Тема 1. Охорона праці як суспільно-економічний чинник і галузь науки



Стр

МВС УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ Державний УНІВЕРСиТЕТ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

 

Кафедра діяльності ОВС на транспорті та тактико-спеціальної підготовки факультету підготовки фахівців транспортної міліції

 

Методичні рекомендації

з підготовки до семінарських і практичних занять з навчальної дисципліни “Основи охорони праці”

 

для студентів навчально-наукового інституту

фінансово-економічної безпеки і права денного навчання

 

Напрям підготовки: 0304 “Право”

Спеціальність 6.030402 “Правознавство ”

Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр

 

 

Одеса – 2011

 

Пояснювальна записка

Охорона праці - це галузь науково-практичної діяльності, спрямованої на вивчення загальних закономірностей виникнення небезпек трудової діяльності людини, їх властивостей, наслідків впливу їх на організм людини, основ захисту здоров'я та життя людини і середовища її проживання від небезпек виробничої діяльності, а також на розробку і реалізацію відповідних засобів та заходів щодо створення і підтримки здорових та безпечних умов життя і діяльності людини.

Навчальна дисципліна “Основи охорони праці” - це інтегрована дисципліна гуманітарно-технічного спрямування, яка узагальнює дані відповідної науково-практичної діяльності, формує поняттєво-категорійний, теоретичний і методологічний апарат, необхідний для вивчення у подальшому охорони праці, захисту навколишнього середовища, цивільної оборони та інших дисциплін, які вивчають конкретні небезпеки і способи захисту від них.

Мета вивчення дисципліни - забезпечити відповідним сучасним вимогам знання студентів про загальні закономірності виникнення і розвитку небезпек, надзвичайних ситуацій, в першу чергу техногенного характеру, їх властивості, можливий вплив на життя і здоров'я людини та сформувати необхідні в майбутній практичній діяльності фахівця-юриста уміння і навички для їх запобігання і ліквідації, захисту людей та навколишнього середовища.

Завдання дисципліни “Основи охорони праці” - навчити:

- ідентифікувати потенційні небезпеки, тобто розпізнавати їх вид, визначати просторові та часові координати, величину та імовірність їх прояву;

- визначати небезпечні, шкідливі та вражаючі фактори, що породжуються джерелами цих небезпек;

- прогнозувати можливість і наслідки впливу небезпечних та шкідливих факторів на організм людини, а вражаючих факторів на безпеку системи «людина - життєве середовище»;

- використовувати нормативно-правову базу захисту особистості та навколишнього середовища, прав особи на працю, медичне забезпечення, захист у надзвичайних ситуаціях тощо.

Форми вивчення дисципліни: лекції, семінарські заняття, контрольна робота, самостійна робота.

Після вивчення курсу „Основи охорони праці” студенти складають залік.

Форма поточного контролю :

-проведення тестування;

-проведення експрес – опитування;

- заслуховування рефератів тощо.

Форма підсумкового контролюз навчальної дисципліни «Основи охорони праці» – залік.

На вивчення навчальної дисципліни навчальним планом відведено 54 години, в тому числі на роботу з викладачем відведено 24 години, на самостійну/індивідуальну роботу студентів -30 годин.

У навчальному плані з 24 годин роботи з викладачем на теоретичне навчання (лекції) відведено -10 годин, а на семінарські і практичні заняття -14 годин.

Методичні рекомендації по підготовці до семінарських занять.

Під час підготовки до семінарського заняття студенту необхідно:

1) ознайомитися з програмою курсу "Основи охорони праці";

2) ознайомитися з планом семінарських занять курсу "Основи охорони праці ";

3) опрацювати конспект лекцій з даної теми;

4) опрацювати рекомендовану літературу до тем, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, чи зробити нотатки, групуючи їх відповідно до окремих питань семінару;

5) написати в робочому зошиті план-конспект основних положень семінарської теми, він повинен бути стислим з викладенням найбільш важливих положень вивченої літератури: обґрунтувати висновки по кожному питанню заняття, це допоможе студенту зробити свою відповідь на семінарі чіткою, короткою, послідовною;

6) повторити основні положення та визначення з попередніх тем.

Приблизна схема відповіді студента.

З початку чітко формулюється питання на яке Ви даєте відповідь. Далі, згідно з план - конспектом, робиться доповідь, а в кінці виступу - узагальнення та висновки.

Якщо Ви робите виступ не першим, по обговорюємому питанню, то потрібно дати загальну оцінку попереднім виступам, після чого продовжити відповідь з даного питання.

 Виступ на семінарі повинен бути розрахованим на 7-10 хвилин. При цьому не рекомендується читати свої записи, а тільки корис­туватися планом при цитуванні та приведенні цифрового матеріалу.

