Прийоми виявлення зайвих слів



Виявлення  смислового чи  стилістичного перенасичення слів.

Суть цього прийому в тому, що читаючи слово в контексті, потрібно не тільки розуміти його значення, але й з'ясовувати, для чого воно в цьому контексті потрібне, або чому без нього не можна обійтися.

Виділення типових словесних надмірностей.Редактор, який добре знає найбільш поширені, типові зайві слова, який виробив навик в думках виділяти їх під час читання, зуміє відчутно допомогти авторові, який не оволодів майстерністю писати стисло, економно.

Саме для цього виділяють основні групи зайвих слів.

Група 1 — це дієприкметники, прикметники, дієслова, іменники, якими автор прагне позначити наявність предмета (процесу), що описується.

Наприклад:

Скласти строго науковий план розвитку економіки, врахувати всі господарські резерви, шо є в наявності, - завдання дуже складне.

(А чи можна врахувати резерви, яких немає? Тому варто написати всі резерви господарства).

Група 2 — іменники, дієприкметники, прикметники, дієслова, що виражають дію, яку позначати не обов'язково, оскільки предмет, що описується, інакше діяти або співвідноситися з іншим предметам не може.

Наприклад, не потрібно нагадувати читачеві, що описуване дослідження проведене або що гіпотеза ученим висловлена або запропонована, якщо автор її характеризує в тексті.

Група 3 — дієслова або віддієслівні іменники, що передають дію, яка вже виражена дієсловом або іменником, що стоїть поряд.

Наприклад, пишуть (і підписують в набір і друк): успішне здійснення координації, хоча координація — дія, і слово здійснення тут зайве; успішна координація коротше і краще.  

Група 4прикметники,дієприкметники, займенники, які нічим не доповнюють характеристику  предмету, позначеного іменником, до якого вони відносяться.

Нічого не втратить читач, якщо багато наукових і інші книги зменшаться після того, як із них вичистять прикметники, дієприкметники, займенники типу визначений, деякий, який-небудь,якийсь, відповідний, відомий, конкретний, необхідний, різний,людськийу всіх випадках, коли іменники, до яких вони відносяться, і не можуть бути іншими. Наприклад:

Термін абстракція має два основні значення: 1) певного пізнавального процесу і 2) результату цього процесу.

Термін абстракція - має два основні значення: 1) процесу і   2) його результату.

Група 5 невиправдано вжиті слова підсилюють прислівники типу цілком (абсолютно). Наприклад:

Найдивовижніше, цілком самобутнє вирішення міських ансамблів (прикметник самобутній за змістом не вимагає, щоб підкреслювався ступінь цієї якості, тобно якості самобутності).

Група 6 слова, що дублюють за змістом інші слова тієї ж фрази. Наприклад (з двох виділених курсивом і підкреслених слів або словосполучень в не обумовлених випадках одне зайве):

Хронологічний період (період і є відрізок часу).  

Група 7— слів, що з'являються під час невиправданого розщеплення присудка-дієслова на поєднання з напівдопоміжного дієслова  й віддієслівного іменника.

 

Для пришвидшення просушування можна скористатися феномом  (замість: Пришвидшити просушування можна феном).

Група 8 — це слова, що з'являються із-за прагнення канцелярської людини, яка пише, замінити одне слово поєднанням з декількох слів, що безпідставно здається йому вагомішим. Наприклад, пишуть;

Зимові місяці, зимовий період (хоча простіше: взимку).   Ветеринарні фахівці (а не ветеринари).  

Група 9 — слова «питання», «момент», «завдання», «проблема», «рішення», спожиті у випадках, коли вони лише затемняють значення тексту. Наприклад (зайві слова виділені курсивом):

 

Коли вирішується питання, що публікувати, видавництво... - Коли вирішується питання, що публікувати, видавництво...

Група 10 — канцелярські штампи і стійкі синтаксичні конструкції, які тягнуть за собою  необов'язкові слова і роблять текст розпливчатим за змістом.

  Наприклад:

Робота библіотекоаря направлена на систематичне, планове комплектування бібліотек. З цією метою колектор широко використовує стаціонарну й заочну форми комлектування, проводить огляди новинок літератури. -

З метою систематичного планового комплектування фондів бібліотек колектор широко використовує стаціонарну й заочну форми комлектування, проводить огляди новинок літератури.

Група 11 — результат невиправданого вживання стійких книжкових оборотів, синтаксично складних фраз.

Нерідко автор вважає за краще виразити дію складним словосполученням, замість того щоб прямо позначити його одним дієсловом:

Вона [лисиця], роззявивши пащу й задихаючись, знаходиться у стані самого крайнього страждання й жаху. -


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 730; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!