рецептури, які створюючи плівку, перешкоджають пилоутворенню.

Дезактивація води проводиться кількома способами, зокрема: фільтруванням; перегонкою; за допомогою інообмінних смол; відстоюванням.

Дезактивація криниць проводиться шляхом багаторазового відкачування з них води і знищення ґрунту з дна, а ділянка місцевості, яка прилягає до криниці у радіусі 15-20м. дезактивується шляхом зняття шару ґрунту товщиною 5-10 см. з наступним засипанням її чистим піском.

Дезактивація продуктів і харчової сировини проводиться шляхом обробки або заміни тари. Продукти, які не було затарено – шляхом зняття забрудненого шару, а заражена готова їжа і хліб знищуються.

Ефективність дезактивації контролюють дозиметричними приладами, забрудненість РР має бути меншою припустимих рівнів.

Основна характеристика ефективності дезактивації – коефіцієнт дезактивації (показує, у скільки разів зменшився рівень зараження РР після дезактивації): .

Дегазація

Дегазація – знезараження (нейтралізація, розкладання) отруйних речовин або видалення їх із зараженої місцевості.

Дегазація техніки, майна, будинків, споруд здійснюється способами:

Хімічним, який базується на взаємодії хімічних речовин з ОР, НХР внаслідок чого створюються нетоксичні речовини. Цей спосіб здійснюється протиранням зараженої поверхні дегазаційними розчинами або водними кашками. Дегазаційні розчини поділяються на дві групи: 1) окисної та хлору вальної дії; 2) основного (лужного) характеру.

Фізико-хімічний спосіб заснований на змиванні ОР, НХР із забрудненої поверхні за допомогою мийних речовин або розчинників. При дегазації розчинниками ОР (НХР) не знешкоджуються, а розчиняються і видаляються із зараженої поверхні разом із розчинником;

Фізичнийспосіб заснований на випарюванні ОР із поверхні і частковим їх розкладанням під дією високотемпературного газового потоку, розчинення і змивання розчинниками.

Для дегазації території використовують хімічний або механічний спосіб.

Хімічний спосіб здійснюється поливанням дегазаційними розчинами чи розсипанням сухих дегазуючих речовин за допомогою шляхових машин.

Механічний спосіб – зрізання та видалення верхнього шару грунту на глибину 7-8 см, а снігу до 20 см, або покриття забрудненої поверхні соломою, очеретом, дошками тощо.

Демеркуризація – це комплекс заходів, які спрямовані на зниження концентрації парів ртуті в повітрі приміщень до гранично допустимої.

Способи проведення:

Хіміко-механічний заснований на механічному зборі кульок металічної ртуті з подальшою обробкою забрудненої поверхні хімічними реагентами і природним випаровуванням ртуті із забруднених матеріалів шляхом провітрювання приміщень;

Механічний спосіб заснований на механічному зборі кульок ртуті з поверхні з наступною заміною підлоги, нагріванням поверхні дна, а при необхідності заміною штукатурки або капітальним ремонтом будівлі.

У всіх випадках після проведення дегазації вибірково перевіряють повноту знезараження за допомогою приладів хімічної розвідки.

Дезінфекція

Дезінфекція –знищення збудників інфекційних захворювань і їх носіїв та руйнування токсинів.

Поділяються на:

Дезінсекція – знищення комах і кліщів.

Дератизація – знищення гризунів.

Дезінфекція може проводитися:

- хімічним (знищення мікробів і руйнування токсинів дезінфікуючими речовинами),

- фізичним (кип’ятіння білизни, одягу, посуду та інших речей);

- механічним (передбачає видалення зараженого грунту або використання настилів).

 

5.3.3. Технічні засоби спеціальної обробки.