   Усі інші студенти, присутні на семінарському занятті, повинні уважно слухати доповідаючих, якщо допускаються помилки, неточності – то вносять зміни та доповнюють відповідь попереднього доповідача.

   Такі обговорення сприяють кращому оволодінню матеріалом, глибшому засвоєнню положень теми.

Цілі і завдання курсу.

Викладання навчального курсу є обов’язковою частиною навчального процесу і має виключно важливе значення для підготовки кваліфікованого юриста. Воно надає змогу забезпечити студентів відповідним сучасним вимогам знання про загальні закономірності виникнення і розвитку небезпек, надзвичайних ситуацій, в першу чергу техногенного характеру, їх властивості, можливий вплив на життя і здоров'я людини та сформувати необхідні в майбутній практичній діяльності фахівця-юриста уміння і навички для їх запобігання і ліквідації, захисту людей та навколишнього середовища.   

Загальна задача курсу – ідентифікувати потенційні небезпеки, тобто розпізнавати їх вид, визначати просторові та часові координати, величину та імовірність їх прояву;

- визначати небезпечні, шкідливі та вражаючі фактори, що породжуються джерелами цих небезпек;

- прогнозувати можливість і наслідки впливу небезпечних та шкідливих факторів на організм людини, а вражаючих факторів на безпеку системи «людина - життєве середовище»;

- використовувати нормативно-правову базу захисту особистості та навколишнього середовища, прав особи на працю, медичне забезпечення, захист у надзвичайних ситуаціях тощо.

Уміння – використовувати нормативно-правові акти у практичній діяльності, своєчасне та правильне використання знань законів і нормативних актів.

Навички – набуття необхідних вмінь використовувати нормативно-правові акти для розширення своїх правових пізнань у цій галузі та їх застосування в практичному житті.

Вирішення цих завдань можливо тільки при глибокому вивчені студентами таких блоків питань, як:

- отримати знання про систему, структуру та завдання органів з охорони праці;

- з’ясувати зміст правового регулювання суспільних відносин в галузі охорони праці;

- знати механізм державного управління охороною праці;

Також студенти повинні:

-   визначати небезпечні, шкідливі та вражаючі фактори, що породжуються джерелами цих небезпек;

- прогнозувати можливість і наслідки впливу небезпечних та шкідливих факторів на організм людини;

- вміти приймати відповідні рішення в умовах реальної обстановки тощо.

Вивчення дисципліни “Основи охорони праці” здійснюється у формі викладання блоку лекцій з наступним закріпленням теоретичної частини курсу на семінарських і практичних заняттях по вузлових темах. Перевірка набутих знань здійснюється за допомогою тестових завдань. Разом з тим, передбачено використання такої активної форми навчання як – самостійні заняття. Співвідношення годин відведених на вивчення курсу з викладачем та на самостійне опрацювання по конкретній темі визначається календарно-тематичним планом.

Лекція– є однією з провідних форм навчання у вищому навчальному закладі. Ії основна дидактична мета – формування орієнтованої основи для поступового засвоєння навчального матеріалу. Вона є методологічною і організаційною основою для інших форм навчальних занять. У ряді випадків лекція виконує функції основного джерела інформації: при відсутності підручників або навчальних посібників чи коли наводяться нові дані, які не знайшли свого відображення у підручниках, та у випадках коли окремі теми чи розділи дуже складні для засвоєння при самостійному вивченні.

Лекція розкриває понятійний апарат конкретної галузі знань, в даному випадку з “Основи охорони праці”, проблеми, логіку, дає цільну уяву про предмет, показує його місце в системі споріднених наук і вказує на зв’язок між ними, розкриває професійні інтереси, в значній мірі визначає зміст інших видів знань.

Семінарське заняття – як організаційна форма навчання є особливою ланкою процесу навчання. Це дійова форма розвитку продуктивного мислення навчаємих в процесі обговорення розглядаємих проблем, залучення їх до колективної пізнавальної діяльності з можливістю широкого залучення елементів проблемного навчання.

Практичне заняття - ефективна форма закріплення набутих знань шляхом виконання практичних вправ по оформленню службових документів, вирішенню типових завдань (ситуацій), робота над нормативними документами та зразками документації.

Самостійна робота - як організаційна форма навчання є особливою ланкою процесу оволодіння знаннями. Це дійова форма розвитку продуктивного мислення в процесі самостійного опрацювання наданої основної та додаткової літератури, з використанням елементів проблемного навчання.

На вивчення навчальної дисципліни навчальним планом відведено 54 години, в тому числі на роботу з викладачем відведено 24 години, на самостійну/індивідуальну роботу курсантів - 30 годин.

