Змістовний модуль 7. Структура і логіка психолого-педагогічного дослідження



Логічна структура дослідження

План

1. Етапи наукового дослідження

 

Ефективність наукового пошуку значною мірою залежить від правильної послідовності дослідницьких кроків, що мають привести до істинних результатів, тобто від логіки дослідження.

Розробка логіки дослідження — процес дуже складний. Він не тільки але і супроводжує весь процес дослідження, бо характер і послідовність кроків залежать від напряму і масштабів наукового пошуку, його а завдань і багато в чому обумовлюються отриманими в процесі результатами і труднощами, що виникають. Тому основну роботу з конструювання логіки психолого-педагогічного дослідження необхідно здійснити на початку цієї діяльності, спираючись на принцип моделювання то результату та ймовірних уявлень про ті етапи пошуків, які забезпечать його досягнення. Неможливо повною мірою уніфікувати і стандартизувати ці етапи, але основні кроки дослідника можна включити у програми наукового дослідження, наведену в схемі

 

1. Загальне ознайомленим з проблемою дослідження, обґрунтування її актуальності, рівня розробленості; визначення об'єкта і предмета, теми дослідження. Формулювання загальної і про­міжних цілей дослідження.

2. Вибір методології — вихідної концепції, опорних теоретичних положень, єдиного задуму, дослідницького підходу, що визначає хід і передбачувані результати дослідження.

3. Побудова гіпотези дослідження — теоретичної конструкції, істинність якої має бути доведено. Формулювання завдань, співвіднесених із цілями дослідження.

4. Вибір методів дослідження. Проведення констатуючого експерименту з метою установлення вихідного стану предмета дослідження. Складання робочого плану.

5. Збирання та нагромадження матеріалів дослідження. Органі­зація і проведення експерименту.

6. Аналіз, інтерпретація й оформлення результатів дослідження.

 

Ці етапи (кроки) не тільки пов'язані між собою, але і взаємопроникли один в інший. Тому в ході наукової розробки дослідник повинен вно­сити ті чи інші, нерідко досить суттєві, корективи у виконану ним роботу по етапу, який уже здавався завершеним. Так, іноді доводиться уточнюва­ти цілі, задачі і план дослідження після того, як було отримане достатньо чітке уявлення про якісну характеристику одержаних у процесі роботи матеріалів. У процесі аналізу і узагальнення матеріалі в дослідження може виявитися необхідність отримання додаткових даних. У цьому разі вико­навцю роботи необхідно знову повертатися до попереднього етапу.

До того ж, іноді важко провести чітке розмежування одного етапу дослідження від іншого.

Тому при конструюванні логіки наукового дослідження виділяють­ся основні частини: методологічна і процедурна.

Методологічна частина — від вибору теми до визначення задач і роз­робки гіпотези — значною мірою може здійснюватися за загальною для усіх дослідників логічною схемою: проблема –> тема –> об'єкт –> предмет –> мета –» наукові факти –> провідна ідея —> гіпотеза –» завдання дослідження

Логіка цієї частини наукового пошуку не є чітко однозначною, але значною мірою є заданою. Логіка другої частини роботи, процедурної, є заданою тільки в самому загальному вигляді:

упорядкування плану дослідження -» опис методів і техніки збору даних, способу їхнього аналізу —> проведення експерименту і перевірка гіпотез —» аналіз, інтерпретація (пояснення), узагальнення одержаних результатів -» конструювання попередніх висновків їх випробування і уточнення —» формулювання заключних висновків

У кожному дослідженні необхідно знайти один із оптимальних варі­антів послідовності пошукових кроків, виходячи із характеру проблеми, предмета і задач дослідження, рівня оснащення роботи, можливостей дослідника та інших факторів. Але успіх будь-якого наукового дослі­дження залежить не тільки від того, як воно буде побудовано і методич­но забезпечено. Вирішальна роль тут належить самому досліднику і його відношенню до обраної ним теми наукової роботи.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 203; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!