Облік грошових коштів і розрахунків.



Завдання обліку грошових коштів і розрахунків. Облік касових операцій.

Облік операцій на рахунках банку.

Облік розрахунків з підзвітними особами.

 

Завдання обліку грошових коштів і розрахунків. Облік касових операцій

 

Грошові засоби – це оборотні засоби підприємства, що входять до фондів обігу.

Задачі обліку грошових засобів:

Ø Облік повинен забезпечувати повсякденний контроль за збереженням грошей підприємства;

Ø Контроль за використанням грошових засобів;

Ø Своєчасна перевірка операцій по касі, на розрахунковому рахунку та на інших рахунках банків.

Каса – самостійний структурний підрозділ підприємства, призначений для зберігання коштів і проведення розрахунків готівкою. Матеріальну відповідальність за збереження коштів і ведення касових операцій покладено на касира, з яким укладають договір про матеріальну відповідальність у формі зобов’язання касира. Касові операції оформлюють такими документами:

v Об’ява на внесення готівки в банк, яку заповнюють при здачі грошей з каси підприємства в банк від руки в 1 екземплярі;

v Прибутковий касовий ордер виписує бухгалтер і реєструє в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів. Він використовується для оприбуткування грошей в касу;

v Видатковий касовий ордер, в якому відображається вибуття грошей з каси;

v Платіжна відомість використовується, коли з каси підприємства видається заробітна плата;

v Журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових ордерів використовується для відмітки всіх виданих прибуткових і видаткових касових ордерів;

v Касова книга використовується для обліку касових операцій за звітний період. В ній вказується кореспондуючий рахунок і сума отриманих або виданих коштів. В кінці підбивається залишок.

Підприємства можуть мати у своїй касі готівку у межах лімітів залишку, які встановлюються щорічно комерційними банками за місцем відкриття рахунку з урахуванням режиму і специфіки роботи підприємства. За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах встановлено штраф у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день.

Для синтетичного обліку касових операцій використовують активний, балансовий рахунок 30 «Каса», який призначений для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в касі підприємства. На дебеті цього рахунку відображають надходження грошових коштів в касу, на кредиті – виплати з каси.

Проводки з обліку касових операцій:

1) одержано в касу кошти:

- від банку на зарплату: Д 301 К 311;

- від підзвітної особи: Д 301 К 372 (Розрахунки з підзвітними особами);

- виручка від реалізації продукції вітчизняним покупцям: Д 301 К 361 (Розрахунки з вітчизняними покупцями);

2) видано гроші з каси:

- працівникам на зарплату: Д 661(Розрахунки за заробітною платою) К 301;

- на виплату придбаних матеріальних цінностей: Д 631 К 301;

- на виплату дивідендів: Д 671 (Розрахунки за нарахованими дивідендами) К 301.  

 

 

2. Облік операцій на рахунках банку.

                

Вільні грошові кошти підприємств повинні обов’язково зберігатися в банку, причому підприємство самостійно обирає установу банку, в якому зберігає гроші. Сума платежу готівкою одного підприємства іншому не повинна перевищувати 3 тис. грн.. протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами. Банки можуть відкривати своїм клієнтам такі рахунки: розрахункові, поточні, позикові, депозитні, бюджетні і субрахунки.

Для того щоб відкрити поточний рахунок в банку необхідно подати в банк такі документи:

- заяву про відкриття рахунка встановленого зразка;

- копію свідоцтва про державну реєстрацію;

- копію рішення про створення, реорганізацію підприємства;

 

Рис.7.1. Види банківських рахунків.

 

- копію належного чином зареєстрованого статуту, засвідчену нотаріально або реєструючим органом;

- картку із зразками підписів осіб, яким надано право розпоряджатися рахунком і право підпису розрахункових документів. До картки також включається відтиск печатки підприємства.

Рахунок 31 «Рахунки в банках» призначено для обліку наявності та руху грошових коштів, що знаходяться на рахунках в банках і можуть бути використані для поточних операцій. За дебетом рахунка відображають надходження грошових коштів на рахунок, за кредитом – їх використання.

Аналітичний облік на рахунку 31 здійснюється за виписками банку, які банк видає на 1-ше число кожного місяця власникам рахунку. Вона перевіряється підприємством з точки зору відповідності її доданим документам, при цьому встановлюються, чи всі записи належать до підприємства – власника рахунка. На дебеті у виписці банку буде показана сума коштів, списана з рахунка підприємства, а на кредиті – зарахована на нього сума, відповідно сальдо у Виписці буде на кредиті рахунка.

Підприємства, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, відкривають валютні рахунки у комерційних банках, які мають ліцензію НБУ на ведення валютних операцій. Основою для бухгалтерського обліку операцій в іноземній валюті є належним чином оформлені документи (технічна документація, товарно супроводжуюча документація, транспортна, експедиторська і страхова документація, складська, митна, розрахункова, банківська документація).

Бухгалтерський облік валютних операцій ведеться в національній валюті Україні. Бухгалтерський облік іноземної валюти, що знаходиться в установах банків, ведеться на субрахунку 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» і на субрахунку 314 «Інші рахунки в банку в іноземній валюті» призначені для узагальнення інформації про наявність та рух грошових коштів в іноземній валюті. Валютна виручка незалежно від суми надходження підлягає зарахуванню на валютний рахунок.

Проводки з обліку операцій на поточному і валютному рахунках:

- надійшла іноземна валюта на валютний рахунок: Д 312 К 334 (грошові кошти в дорозі в іноземній валюті);

- курсова різниця у випадку збільшення курсу НБУ: Д 312 К 714 (дохід від операційної курсової різниці);

- курсова різниця у випадку зменшення курсу НБУ: Д 714 К 312;

- надходження виручки від реалізації продукції від покупців: Д 311 К 361;

- суми вкладів, що надійшли від засновників: Д 311 К 46 (неоплачений капітал);

- оплачені різні витрати по капітальних вкладеннях: Д 15(капітальні інвестиції) К 311;

- надійшли грошові документи в касу підприємства (поштові марки, марки гербового збору, сплачені проїзні документи): Д 331 (Грошові документи в національній валюті) К311;

- векселі придбані і оплачені з рахунків банків: Д 34 (короткострокові векселі одержані) К 311.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 387; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!