Тема 8: Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях



 

Порядок розслідування і обліку нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом. Умови, при яких нещасні випадки на облік не беруться. Обов`язки керівника (посадової особи) та комісії з розслідування в разі виникнення нещасного випадку.

 Облік і розслідування нещасних випадків зі студентами та учнями, що проходять виробничу практику. Трудові спори. Поняття, причини виникнення та порядок їх розв'язання. Органи, що розглядають трудові спори.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків з учнями й студентами навчальних закладів під час навчально-виховного процесу

 

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Порядок розслідування нещасних випадків, пов'язаних з виробництвом.

· Положенням про порядок розслідування і облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах, організаціях, затвердженим постановою Кабі­нету Міністрів України від 10.08.93 р. № 623 в редакції постанови № 923 від 17.06.98 р.

· Облік і розслідування нещасних випадків зі студентами та учнями, що проходять виробничу практику.

· Умови взяття на облік нещасних випадків.

· Умови, при яких нещасні випадки на облік не беруться.

· Порядок спеціального розслідування нещасних випадків.

· Органи, що розглядають трудові спори.

· Комісія по тру­дових спорах.

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

Використовувати у своїй практичній діяльності громадсько-політичні, соціально-економічні, правові, технічні, природоохоронні, медико-профілактичні та освітньо-виховні заходи, спрямовані на забезпечення здорових і безпечних умов існування людини в сучасному навколишньому середовищі;

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу та при підготовці до практичного заняття студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект.

Головну увагу слід звернути на вивчення діяльності органів, що розглядають трудові спори. Також необхідно ознайомитись зі змістом Положенням про порядок розслідування і облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах, організаціях, затвердженим постановою Кабі­нету Міністрів України від 10.08.93 р. № 623 в редакції постанови № 923 від 17.06.98 р.

Самостійна робота.

Наданий текст заняття слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою ”Облік і розслідування нещасних випадків зі студентами та учнями, що проходять виробничу практику”.

 

ЛІТЕРАТУРА

Нормативні акти:

1. Конституція України: Прийнята на п'ятій сесії Верхов. Ради
України 28 черв. 1996р. - К.: Просвіта, 1996. - 80 с.

2. Кодекс Законів про Працю України з постатейними матеріалами
(за станом законодавства та постанов Пленуму Верховного Суду України на 1 листопада 1997р.). Відповідальні редактори В.М. Вакуленко, О.П. Товстенко. - Київ: Юрінком. 1997 р.

3. Пленум Верховного Суду України в постанові від 29 грудня 1992р. «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівникам».

Книжкові видання:

1. М.І. Мурашко. Довідник для підприємців-роботодавців та працівників відділу кадрів підприємств, установ і організацій. Практичні питання реалізації положень законодавчих та нормативних актів, що пов'язані з трудовим законодавством. 3-тє видання, - Київ: «Компас», 1997р. - 369с.

2. Барабаш О. Деякі властивості трудових правовідносин. Право
України, №8, 1997 р. – 123с.

3. Ткачук К.Н. Основи охорони праці. - К.: Основа, 2004. – 158 с.

Тема 9: Пожежна безпека

 

Основні нормативні документи, що регламентують роботу із забезпечення пожежної безпеки об'єктів: Закон України "Про пожежну безпеку", стандарти, будівельні норми та правила, Правила пожежної безпеки та інше. Обов'язки керівника підприємства та інших посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки об'єкта та окремих дільниць виробництва.

Порядок організації і робота добровільної пожежної дружини. Положення про добровільні пожежні дружини. Обов'язки членів добровільних пожежних дружин щодо запобігання пожежам та їх гасіння. Пільги та заохочення, встановлені для них.

Порядок створення та роботи пожежно-технічної комісії. Типове положення про пожежно-технічні комісії.

Кримінальна, адміністративна, матеріальна та дисциплінарна відповідальність громадян, посадових та юридичних осіб за порушення вимог пожежної безпеки та виникнення пожежі.

