Контроль радіоактивного забруднення



Здійснюється з метою визначення ступеня забруднення радіоактивними речовинами людей, тварин, а також техніки, одягу, засобів індивідуального захисту продуктів, води, фуражу та інших об’єктів. Він здійснюється вимірюванням ступеня забруднення об’єктів гамма-випромінюванням або визначенням питомої (об’ємної, поверхневої)активності бета- й альфа-випромінювання.

Ступінь радіоактивного забруднення людей, тварин, техніки, обладнання, одягу та інших матеріальних засобів як джерел радіоактивного забруднення оцінюється шляхом замірів потужності експозиційної (еквівалентної) дози випромінювання від цих об’єктів (в мР/год, мЗв/год, мкР/год) приладами та порівнянням їх з нормою.

Ступінь радіоактивного забруднення продуктів харчування, води, ґрунту визначається через питому (об’ємну, поверхневу) активність продуктів ядерного розпаду і вимірюється в бекерелях (Кюрі) на кілограм, літр, кубічний (квадратний) метр).

Ступінь забруднення гамма-випромінюванням та питому активність по бета-альфа-випромінюванню визначають порівнянням заміряних величин з припустимими рівнями.

На мирний час користуємося нормами, які визначені в “Основних санітарних правилах ОСП-72/87” та НРБУ-97.

Контроль за радіоактивним забрудненням на об’єктах харчової промисловості здійснюється в такій послідовності.

Спочатку формування ЦО об’єкта (пости радіаційного та хімічного спостереження, контрольні ланки, особовий склад об’єктових лабораторій) обстежують підприємство на наявність радіоактивного забруднення.

Визначають рівень радіації на території підприємства, у виробничих приміщеннях, складах, на обладнанні, тарі, пакувальних та покривних матеріалах. Обстеження ведеться за допомогою рентгенометрів )типу ДП-5, ІМД-1Р, СРП-68-01 та ін.

Після обстеження приміщень, обладнання і тари обстежують продукти, які містилися в негерметичній тарі або були відкрито розміщені, та зараховують їх до однієї із трьох груп.

Перша – незаражені продукти – сировина і готова продукція, які містилися в герметичній тарі, котра повністю захищає від зараження РР, ХОР і БЗ. Після знезараження тари такі продукти використовуються без обмежень.

Друга – продукти, заражені РР, ХОР, БЗ, або з підозрою на зараженість – сировина в мішках з тканини або погано накрита покривалами; напівфабрикати, які містились в негерметичному обладнанні, негерметичній тарі; в складах, цехах. Відбирають проби продуктів і передають на лабораторний аналіз. До отримання результатів така продукція не використовується. При наявності РР вище припустимого рівня продукти знезаражують до припустимого рівня, а в документах на ці продукти роблять позначку «Д-РР».

Третя – продукти, заражені РР вище припустимого рівня, краплинно-рідинними фосфор-органічними речовинами та іпритом. Продукція непридатна до перероблення і споживання, вона має бути знезаражена, після чого приймається рішення про її подальше використання.

Прилади радіаційної розвідки і контролю радіоактивного забруднення

Індикатор-сигналізатор ДП-64 призначається для постійного нагляду та визначення початку радіоактивного зараження.

Прилад працює в режимі спостереження і забезпечує звукову та світлову сигналізацію через 3 сек. Після досягнення рівня радіації гамма-випромінювання 0,2 Р/год. Пульт встановлюється в приміщенні, а датчик розміщується ззовні. Живлення приладу здійснюється від мережі напругою 220/127В або акумулятора.

Бортовий рентгенометр ДП-3Б призначений для вимірювання потужності дози гамма випромінювань на місцевості з рухом об’єктів.

Технічні дані:

§ діапазон вимірів – 0,1-500 Р/год.

§ діапазон вимірів має 4 піддіапазонів (х1, х10, х100, 500)

§ похибка виміру – 10%.

Живлення приладу здійснюється від бортової мережі напругою 12В або 24В постійного струму.

Вимірювач потужності дози ДП-5В (ДП-5А, ДП-5Б) (рентгенометр) призначений для:

- виявлення радіоактивного випромінювання;

- вимірювання рівня гамма-радіації на місцевості і радіоактивної зараженості поверхні різних предметів за гамма-випромінюванням;

- виявлення бета-випромінювання.

Потужність експозиційної дози гамма-випромінювання визначається в мілірентгенах (мР/год) або рентгенах за годину (Р/год) для тієї точки простору, в якій знаходиться при вимірюваннях блок детектування приладу. Діапазон вимірювання приладу від 0,05 мР/год до 200 Р/год. Прилад має шість піддіапазонів вимірювань.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 440; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!