У навчальному плані з 24 годин роботи з викладачем на теоретичне навчання (лекції) відведено - 10 годин, а на семінарські і практичні заняття -14 годин.

 Зразок тематичного плану по даній навчальній дисципліні матиме наступний вигляд:

 

Тематичний план

З навчальної дисципліни “Основи охорони праці”

Назва розділів і тем

Годин з викладачем

Самостійна/Індивідуальна робота

Всього годин за планом

Всього годин з викладачем

З них

Лекції Семінарські заняття Практичні заняття Контрольні роботи
 

Змістовий модуль 1

1 Тема №1. Охорона праці як суспільно-економічний чинник і галузь науки 4 2 2     2/2 8
2 Тема №2-3.Законодавча база України про охорону праці 4 2 2     2/2 8
3 Тема №4. Основні положення охорони праці на виробництві 4 2 2     2/2 8
4 Тема №5. Органи державного управління охороною праці, їх компетенція і повноваження 4 2 4     2/2 8
5 Тема №6. Охорона праці неповнолітніх, жінок та інвалідів 4 2 4     2/2 8
  Тема №7. Поняття про норми охорони праці. Техніки безпеки та виробничої санітарії 2 - -     2/2 6
  Тема №8. Розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях 2 - -     2/2 4
  Тема №9. Пожежна безпека Тема №8. - - -     2/- 4
  Всього по курсу 24 10 14     30 54

Зміст навчальної дисципліни

Основи охорони праці»

 

Вступ

       Навчальна дисципліна “Основи охорони праці” є основою підготовки висококваліфікованих фахівців.

       Вивчення дисципліни є одним із головних елементів спеціалізації студентів і надає їм змогу отримати стійкі знання.

       Завданням навчальної дисципліни “Основи хорони праці” є, також, закріплення знань студентів, здобутих ними при вивченні таких дисциплін, як безпека життєдіяльності, цивільна оборона та інших юридичних дисциплін.

Тема 1. Охорона праці як суспільно-економічний чинник і галузь науки

 

Поняття охорони праці. Соціально-економічне значення охорони праці. Основні законодавчі акти з охорони праці: Закон України "Про охорону праці", Кодекс законів про працю, Закон України "Про забезпечення санітарного та епідеміо­логічного благополуччя населення", Закон України "Про пожежну безпеку", Закон України "Про використання ядерної енергії та радіаційний захист".Основні положення Закону України "Про охорону праці".

 Основні етапи розвитку охорони праці. Стан охорони праці в Україні та інших країнах. Предмет, структура, зміст, мета курсу «Основи охорони праці». Основні поняття у галузі охорони праці, їх терміни та визначення. Міжнародне співробітництво у галузі охорони праці.

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Основні положення Закону України "Про охорону праці".

· Основні принципи державної політики в галузі охорони праці.

· Основні етапи розвитку охорони праці.

· Стан охорони праці в Україні та інших країнах.

· Предмет, структуру, зміст, мету курсу «Основи охорони праці».

· Основні поняття у галузі охорони праці, їх терміни та визначення.

· Міжнародне співробітництво у галузі охорони праці.

· Зв'язок дисципліни «Основи охорони праці» з іншими навчальними дисциплінам.

  

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

Використовувати у своїй практичній діяльності громадсько-політичні, соціально-економічні, правові, технічні, природоохоронні, медико-профілактичні та освітньо-виховні заходи, спрямовані на забезпечення здорових і безпечних умов існування людини в сучасному навколишньому середовищі;

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект лекції. Головну увагу слід звернути на вивчення основних положень Концепції національної безпеки України, особливо питань, що стосуються безпеки життя та здоров’я особи у виробничому процесі. Також необхідно ознайомитись зі змістом нормативних документів з охорони праці.

Студентам необхідно усвідомити роль дисципліни у формуванні в майбутніх спеціалістів знань, умінь та навичок забезпечення безпеки діяльності, життя та здоров’я людини в умовах існуючого у країні рівня безпеки, пов’язаного з транспортом, виробництвом, рівнем індивідуальної, природної та набутої захищеності особи.

Самостійна робота.

Наданий текст лекції слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою “Основні проблеми охорони праці в Україні”.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

 

Нормативні акти:

1. Конституція України: Закон України, від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради, 1996, №30, ст. 141. (Із змінами, внесеними згідно із Законом №2222-IV від 08.12.2004, ВВР, 2005, № 2, ст.44.)

2. Кодекс законів про працю України. Закон України, вiд 10 грудня 1971 №322-VIII //Відомості Верховної Ради України, - 1971, -  додаток до №50, - Ст. 375.

3. Закон України «Про Охорону праці», вiд 14.10.1992 № 2694-XII // Відомості Верховної Ради України, - 1992, - №49, - Ст. 668.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 75; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!