Тема 6: Охорона праці неповнолітніх, жінок та інвалідів



 

Охорона праці неповнолітніх. Права неповнолітніх у трудових правовідносинах. Загальні критерії по прийнятті на роботу осіб молодше 18 років. Броня і квота робочих місць для працевлаштування молоді. Оплата праці осіб молодше 18 років.

Відповідальність, яка настає при невиконанні норм права, щодо охорони праці неповнолітніх. Охорона праці жінок. Охорона праці інвалідів.

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Нормативне закріплення праці жінок, молоді та інвалідів.

· Умови праці неповнолітніх на виробництві.

· Умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб.

· Постанову ВРУ «Про забезпечення працевлаштування молоді, зокрема випускників шкіл, вузів та інших навчальних закладів».

· Охорона праці жінок.

· Охорона праці інвалідів.

· Відповідальність, яка настає при невиконанні норм права, щодо охорони праці неповнолітніх. 

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

Використовувати у своїй практичній діяльності громадсько-політичні, соціально-економічні, правові, технічні, природоохоронні, медико-профілактичні та освітньо-виховні заходи, спрямовані на забезпечення здорових і безпечних умов існування людини в сучасному навколишньому середовищі;

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу та при підготовці до практичного заняття студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект.

Головну увагу слід звернути на вивчення основних понять теми. Також необхідно ознайомитись зі змістом нормативних актів, які регулюють працю названих категорій осіб.

Самостійна робота.

Наданий текст заняття слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою ”Броня і квота робочих місць для працевлаштування молоді”.

 

 

ЛІТЕРАТУРА

Нормативні акти:

1. Конституція України: Закон України, від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради, 1996, №30, ст. 141. (Із змінами, внесеними згідно із Законом №2222-IV від 08.12.2004, ВВР, 2005, № 2, ст.44.)

2. Кодекс законів про працю України. Закон України, вiд 10 грудня 1971р. №322-VIII //Відомості Верховної Ради України, - 1971, - додаток до №50, -Ст. 375.

3. Закон України «Про Охорону праці», вiд 14.10.1992 № 2694-XII // Відомості Верховної Ради України, - 1992, - №49, - Ст. 668.

4. Про відпустки: Закон України від 15 листопада 1996 р. // Відомості
ВРУ- 1997 р. - т№2, - Ст. 10.

5. Граничні норми підіймання та переміщення важких речей
неповнолітніми // За наказом МОЗ України від 22.03.1996 р.

6. Граничні норми підіймання і переміщення важких речей жінками //
Затв. наказом МОЗ України від 10.12.1999 р.

Книжкові видання:

1. Україна на третину молода. Галичина Газета. - 2005 р. - 25 червня, ст.3.

2. Трудове право України. Підручник // За ред.. Н.Б. Болотіної, Г.І.
Чанишвої. - К.: Т-во «Знання. КОО. 2000. - 564 с.

3. Геврик Є.О. Охорона праці: Навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. – 3-тє вид., виправлене і доповнене – К.: Ніка-Центр, 2007. – 376 с.

4. Охорона праці та безпека життєдіяльності населення у надзвичайних ситуаціях І.В.Кочін, Г.О.Черняков, П.І.Сидоренко та ін. — К.: Здоров’я, 2005. - 432с.

 

Тема 7. Поняття про норми охорони праці. Техніки безпеки та виробничої санітарії

 

Поняття про норми охорони праці. Поняття про виробничу санітарію та гігієну праці. Гігієнічна класифікація праці. Професійні шкідливості та професійні захворювання. Сутність стомлення та заходи профілактики. Виробничий травматизм.

Поняття гігієни праці та виробничої санітарії. Нормативні акти з питань гігієни праці, санітарні норми і правила, гігієнічні нормативи, стандарти тощо. Принципи, закладені в показники оцінки умов праці на виробництві. Критерії оцінки умов праці (класи умов і характеру праці) на виробництві. Аналіз та оцінка захворюваності з тимчасовою втратою працездатності (в Україні, у галузі, регіоні, на підприємстві). Організація та здійснення контролю за факторами виробничого середовища і трудового процесу. Заходи щодо поліпшення умов праці та виробничого середовища. Взаємодія різних служб підприємства з гігієни праці. Планування та організація робіт з охорони здоров'я працівників. Засоби індивідуального та колективного захисту працівників. Порядок забезпе­чення ними працівників. Класифікація засобів захисту. Вибір засобів колективного та індивідуального захисту.

Основні шкідливі виробничі фактори (шум, вібрація, інфразвук, ультразвук, іонізуючі та неіонізуючі випромінювання тощо), характерні для даного виробництва, джерела їх утворення, класифікації, граничнодопустимі рівні, можливий вплив на працівників.

 

В результаті вивчення теми студент повинен знати:

· Поняття гігієни праці та виробничої санітарії. Нормативні акти з питань гігієни праці, санітарні норми і правила, гігієнічні нормативи, стандарти тощо.

· Заходи щодо поліпшення умов праці та виробничого середовища.

· Основні шкідливі виробничі фактори, характерні для даного виробництва, джерела їх утворення, класифікації, граничнодопустимі рівні, можливий вплив на працівників.

· Особливості гігієни праці при використанні жіночої праці та праці неповнолітніх.

· Фізіологічні особливості різних видів діяльності.

· Сутність стомлення та заходи профілактики. Виробничий травматизм.   

В результаті вивчення теми студент повинен вміти:

- Планувати заходи щодо створення здорових і безпечних умов життя та діяльності у системі «людина - життєве середовище».

- Вибирати та застосовувати засоби колективного та індивідуального захисту.

Методичні рекомендації по вивченню теми.

Для закріплення матеріалу та при підготовці до практичного заняття студентам необхідно ознайомитись з рекомендованою літературою до даної теми та вивчити конспект.

Головну увагу слід звернути на вивчення основних понять гігієни праці та виробничої санітарії; заходи щодо поліпшення умов праці та виробничого середовища; забезпечення нагляду за виробничим середовищем. Також необхідно ознайомитись зі змістом Положення про розслідування та облік нещасних випадків, профзахворювань і аварій на підприємстві, в установах та організаціях при розслідуванні профзахворювань.

Самостійна робота.

Наданий текст заняття слід ґрунтовно вивчити, за вказівкою викладача законспектувати окремі питання з навчальних посібників та підготувати реферат за темою ”Організація та здійснення контролю за факторами виробничого середовища і трудового процесу”.

 

ЛІТЕРАТУРА

Нормативні акти:

1. Конституція України: Закон України, від 28 червня 1996р. // Відомості Верховної Ради, 1996, №30, ст. 141. (Із змінами, внесеними згідно із Законом №2222-IV від 08.12.2004, ВВР, 2005, № 2, ст.44.)

2. Кодекс законів про працю України. Закон України, вiд 10 грудня 1971р. №322-VIII //Відомості Верховної Ради України, - 1971, - додаток до №50, - Ст. 375.

3. Закон України «Про Охорону праці», вiд 14.10.1992 № 2694-XII // Відомості Верховної Ради України, - 1992, - №49, - Ст. 668.

4. Пленум Верховного Суду України в постанові від 29 грудня 1992р. «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівникам».

Книжкові видання:

1. Геврик Є.О. Охорона праці: Навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів. – 3-тє вид., виправлене і доповнене – К.: Ніка-Центр, 2007. – 376 с.

2. Охорона праці та безпека життєдіяльності населення у надзвичайних ситуаціях І.В.Кочін, Г.О.Черняков, П.І.Сидоренко та ін. — К.: Здоров’я, 2005. - 432с.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 81; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!