До технічних засобів спеціальної обробки відносяться:

§ індивідуальні протихімічні пакети ІПП-8, ІПП-3Д (призначені для знезараження відкритих ділянок шкіри, робочих поверхонь, інвентарю при потраплянні хімічних, радіоактивних та біологічно-небезпечних речовин. Пакети містять дегазуючі розчини та серветки);

§ дегазаційний силікагелевий пакет ДПС (призначений для дегазації одягу, зараженого парами ОР типу зоман. Має два дегазаційних пакети);

§ індивідуальний комплект для спеціальної обробки автотракторної техніки ІДК-1 (призначається для дезактивації, дегазації і дезінфекції автотракторної техніки з використанням стисненого повітря від компресора автомобіля або ручного насоса);

§ автомобільний комплект спеціальної обробки ДК-4 (призначається для дезактивації, дегазації автомобільної техніки і включає: газорідинний прилад, комплект для дегазації одягу, чотири індивідуальні протихімічні пакети, порошок для дезактивації СФ-2 (СФ-2У), ЗІП, ящик для укладки і транспортування комплекту);

§ авторозливні станції АРС-12У, АРС-14, АРС-15 (призначена для дезактивації, дегазації і дезінфекції техніки, транспорту, споруд і території рідкими розчинами. Представляє собою автомобіль ЗІЛ-157, на якому змонтовано спеціальне обладнання, а станція АРС-14 на шасі ЗІЛ-131. Робоча ємність цистерни – 2500л, число одночасно місць, що обслуговуються: при дезактивації струменем води до 5, при дегазації, дезактивації і дезінфекції за допомогою брандспойтів до 8. Розрахунок 2-3 чоловіка);

§ теплові машини ТМС-65, ТМ-59Д (може використовуватись для дезактивації, дегазації і дезінфекції території, споруд і техніки. Ємність цистерни 6000л, ширина смуги миття до 8м);

§ паливо-мийні, протиральні і пожежні машини;

§ сільськогосподарські машини для обприскування рослин;

§ бульдозери, скрепери, грейдери та ін.

 

5.3.4. Речовини і розчини для спеціальної обробки.

Дезактивуючі розчини:

-мийний порошок СФ-24 – від білого до жовтого кольору, добре розчиняється у воді. Для дезактивації техніки використовується 0,15% водний розчин СФ-2У;

-порошок СМ-50 – суміш спеціальних речовин. Використовуються 1%-водний розчин.

В Чорнобилі використовували: сульфазол (СФ-2У) – 0,5-0,6%, щавлеву кислоту – 0,5-1,5%, трилон Б – 0,3-0,4%, глиноділомід – 15-20%, воду 77-83%. Ефективність розчину у 8 разів вища, ніж штатних.

Дегазаційні розчини і речовини:

· дегазаційний розчин №1 є 2% розчином діхлораміна ДТ-2 (або 1% розчином гексахлормеламіна (ДТ-6)) у діхлоретані і призначається для дегазації техніки, засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) і місцевості, заражених іпритом;

· дегазаційний розчин №2 (аміачно-лужний) являє собою розчин 2% їдкого натрію, 5% моноетаноламіну і 20-25% аміачної води. Призначений для дегазації техніки, ЗІЗ, місцевості, зараженої зоманом;

· дегазаційний розчин №2  є водним розчином 10% їдкого натрію і 25% моноетаноламіну і призначений для тих же цілей,що і розчин №2-ащ;

· 1% водна суспензія ДТС-ГК – призначена для дегазації техніки, ЗІЗ, місцевості, зараженої зоманом та іпритом;

· водна кашка ДТС-ГК – (дві частини ДТС-ГК та одна частка води). Використовується для дегазації металевих та дерев’яних поверхонь, заражених Vx, зоманом, іпритом;

· 1% водний розчин порошку СН-50 для дегазації техніки, зараженої ОР за допомогою комплекту ДК-4.

Для демеркуризації використовуються розчини:

- перманганат калію (марганцівка) – 20г на 10л води;

- хлорне залізо – 2 кг хлорного заліза на 10л води;

- розчин сірчаної кислоти (0,5-1л сірчаної кислоти на 10л води) - для обробки цементних або кам’яних поверхонь;

- розчин сірки та перекису водню (1500г сірки, 6л перекису водню).

