Поняття, зміст, значення та класифікація бухгалтерського балансу



Уявлення про склад господарських засобів (майна) підприємства та їх джерел на звітну дату дає бухгалтерський баланс. У балансі господарські засоби підприємства відображають за складом та розміщенням, а також за джерелами їх утворення та цільовим призначенням у грошовому виразі на визначену дату. Мета складання балансу – надання користувачам повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату.

Слово «баланс» означає дві чаші, як символ рівноваги.

Баланс– це метод відображення стану господарських засобів (майна) за їх складом і джерелами утворення у вартісній оцінці на певну дату. За формою баланс – таблиця, на лівій стороні якої відображають склад і розміщення господарських засобів і, яка називається активом, а на правій стороні, що називається пасивом, відображають джерела формування господарських засобів.

Актив балансу – система показників, яка відображає склад і розміщення засобів підприємства, що об’єднані в якісно однорідні групи. Активи – економічні ресурси, контрольовані підприємством, які, як очікується, зроблять вигідними майбутні операції.

Пасив балансу – система показників, яка відображає джерела утворення та цільове призначення засобів підприємства, що об’єднані у якісно однорідні групи. Різниця активів і зобов’язань – це вартість власних засобів підприємства (власний капітал).

 

 

Класифікація бухгалтерського балансу

Баланси класифікують за:

 

1) джерелами складання на

інвентарні – складаються на підставі повного опису інвентарю і є скороченим варіантом балансу;

книжкові – складаються на підставі запису в книгах без підтвердження інвентаризації, тому їх називають пробними, або попередніми;

генеральний – є синтезом інвентарного та книжкового балансів і складається за рік на підставі інвентаризаційного опису та попереднього балансу.

 

2) за термінами складання розрізняють баланси:

вступні (складають на час створення підприємства),

операційні (складаються протягом року й відображають окремі аспекти діяльності підприємства),

ліквідаційні (складаються під час ліквідації підприємства).

3) залежно від обсягів даних баланси поділяють на:

прості (баланси підприємств, які не мають структурних підрозділів або філій),

складні (баланси підприємств, що мають структурні підрозділи),

зведені  (баланси підприємств, які мають філії);

4) за змістом розрізняють баланси:

сальдові – містять тільки залишки на рахунках і характеризують майновий стан господарства на певну дату;

оборотні – баланси, які крім, залишків по рахунках, містять обороти по дебету і кредиту цих рахунків;

результативні – баланси доходів доходів і витрат або прибутків і збитків, які дають змогу визначити чистий прибуток або чистий збиток;

проміжні – баланси, що складаються на будь – яку дату залежно від потреби;

шахові – баланси, які крім залишків по рахунках містять кореспонденції по цих рахунках;

порівняльні – баланси, в яких порівнюються статті звітного балансу з відповідними статтями балансу за попередній період;

5) за формою баланси поділяють на:

повні;

 скорочені.

Підсумки активу і пасиву балансу мають бути рівними між собою. У цьому виявляється балансове рівняння. Рівність підсумків активу і пасиву балансу зумовлена тим, що в обох його частинах відображено у вартісній оцінці одні і ті ж господарські засоби, тільки згруповані за різними ознаками. Кожна група господарських засобів, розміщених в активі, має відповідне джерело їх формування, відображене в пасиві балансу.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 369; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!