Тема 2. Концептуальні засади ситуаційного менеджменту



Лекція 2

1. Сутність, зміст, мета та основні завдання ситуаційного управління

2. Методологія ситуаційного підходу, характеристика головних елементів концепції ситуаційного менеджменту.

3. Ключові фактори виникнення проблемних ситуацій.

4. Типологія ситуацій, моделі ситуаційного менеджменту.

 

Сутність, зміст, мета та основні завдання ситуаційного управління

Завдання, що виникають в практиці керування, за своєю суттю є або функціональними, або ситуаційними.

Функціональні (стабільні) завдання визначаються сформованим поділом праці у виробництві і керуванні.

Ситуаційні завдання є наслідком порушень взаємодії спеціалізованих підсистем й елементів організації під впливом дестабілізуючих факторів виробництва.

Наявність двох класів завдань у керуванні цілком закономірна: будучи соціально-економічними системами, вони не можуть бути описані лише стабільними характеристиками. Занадто складними і різноманітними є сучасні завдання й об'єкти керування, занадто мінливе внутрішнє і зовнішнє середовище організації.

Головною є та обставина, що виробничою фірмою, яка розвивається за цілеспрямованою системою, неможливо ефективно керувати, якщо вона має лише жорстко спеціалізовану структуру і постійно повторювані види робіт з керування.

Динамічність виробничої організації, її здатність реалізувати мінливі цілі керування можуть бути забезпечені тільки наявністю і взаємодією двох елементів структури керування.

Отже, адаптованість виробничого підприємства може бути забезпечена лише доповненням існуючого механізму функціонування елементами ситуаційного типу, що забезпечують організаційно, економічно, технічно можливість вирішення комплексу виникаючих проблем. Інакше кажучи, частина елементів системи керування повинна формуватися, виходячи з процесів функціональної спеціалізації управлінських робіт, інша частина повинна мати проблемно-орієнтований (ситуаційний) характер. Причому ситуаційні елементи організації можуть формуватися і як тимчасові.

При цьому неправильно було б думати, що ситуаційне керування носить лише поточний, оперативний характер. Поняття оперативності дуже відносне: те що для системи керування більш високого рівня ієрархії є оперативною проблемою, для підлеглої виробничої

структури може мати перспективний, стратегічний характер. Поточні проблеми інноваційного керування, як правило, є стратегічними для виробничого менеджменту. У свою чергу, характер проведення стратегічних змін сьогодні також може піддаватись ситуаційним випробуванням, що, безумовно, позначиться на підприємстві в перспективі. Тому ситуації виникають на всіх етапах і стадіях керування і носять взаємозалежний характер.

Ситуація, у загальному випадку, — це далеко не завжди негативне явище в житті організації. Вона лише характеризує сформований стан справ в організації на даний момент і, якщо вона достовірна, то може бути задовільним незадовільне з погляду суб'єкта керування — керівника. В останньому випадку ситуація стає проблемою, вона характеризує реальну розбіжність бажаного і дійсного рівнів задоволення потреб суб'єкта.

Та сама проблемна ситуація може бути сформульована як різні проблеми. Кожна з них може мати свої шляхи і методи вирішення. Наприклад, у місті дуже висока напруженість пасажироперевезень у ранкові і вечірні години. Цю ситуацію можна виразити у вигляді зовсім різних проблем:

• не вистачає транспортних засобів;

• нераціонально організовані маршрути пасажирського транспорту;

• нераціонально розселені жителі стосовно місця їхньої роботи.

Рішення цих проблем вимагає зовсім різних ресурсів, як за обсягом, так і за складом, породить неоднакові управлінські впливи.

Розв'язання тих чи інших управлінських проблем, значною мірою, залежить від їхніх формулювань, що в загальному вигляді можна назвати суб'єктними й об'єктними. Часто суб'єктні проблеми нижчестоящого рівня виступають як об'єктні для вищестоящого рівня.

Об'єктні проблеми — це, по суті, те, що необхідно розглянути суб'єкту керування для ухвалення рішення.

У випадку перевищення допустимих відхилень функціонування системи від запланованого графіка, тобто реакції блоку «Функції керування» (де «спрацювала» функція контролю), керування відбувається за ситуаційною схемою.

Як видно з наведеної схеми, перевищення допустимих відхилень від заздалегідь визначених меж означає, що виробнича система виходить з «норми» і вступає в якусь фазу, небезпечну для підприємства, з якою функціональними заходами регулюючого і координуючого характеру не справитися Необхідні заходи кардинального впливу, здатні переломити небезпечну ситуацію, що наступила, не давати їй розвиватися і, в міру можливості, повернути порушене виробництво на запланований шлях.

У загальному випадку розвиток проблемної ситуації, відповідно до даної схеми (див рис 2), може відбуватися за трьома варіантами.

Перший варіант. Завдяки своєчасним і рішучим заходам розвиток ситуації, що руйнує систему, припинено, а потім ціною певних зусиль повернуто на запланований шлях досягнення мети фірми, тобто відновлений статус-кво виробничо-економічного механізму системи. Подальше керування виробничим процесом продовжується за функціональною схемою керування.

Другий варіант. Первинними заходами ситуаційного керування не вдалося вдержати ситуацію під контролем Розвиток ситуації прийняв кризовий характер Можливі засоби його ліквідації не принесли належного результату чи недостатні, чи ж взагалі не мають економічного, технічного чи технологічного змісту стабілізації запланованого виробництва Система функціонування підприємства ще не зруйнована, але вже носить небезпечний, надзвичайний (чи на грані цього) характер, і керівництво приймає рішення переходу виробництва чи цілком фірми на новий шлях, що дає системі якісно новий стан, відмінний від колишнього Цей новий стан може диктувати розробку нових планів, стандартів, але дає, в загальному випадку, сприятливий результат

Третій варіант. Самий несприятливий результат для підприємства настає тоді, коли всі зусилля антикризового характеру не спрацювали і надзвичайні заходи з порятунку підприємства не принесли бажаних результатів. Криза набрала необоротної руйнівної форми і привела підприємство до повного розвалу чи банкрутства.

Представлені сценарієм розвитку ситуації антикризового керування носять гіпотетичний характер і мають потребу в деталізації і конкретизації ряду положень, що можуть бути розглянуті після деяких передумов, міркувань й аналізу на базі пропонованої концепції ситуаційного менеджменту.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 378; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!