Коротка характеристика виробництва та пожежна небезпека технологічного процесу, сировини, готової продукції, агрегатів, установок тощо.

Основні причини пожеж: порушення технологічних регламентів і несправність виробничого обладнання, іскри електрогазозварювальних робіт і необережне поводження з вогнем, іскри котельних та інших установок, порушення правил користування інструментами і електронагрівальними приладами. Заходи пожежної безпеки, яких необхідно додержуватись перед початком роботи, під час роботи та по її закінченні з метою запобігання пожежам.

Утримання території підприємства, протипожежні розриви, джерела проти­пожежного водопостачання, протипожежний режим на об'єкті.

 

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Основні вимоги закону України "Про пожежну безпеку", стандартів, будівельних норм та правил, Правил пожежної безпеки, Положення про добровільні пожежні дружини, Типового положення про пожежно-технічні комісії.

· Кримінальну, адміністративну, матеріальну та дисциплінарну відповідальність громадян, посадових та юридичних осіб за порушення вимог пожежної безпеки та виникнення пожежі.

· Основні причини пожеж.

· Заходи пожежної безпеки, яких необхідно додержуватись перед початком роботи, під час роботи та по її закінченні з метою запобігання пожежам.

· Утримання території підприємства в протипожежному стані.

· Основні вимоги пожежної безпеки в будівлях і приміщеннях, при експлуатації електрообладнання, опалювальних приладів, систем вентиляції, при проведенні електрогазозварювальних, паяльних та інших вогневих робіт, при фарбуванні, знежирюванні та митті виробів і обладнання.

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

Використовувати вогнегасні засоби, протипожежний інвентар і обладнання для пожежегасіння.

Використовувати засоби зв'язку і сповіщення про пожежу, що наявні на об'єкті, в цеху, місця розташування телефонів, пристроїв для подачі звукових сигналів пожежної тривоги. Правила використання цих засобів у разі виникнення пожежі.

Діяти при виявленні в цеху чи на території об'єкта задимлення, загорання або пожежі.

Повідомляти про пожежу в пожежну охорону, газорятувальну та інші аварійні служби, організація зустрічі пожежних частин, команд чи добровільних пожежних дружин.

Виключати при необхідності технологічне обладнання, комунікації, електроустановки та вентиляцію.

Гасити пожежі наявними на об'єкті засобами пожежегасіння, включати стаціонарні установки, організувати евакуацію людей і матеріальних цінностей.

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу та при підготовці до семінарського заняття студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект.

Головну увагу слід звернути на основні причини пожеж, заходи пожежної безпеки, яких необхідно додержуватись, правила використовування вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю і обладнання для пожежегасіння, засоби зв'язку і сповіщення про пожежу, що наявні на об'єкті, в цеху, дії працівників при виявленні в цеху чи на території об'єкта задимлення, загорання або пожежі; порядок повідомлення про пожежу в пожежну охорону, газорятувальну та інші аварійні служби, організацію зустрічі пожежних частин, команд чи добровільних пожежних дружин; виключення при необхідності технологічного обладнання.

Також необхідно ознайомитись зі змістом закону України "Про пожежну безпеку", стандартів, будівельних норм та правил, Правил пожежної безпеки, Положення про добровільні пожежні дружини, Типового положення про пожежно-технічні комісії.

Самостійна робота.

Наданий текст заняття слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою “ Обов'язки керівника підприємства та інших посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки об'єкта та окремих дільниць виробництва.”

 

ЛІТЕРАТУРА

Нормативні акти:

1. Конституція України: Закон України, від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради, 1996, №30, ст. 141. (Із змінами, внесеними згідно із Законом №2222-IV від 08.12.2004, ВВР, 2005, № 2, ст.44.)

2. Кодекс законів про працю України. Закон України, вiд 10 грудня 1971р. №322-VIII //Відомості Верховної Ради України, - 1971, - додаток до №50, -Ст. 375.

3. Закон України «Про Охорону праці», вiд 14.10.1992 № 2694-XII // Відомості Верховної Ради України, - 1992, - №49, - Ст. 668.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 57; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!