Рахунки синтетичного і аналітичного обліку.



 

Для одержання різних за ступенем деталізації даних на підприємствах ведуть два види рахунків – синтетичні та аналітичні.

Синтетичні рахунки – рахунки, за допомогою яких узагальнено відображають стан і рух економічно однорідних видів господарських засобів за їхнім складом і розміщенням, а також за джерелами їхнього формування та цільовим призначенням у грошовому вираженні. Облік, що ведеться на цих рахунках є синтетичним обліком.

Аналітичні рахунки - рахунки, за допомогою яких дають деталізовану характеристику даних синтетичних рахунків. ці рахунки містять не лише грошові, а й натуральні показники. Облік, побудований на аналітичних рахунках є аналітичним обліком. Синтетичний і аналітичний облік взаємопов’язані. Аналітичні рахунки – частина синтетичного обліку і мають ту саму структуру, що й синтетичні, тобто якщо синтетичний рахунок є активним, то активним є й відповідний аналітичний рахунок і навпаки. Бухгалтерські записи на синтетичних і аналітичних рахунках роблять на підставі даних одних і тих самих первинних документів, тому звірка синтетичного й аналітичного обліків завжди дає рівні суми. Деякі рахунки не потребують деталізації, тому по них не відкривають аналітичних рахунків (наприклад, рахунок 30 «Каса» і 31 «Рахунки в банках»). Аналітичні рахунки ведуть на картках, у книгах або відомостях. Суми залишків на кожному синтетичному рахунку на початок і кінець звітного періоду мають дорівнювати сумі залишків усіх його аналітичних рахунків. Відсутність такої тотожності свідчить про наявність помилки, яку слід виявити і виправити.

Крім синтетичних і аналітичних рахунків у бухгалтерському обліку використовують субрахунки.

Субрахунок – синтетичний рахунок другого порядку. За допомогою субрахунків дані обліку групують для одержання потрібних відомостей в іншому розрізі – за видами діяльності чи номенклатурою (видами цінностей) (рис.3.2.).

 

 

Рис. 3.2. Взаємозв’язок синтетичних і аналітичних рахунків на прикладі рахунка 28 «Товари».

Класифікація рахунків бухгалтерського обліку

 

Оборотні відомості, їх значення

Урок 4

Документація.

1. Класифікація документів, їх структура, вимоги до складання.

Порядок прийняття, перевірки та обробки документів, матеріальні носії інформації.

3. Порядок зберігання первинних документів і облікових регістрів.

 

Класифікація документів, їх структура, вимоги до складання

Суцільне і безперервне спостереження за всіма господарськими операціями на підприємстві здійснюється за допомогою документування. На підприємстві під час його діяльності обертається значна кількість документів. Документ з латинської буквально означає свідоцтво, доказ.. у широкому значенні під документом розуміють матеріальний носій, що його використовують у процесі спілкування, на якому за допомогою різних засобів і способів зафіксовано в доцільній для сприйняття формі інформації.

 Бухгалтерський документ – документ, що містить відомості про господарську операцію і є юридичним свідченням її здійснення. Спосіб оформлення господарських операцій документами називається документацією. Первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, є підставою для бухгалтерського обліку цих операцій. Первинне спостереження, документування та документація відіграють важливу роль в управлінні діяльністю підприємства, а саме:

- дають уявлення про фактичний стан господарських засобів та їх зміни у процесі кругообороту засобів;

- забезпечують прозорість у роботі підприємства та контроль наявності та руху майна і коштів;

- є юридичним (правовим) свідченням господарських операцій, що здійснюються;

- є важливим джерелом контролю для зовнішніх і внутрішніх користувачів при проведенні ревізії, аудиту, аналізу господарської діяльності.

Повнота і достовірність показників обліку значною мірою залежать від якості оформлених документів. Щоб бути доказовим і мати юридичну силу, документ має містити обов’язкові реквізити, а саме: назва документа, дата і місце складання; назва підприємства від імені якого складається документ; зміст та обсяг господарських операцій; одиниця виміру господарських операцій, посади осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій і правильність її оформлення; особистий підпис або інший знак, що дає змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарських операцій та ін.

Суть документів і їх місце в господарській діяльності підприємства відображаються у їх класифікації, поділі на групи за певними ознаками схожості й відмінності, кожна з яких несе змістове навантаження. Документи класифікують:

за місцем складання: внутрішні ( оформляють на підприємстві – табелі обліку використання робочого часу, прибуткові ордери), зовнішні документи (складають на стороні, їх отримують від інших підприємств і організацій – рахунки – фактури, платіжні доручення, листи, угоди);

за призначенням: розпорядчі (які містять розпорядження на здійснення певної господарської операції – накази про прийняття та звільнення з роботи, чеки на отримання готівки в касі банку), виконавчі (які підтверджують факт здійснення господарської операції, її виконання певною особою, що подала документ – авансові звіти, касові прибуткові і видаткові ордери, акти, квитанції), документи бухгалтерського оформлення ( складаються на основі виконавчих та розпорядчих документів самими працівниками бухгалтерії – бухгалтерські довідки, різні розрахунки), документи комбіновані (поєднують функції розпорядчих, виконавчих, документів бухгалтерського оформлення – вимоги, наряди);

за порядком складання документи є: первинні (складають у момент здійснення господарської операції), зведені (складають на підставі однорідних первинних документів шляхом групування і узагальнення та балансової ув’язки їх показників – звіти касира, платіжні відомості),

за способом використання документи є: разові (фіксують одно моментно одну або декілька господарських операцій – ордери, акти), накопичувальні (формують інформацію про однорідні господарські операції за певний відрізок часу – відомість випуску готової продукції);

за змістом документи бувають: грошові (оформляють операції, пов’язані з грошовими коштами чеки), розрахункові (оформляють розрахунки між фізичними і юридичними особами (платіжне доручення)

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 726; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!