Показання до застосування метотрексату у разі ПВ.



Щоб уникнути введення метотрексату при нормальній матковій вагітності або викидню, що не відбувся, його призначають лише у наступних випадках:

1. Підвищений рівень β - субодиниці ХГЛ у сироватці крові після органо-зберігаючої операції на матковій трубі, ,яка виконана з приводу прогресуючої позаматкової вагітності.

2. Стабілізація або підвищення рівня β - субодиниці ХГЛ у сироватці крові протягом 12-24 годин після роздільного діагностичного вишкрібання або вакуум-аспірації, якщо розмір плодового яйця в області придатків матки не перевищує 3,5 см.

3. Визначення при УЗД трансвагінальним датчиком плодового яйця діаметром не більше 3,5 см в області придатків матки у разі рівня β - субодиниці ХГЛ більше 1500 МЕ/л за відсутності плодового яйця у порожнині матки.

 

Таблиця 2. Застосування метотрексату при ПВ

Доба Лікувально-діагностичні заходи
1-а Визначення рівня β -субодиниці ХГЛ у сироватці крові
2-а Загальний аналіз крові, визначення групи та резус-фактору крові жінки, активність печінкових ферментів
5-а Метротрексат 75 - 100 мл внутрішньом'язово
8-а Визначення рівня β -субодиниці ХГЛ у сироватці

Якщо рівень β - субодиниці ХГЛ у сироватці зменшився менше ніж на 15 % на восьму добу, метротрексат вводять повторно у тій же дозі.

Якщо рівень β -субодиниці ХГЛ у сироватці збільшився понад 15 %, хвору спостерігають, щотижня визначають рівень β -субодиниці ХГЛ до тих пір, поки цей рівень не буде менше 10 МЕ/л.

 

О00.2. Яєчникова вагітність

Розвивається у разі запліднення яйцеклітини у порожнині фолікула. Частота яєчникової вагітності складає 0,5 - 1 % від усіх позаматкових вагітностей і займає друге місце по частоті після трубної вагітності. Єдиним фактором ризику цього варіанту позаматкової вагітності є використання внутрішньоматкових контрацептивів.

Діагностика.

Клінічні ознаки такі самі, як і при трубній вагітності. При порушеній яєчниковій вагітності можлива клініка геморагічного шоку. У 75 % випадків яєчникової вагітності помилково виставляють діагноз апоплексії яєчника.

У діагностиці допомагає УЗД органів малого тазу, особливо трансвагінальним датчиком, коли плодове яйце візуалізується в області яєчника та позитивна якісна реакція на ХГЛ.

Ознаки яєчникової вагітності при УЗД:

- маткова труба на враженій стороні незмінена;

- плодове яйце знаходиться в проекції яєчника;

- плодове яйце з'єднане з маткою власною зв'язкою яєчника;

- серед плодових оболонок візуалізується тканина яєчника.

Лікування.

Хірургічне лікування включає видалення плодового яйця та клиновидну резекцію яєчника. У разі масивного ураження яєчника та значної внутрішньочеревної кровотечі виконують оваріектомію.

 


АЛГОРИТМ ДІЙ ЛІКАРЯ ПРИ КРОВОТЕЧІ В ПЕРШІЙ ПОЛОВИНІ ВАГІТНОСТІ

Кровотеча із статевих шляхів

Термінова госпіталізація З’ясування причини

Мимовільний викидень   Ектопічна вагітність   Поліп шийки матки   Рак шийки матки   Пухирний занос

Інструментальне випорожнення матки   Трубна Яєчникова   Черевна   Кровотеча   Тактика ведення вагітності та лікування визначається сумісно з онкологом   Інструментальне випорожнення матки
Шийкова

-скорочуючі препарати -інфузійна терапія за показаннями   - лапаротомія - гемостаз - тубектомія   Лапаротомія, видалення плоду   Місцева гемостатична терапія   Спостереження під контролем вмісту хоріонічного гонадотропину

  Ефект є   Ефекту немає

- лапаротомія - екстирпація матки без додатків   Спостереження під цитологічним контролем   - відкручування поліпу з гістологічним дослідженням; - терапія, зберігаюча вагітність
Лапароскопічні органозберігаючі операції на матковій трубі або тубектомія   Видалення поліпу у пологах

О00.8 Шийкова вагітність

Шийкова вагітність - це один із рідких та тяжких варіантів позаматкової вагітності, коли імплантація заплідненої яйцеклітини відбулася у каналі шийки матки.

Діагностика.

1. Анамнез, у тому числі гінекологічний. Звертають увагу на кількість абортів та перебіг післяабортного періоду, перенесені запальні захворювання внутрішніх геніталій, у тому числі шийки матки.

2. Огляд шийки матки у дзеркалах. Візуалізація цианотичної бочкоподібної шийки матки.

3. Обережне бімануальне гінекологічне обстеження. Матка разом із шийкою у вигляді "піскового годинника".

4. Ультразвукове дослідження органів малого тазу.

Ультразвукові ознаки шийкової вагітності:

- відсутність плідного яйця її порожнині матки;

- гіперехогенність ендометрія (децидуальна тканина);

- неоднорідність міометрія;

- матка у вигляді піскового годинника;

- розширення каналу шийки матки;

- плідне яйце в каналі шийки матки;

- плацентарна тканина в каналі шийки матки;

- закрите внутрішнє маткове вічко.

Диференціальна діагностика.

Шийкову вагітність диференціюють із самовільним абортом, міомою, раком шийки матки, випадінням субмукозної міоми на ніжці, трофобластичною пухлиною, передлежанням та низьким розташуванням плаценти. УЗД дозволяє досить чітко провести диференційну діагностику, виявити відмінності між шийковою вагітністю та іншою акушерсько-гінекологічною патологією.

Лікування.

1. У разі діагностованої шийкової вагітності - категорична відмова від проведення вишкрібання стінок порожнини матки, яке може призвести до розвитку профузної кровотечі.

2. Метод лікування шийкової вагітності - хірургічний (екстирпація матки).

3. Після підтвердження діагнозу шийкової вагітності визначають групу крові та Rh-фактор, установлюють венозний катетер, отримують поінформовану письмову згоду хворої на виконання екстирпації матки. У відділенні трансфузіології замовляють одногрупну свіжозаморожену плазму, свіжозаготовлену еритроцита-рну масу, готують препарати гідроксиетильованого крохмалю.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 312; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!