Типи грошових систем, їх еволюція. Система металевого та паперово-кредитного обігу.



Змістовний модуль 3.

Лекція №7. Тема 5: Грошові системи.

План

1. Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни.

2. Елементи грошової системи, їх характеристика.

3. Типи грошових систем, їх еволюція. Система металевого та паперово-кредитного обігу.

4. Створення і розвиток грошової системи України.

 

Суть грошової системи, її призначення та місце в економічній системі країни.

Грошова система – форма організації грошового обороту в країні, установлена загальнодержавними законами, які визначають основні принципи, нормативи та інші вимоги, що регулюють відносини між суб’єктами грошового обороту. Грошова система формується і діє на базі банківської системи і розглядається як складова останньої.

Усі грошові потоки та їх форми є об’єктами регулюючого впливу грошової системи.

Підсистеми грошової системи:

- банківських розрахунків;

- валютної системи;

- готівкового обігу.

Кожна держава формує свою власну грошову систему, прагнучи надати їй повну незалежність та здатність протистояти зовнішнім впливам, коли вони загрожують інтересам національної економіки.

Важливу роль у формуванні грошової системи мають національні особливості, традиції країни. Це проявляється не тільки в зовнішньому вигляді грошових знаків, а й купюрності, організації грошових розрахунків. Тому кожна грошова система має свої специфічні ознаки, які відрізняють її від інших грошових систем, забезпечує країні імунітет проти зовнішнього втручання.

Разом з тим у грошових системах різних країн є багато спільного. Це виявляється насамперед у однотипності методів регулювання грошових потоків та маси грошей в обігу, ідентичності інструментів регулювання грошового ринку тощо.

 

Елементи грошової системи, їх характеристика.

Складові грошової системи

 

найменування грошової одиниці

 

масштаб цін

 

види та купюрність грошових знаків, які мають статус законного платіжного засобу

 

регламентація безготівкових розрахунків

регламентація готівкового грошового обороту

 

регламентація режиму банківського процесу

 

регламентація режиму валютного курсу та операцій за валютними цінностями

 

державні органи, які здійснюють регулювання грошового обороту та контроль за дотриманням чинного законодавства

 

Масштаб цін є величиною грошової одиниці даної країни. В епоху натурально-речової форми грошей масштаб цін встановлювався визначенням вагового вмісту металу в грошовій одиниці. В сучасних умовах фіксація металевого вмісту скасована. Масштаб цій є об'єктивним явищем, що визначається економічною ситуацією в країні, купівельною спроможністю грошових одиниць, рівнем інфляції.

Види та купюрність грошових знаків визначає вищий законодавчий орган, який надає їм статусу законного платіжного засобу. Інші платіжні засоби такого статусу не мають. Органи державного контрою стежать за тим, щоб не допустити використання фальшивих знаків.

Право емісії грошових знаків покладається на центральний банк. Грошові знаки при цьому мають вид банківських білетів (банкнот). В окремих випадках емісія грошових знаків доручається міністерству фінансів – скарбничі білети (казначейські).

Емісія банкнот використовується для кредитування центральним банком комерційних банків. У цьому випадку банкноти спрямовуються в реальній оборот, що створює умови для їх повернення і запобігає зайвому накопиченню обігу.

Сучасна депозитна форма грошової маси підвищує вимоги до державного регулювання безготівкового грошового оборогу. Останній полегшує регулювання та контроль за законністю платіжних засобів.

В сучасних умовах для власників депозитних грошей існує не менша загроза їх втратити, ніж для власників готівки. Нейтралізувати цю загрозу можна шляхом законодавчого регулювання грошової системи:

-створенням системи страхування банківських вкладів;

- резервуванням коштів комерційними банками у центральному;

- створенням контрольованої системи міжбанківських розрахунків;

- регулюванням організації безготівкових розрахунків економічних суб'єктів;

- використанням захисних систем банківських мереж.

Оскільки, готівка обертається позабанками, це робить її дуже зручною для обслуговування незаконних операцій.

                       Напрями регулювання використання готівки

лімітування кас   обмеження готівкових оборотів   вимога збереження готівкової виручки в банку

 

визначення цільового використання готівки при її отриманні в банку    обов’язкове прогнозування касових оборотів юридичними особами для розробки таких прогнозів по країні

 

Регламентування режиму банківського проценту забезпечує регулювання ціни грошей, їх маси в обороті, а отже – сталості грошей.

У грошовій системі України можна виділити такі елементи:

Основні ЕЛЕМЕНТИ ГРОШОВОЇ СИСТЕМИ

Грошова одиниця Встановлюється законодавством країни з урахуванням соціально-економічних та історичних закономірностей її розвитку та слугує для вимірювання цін товарів та послуг
Масштаб цін Законодавча фіксація вагової кількості монетарного металу (золота чи срібла), що закріплюється державою за грошовою одиницею. Офіційний масштаб цін втратив свій економічний сенс із завершенням демонетизації золота. У сучасних умовах, грошова одиниця уособлює вартість загальної маси товарів та послуг, що знаходяться в обігу.
Види та купюрність грошових знаків Визначаються відповідними юридичними актами країни.
Регламентація готівкового та безготівкового грошового обороту Визначення сфер готівкових та безготівкових розрахунків, режим використання грошей на банківських рахунках, форми розрахунків та порядок платежів.
Валютний курс Співвідношення між грошовими одиницями різних країн, яке використовується для обміну валют під час здійснення валютних операцій. Виступає як ціна валюти однієї країни, виражена у валюті іншої країни.
Державні інститути, що здійснюють регулювання грошового обороту Організація грошового обороту покладається чинним законодавством на банки, проте його існування вимагають державного нагляду і контролю за банками.

Органами регулювання грошового обороту в Україні є:

1. НБУ

2. Кабінет Міністрів України

3. Міністерство економіки

4. Міністерство фінансів України.

 

 

Типи грошових систем, їх еволюція. Система металевого та паперово-кредитного обігу.

Грошові системи класифікуються за певними критеріями.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!