Облік матеріальної допомоги. Компенсація заробітної плати.



Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення виплачується державним службовцям з фонду оплати праці у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу)згідно Постанові КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Матеріальна допомога, що має систематичний характер і виплачуються всім або більшості працівників (допомога на оздоровлення, якщо вона передбачена колективним договором, галузевою угодою, положенням про оплату праці тощо) прирівнюється для цілей оподаткування до заробітної плати, вся її сума включається до оподатковуваного місячного доходу, і до неї застосовуються ставки, передбачені пунктом 167 Податкового кодексу (ПК) з урахуванням пункту 164.6 ПК.

 Нецільова благодійна (у тому числі матеріальна) допомога, що має разовий характер (за заявами у зв'язку з особистими обставинами, на вирішення соціально-побутових проблем тощо, яка надається не під певні умови та напрями витрачання - пункт 170.7.1 ПК) не включається до оподатковуваного доходу, якщо вона не перевищує суми граничного розміру доходу. Граничний розмір доходу встановлюється відповідно до пункту 169.4.1 ПК і на 2012 рік становить 1500 гривень.

Сума, що перевищує зазначений розмір, в оподатковуваний дохід включається і підлягає оподаткуванню за пунктом 167.1 ПК. Платник податку при отриманні благодійної допомоги, що перевищує 1500 грн, зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням суми допомоги

Пенсійний фонд України у своєму Листі від 13.07.2011 р. № 14399/03-20 нагадав, що відповідно до пп. 14 Переліку видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. № 1170, матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами; на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання, коли необхідність її отримання виникла раптово, за умови подання заяви, а її розмір визначається адміністрацією підприємства, не є базою для нарахування єдиного внеску.

 Відповідно до пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31), відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.

Необхідно зазначити, що облік коштів на виплату матеріальної допомоги у бухгалтерському обліку бюджетних установ відноситься до сум отриманих для виконання окремих доручень і називається сумами за дорученнями.

Використання цих сум здійснюється суворо на виконання цілей указаних в дорученнях.

Для обліку цих операцій використовують рахунки:

314, 324, - для обліку грошових коштів;

673 «Розрахунки по коштах, отриманих по інших джерелах влас­них надходжень» - для обліку розрахунків;

712 «Доходи по інших джерелах власних надходжень бюджетних установ» – для обліку доходів спеціального фонду;

812 «Видатки за іншими джерелами власних надходжень» - для обліку видатків спеціального фонду.

 

Кореспонденція обліку коштів за рахунками

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дт Кт
1. Надійшли кошти від різних підприємств для ви­значених цілей 314 71
2. Проведено касові видатки для виконання доручень 364 314, 324
3. В кінці року списуються витрати 43 81

 

Компенсація заробітної плати.

Обов'язковість виплати компенсації робітникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із затримкою термінів її виплати передбачена ст. 34 Закону про оплату праці.

Порядок нарахування і виплати компенсації визначений Положенням про порядок компенсації робітникам втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням термінів її виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.12. 97 р. № 1427 (із наступними змінами і доповненнями), введеним у дію з 01.01. 98 р. (далі - Положення № 1427). Дія Положення № 1427 поширюється на підприємства, заснування й організації усіх форм власності і господарювання і застосовується у усіх випадках порушення встановлених термінів виплати заробітної плати, у тому числі з вини власника або уповноваженого їм органа (особи).

Своєчасно не отримана з вини робітника заробітна плата не підлягає компенсації.

Компенсація робітникам втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням термінів її виплати провадиться при виконанні таких умов:

· виплата заробітної плати затримана на один і більш календарних місяців;

· індекс цін на споживчі товари і тарифи на послуги за період невиплати заробітної плати зріс більш ніж на один відсоток.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення нарахованої, але не виплаченої, робітнику заробітної плати за відповідний місяць (після утримання податків і платежів) на коефіцієнт приросту споживчих цін. При цьому коефіцієнт приросту споживчих цін визначається, як різниця між приватним від розподілу індексу споживчих цін в останній місяць перед виплатою суми заборгованості на індекс споживчих цін у тому місяці, за який виплачується заробітна плата, і коефіцієнтом 1.

Коефіцієнт приросту споживчих цін розраховується з трьома знаками після коми.

Індекси споживчих цін для розрахунку коефіцієнта приросту споживчих цін щомісяця публікуються Держкомстатом, наростаючим результатом із початку того року, у якому виникнула заборгованість по виплаті заробітної плати, що підлягає компенсації.

Якщо виплата заборгованості по заробітній платі здійснюється до опублікування Держкомстатом індексу споживчих цін за останній місяць перед виплатою суми заборгованості, під час розрахунку суми компенсації на період до опублікування зазначеного індексу споживчих цін за згодою робітника для розрахунків застосовується індекс споживчих цін за попередній місяць.

У випадку затримки виплати заробітної плати за декілька місяців сума компенсації визначається за кожний місяць окремо.

Виплата робітнику суми компенсації провадиться в тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості по заробітній платі за відповідний місяць.

Відмова керівництва бюджетної установи або уповноваженого нею органа (особи) у виплаті компенсації може бути оскаржений у судовому порядку робітником.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 373; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!