Тема 5. Органи державного управління охороною праці, їх компетенція і повноваження



 

Органи державного управління охороною праці, їх компетенція і повноваження. Управління охороною праці та обов'язки роботодавця і працівника. Фінансування охорони праці

Основні принципи державної політики в галузі охорони праці. Право громадян на охорону праці при укладанні трудового договору. Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві. Соціальне страхування від нещасних випадків і професійних захворювань. Права працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці. Відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров'я, відшкодування моральної шкоди. Обов'язки власника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Обов'язки працівника виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці.

Положення про навчання з питань охорони праці. Перелік посадових осіб, які до початку виконання своїх обов'язків і періодично один раз на три роки проходять навчання з питань охорони праці. Інструктажі з питань охорони праці: види, періодичність, зміст.

Фінансування охорони праці. Фонди охорони праці: на підприємстві, регіональний, галузевий, державний; їх призначення, порядок формування і витрачання коштів.

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві.

· Порядок соціального страхування від нещасних випадків і професійних захворювань.

· Права працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці.

· Порядок відшкодування власником шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров'я, відшкодування моральної шкоди.

· Обов'язки власника щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці. Обов'язки працівника виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці.

· Управління охороною праці та обов'язки роботодавця і працівника.

· Фінансування охорони праці

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

Використовувати у своїй практичній діяльності громадсько-політичні, соціально-економічні, правові, технічні, природоохоронні, медико-профілактичні та освітньо-виховні заходи, спрямовані на забезпечення здорових і безпечних умов існування людини в сучасному навколишньому середовищі;

 

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект лекції. Головну увагу слід звернути на вивчення основних положень Концепції національної безпеки України, особливо питань, що стосуються безпеки життя та здоров’я особи у виробничому процесі. Також необхідно ознайомитись зі змістом нормативних документів з охорони праці.

Студентам необхідно усвідомити роль дисципліни у формуванні в майбутніх спеціалістів знань, умінь та навичок забезпечення безпеки діяльності, життя та здоров’я людини в умовах існуючого у країні рівня безпеки, пов’язаного з транспортом, виробництвом, рівнем індивідуальної, природної та набутої захищеності особи.

 

Самостійна робота.

Наданий текст заняття слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою ”Основні принципи державної політики в галузі охорони праці”.

 

ЛІТЕРАТУРА

Нормативні акти:

1. Конституція України: Закон України, від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради, 1996, №30, ст. 141. (Із змінами, внесеними згідно із Законом №2222-IV від 08.12.2004, ВВР, 2005, № 2, ст.44.)

2. Кодекс законів про працю України. Закон України, вiд 10 грудня 1971 №322-VIII //Відомості Верховної Ради України, - 1971, -  додаток до №50, - Ст. 375.

3. Закон України «Про Охорону праці», вiд 14.10.1992 № 2694-XII // Відомості Верховної Ради України, - 1992, - №49, - Ст. 668.

Книжкові видання:

1. Геврик Є.О. Охорона праці: Навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. – 3-тє вид., виправлене і доповнене – К.: Ніка-Центр, 2007. – 376 с.

2. Дріжчана С. В. Удосконалення законодавства про пра­цю неповнолітніх // У мон.: Удосконалення трудового за­конодавства в умовах ринку // Відп. ред. Н.М. Хуторян. — К.: ІнЮре, 1999. - С. 82-88.

3. Охорона праці та безпека життєдіяльності населення у надзвичайних ситуаціях І.В.Кочін, Г.О.Черняков, П.І.Сидоренко та ін. — К.: Здоров’я, 2005. - 432с.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 76; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!