ПРАВОВІ ПРИНЦИПИ ЗДІЙСНЕННЯ БЕЗГОТІВКОВИХ РОЗРАХУНКІВ



Питання лекції:

1.   Поняття і форми безготівкових розрахунків.

2.   Окремі форми безготівкових розрахунків

 

Поняття і форми безготівкових розрахунків.

Відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, утв. Постановою Правління НБУ 21.01.2004 N 22

Безготівковими розрахунками визнаються перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки одержувачів засобів, а також

перерахування банками, за дорученням підприємств і фізичних осіб

засобів, понесених ними готівкою в касу банку, на рахунки

одержувачів засобів. Ці розрахунки проводяться банком на основі

розрахункових документів на паперових носіях або в електронному

виді.

Правова форма безготівкового розрахунку — це правила документообігу, які встановлені законодавством і банківською практикою.

Ця Інструкція встановлює правила використання під час здійснення розрахункових операцій таких видів платіжних інструментів : меморіального ордера, платіжного доручення; платіжного вимоги-доручення, платіжної вимоги, розрахункового чека; акредитива. По однотипних операціях банки можуть складати звідні меморіальні ордери. Використання векселів і спеціальних платіжних засобів, зокрема платіжних карток (у тому числі корпоративних платіжних карток), регулюється законодавством України, у тому числі нормативно правовими актами Національного банку.

Окремі форми безготівкових розрахунків

Платіжна вимога - розрахунковий документ, який містить вимогу одержувача або у разі договірного списання одержувача до банку, який обслуговує платника, здійснити без узгодження з платником переклад певної суми коштів з рахунку платника на рахунок одержувача;

Платіжне вимога-доручення - розрахунковий документ, який складається з двох частин : верхньою - вимоги одержувача безпосередньо до платника про сплату певної суми коштів; нижньою - доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку визначеної ним суми засобів і перерахування її на рахунок одержувача; Платіжне доручення - розрахунковий документ, який містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку відміченої суми засобів і її перерахування на рахунок одержувача;

Розрахунковий чек - розрахунковий документ, який містить нічим не обусловленое письмове розпорядження власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, в якому відкрито його рахунок, про сплату чековласникові відміченої в чеку суми коштів.

Розрахункові чеки використовуються тільки у безготівкових розрахунках. Чеки брошуруються в чекові книжки. Оплата по цій формі розрахунків завжди гарантована. Клієнт банку подає у банк-емітент 2 заяви: на видачу чекової книжки і доручення на бронювання суми коштів, на яку клієнт отримує чекову книжку.

Чекодавець видає чек під час здійснення платежу за отримані товари або послуги. Банківські правила вимагають, щоб чековласник отримував чек безпосередньо від чекодавця, на ім'я якого оформлені документи про отримання продукції або послуг.

Акредитив — договір, який містить зобов'язання банку-емітента, згідно з якому цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені зобов'язаний виконати платіж в інтересах бенефіціара (обличчя, якому призначається платіж) або доручає іншому (що виконує) банку здійснити платіж на умовах, визначених в акредитивній заяві.

Вексель - цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання терміну платежу певну суму власникові векселя (векселедержателеві).

Векселі можуть бути прості або перевідні і існують виключно в документарній формі.

Простий— це нічим не обумовлене зобов'язання векселедавця сплатити суму коштів в певний термін у визначеному місці власникові векселя.

Вексель може передаватися шляхом індосамента. Індосамент — це передатний напис на обороті векселя, який проставляє власник в інтересах іншої особи і підписує на векселі або на додатку до векселя.

Індосамент може бути іменним, коли вказується особа, якій передають вексель, або бланковий — підписаний індосантом (власником векселя без вказівки особи). Індосант відповідає за акцепт і за платіж.

Платіжні картки — це емітована банком України банківська платіжна картка відповідно до чинного законодавства, за допомогою якої власник картки має можливість здійснювати оплату товарів, послуг готівку і отримувати. Картку може емітувати і іноземний банк, і іноземну небанківську установу.

Меморіальний ордер - розрахунковий документ, який складається за ініціативою банку для оформлення операцій відносно списання засобів з рахунку платника і внутрішньобанківських операцій відповідно до Закону України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні" і нормативно правових актів Національного банку.

 

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 177; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!