Речовини, які використовуються для виготовлення дегазуючих розчинів:

· гексахлорамін (ДТ-6) – кристалічний порошок білого або слабожовтого кольору із запахом хлору, не розчиняється у воді, добре розчиняється в діхлоретані;

· дихлорамін ДТ-2 (ДТХ-2) – кристалоподібний порошок жовто-білого кольору із запахом хлору. Не розчиняється у воді, добре розчиняється у діхлоретані;

· дихлоретан – безколірна летуча рідина із запахом спирту. Кипить при +84 0С, замерзає при -350С. У воді не розчиняється, горить чадним полум’ям. Є сильною отрутою, його пари шкідливі при вдиханні та дії на шкіру;

· їдкий натрій (каустична сода) – білі шматочки або дрібні шматочки. Гідроскопічний, добре розчиняється у воді. Концентрований розчин його (більше 3-5%) роз’їдає шкірні покрови, пошкоджує тканини, взуття;

· аміачна вода є 20-25% розчином аміаку у воді. Подразнює органи дихання, слизові оболонки очей і носа, на шкірні покрови практично не діє. Температура замерзання –400С;

· моноетаноламін – в’язка рідина жовтого кольору зі слабким аміачним запахом, гігроскопічна, горюча, добре змішується з водою, температура замерзання –300С;

· двітретіосновна сіль гіпохлориду кальцію (ДТС-ГК) –білий порошок із запахом хлору. У воді розчиняється помірно, в органічних розчинниках не розчиняється. Подразнює органи дихання, слизові оболонки очей і шкірні покрови, знебарвлює і пошкоджує тканини, викликає корозію нефарбованих металевих поверхонь;

· хлорне вапно –білий порошок із запахом хлору. У воді розчиняється погано, в органічних розчинниках не розчиняється. Викликає іржу металів і пошкоджує тканини, руйнує взуття;

· монохлорамін Б –білий кристалоподібний порошок зі слабким запахом хлору. Добре розчиняється у воді, не горючий.

Дезінфікуючі речовини і розчини:

§ формальдегід – безколірний задушливий газ, який розчиняється у воді, 35-40% водний розчин формальдегіду – формалін. Формалін активно діє на вегетативні і спорові форми мікробів і використовуються для дезінфекції техніки, ЗІЗ, одежі, взуття;

§ фенол – тверда речовина рожево-коричневого кольору, добре розчиняється у воді. Водний розчин фенолу (90%) називається карболовою кислотою. 3-5% розчину її знищує вегетативні форми мікробів, фенол є отрутою;

§ крезол – темно-бура масляниста рідина із запахом фенолу, слабо розчиняється у воді. Добре розчиняється у лузі і кислоті. Використовується у вигляді 3-5% гарячих мильних крезолових розчинах;

§ лізол – червоно-бура масляниста рідина, розчин крезолу в рідкому калійному милі. У воді розчиняється добре. Використовується у вигляді 5% водних розчинів;

§ нафтазол – суміш 65% нафтенового мила і 35% крезолу, 10% водний розчин нафта золу має дезінфікуючу дію і мийні властивості.

Для дезінфекції об’єктів, які заражені вегетативними формами мікробів, використовуються розчини:

 

-3-5% формальдегіду;

-2% монохлораміну Б;

-3-5% фенолу;

-5% крезолу і лізолу;

-5-10% нафтазалу;

-1% водна суспензія ДТС-ГК;

-2% порошка СН-50.

Для знищення токсинів можна використовувати 10% водний розчин їдкого натрію і сірчистого натрію.

Для місцевості, зараженої вегетативними формами мікробів, використовуються 20-25% водна суспензія ДТС-ГК, а при спорових формах мікробів суспензії, які містять 10-12% активного хлору.

Для знищення комах і кліщів використовуються пестициди:

-інсектициди - хімпрепарати для захисту рослин від шкідливих комах;

-акарициди – хімпрепарати від шкідливих кліщів;

-овіциди – для знищення яєць шкідливих комах та кліщів;

-ларвіцид – для знищення личинок шкідливих комах та кліщів.

Для дератизації застосовують принади отруєні родентицидами (хімпрепарати для боротьби із шкідливими гризунами).


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 324; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!