Матеріали для аудиторної самостійної роботи



Студенти самостійно працюють групами по 2-3 чоловіки із пацієнтами в палатах, уточнюють епіданамнез хвороби, заповнюють медичну документацію, призначену для реєстрації та обліку інфекційних хворих, заповнюють карту епідобстеження осередку інфекції. Сплановують протиепідемічні заходи в осередку, де заразився пацієнт та в осередку, який безпосередньо пов’язаний із даним пацієнтом з метою їхньої остаточної ліквідації.

 

Тема №5 Протиепідемічні заходи в осередках інфекцій з фекально-оральним механізмом передачі (шигельози, гепатит А). Протиепідемічні заходи в осередках інфекцій з трансмісивним (малярія) та контактним механізмами передачі (гепатити В та С, ВІЛ-інфекція).

1. Актуальність теми:Інфікованість населення України на ВІЛ-інфекцію становить 1,5%, кількість позитивних осіб продовжує наростати. Значний відсоток людей є носіями вірусів В і С. Надання стоматологічної допомоги супроводжується ризиком внутрішньолікарняного поширення ВІЛ, гепатитів В і С між пацієнтами і медперсоналом. Інфекції з фекально-оральним механізмом передачі можуть завдавати значних соціально-економічних збитків, захворюваність на них залежить від якості водопостачання та харчових про­дуктів, побутових умов проживання людей, що й визначає основні напрямки протиепідемічної роботи

Навчальні цілі заняття

2.1. Студент повинен знати:

  1. Механізм та шляхи передачі кишкових   інфекції, провідні фактори пере­дачі збудників кишкових інфекцій.
  2. Систему профілактичних та протиепідемічних заходів при всіх кишкових інфекціях
  3. Діагностику шигельозів, гепатитів А і Е.
  4. Протиепідемічні заходи при вірусних гепатитах з фекально-оральним механізмом передачі.
  5. Шляхи поширення і фактори передачі ВІЛ, гепатитів В і С в стоматологічних кабінетах, клініках.
  6. Методи діагностики ВІЛ-інфекції.

7. Механізми передачі і діагностика малярії.

  1. Основні методи діагностики гепатитів В і С.
  2. Постконтактну профілактику ВІЛ-інфекції.
  3.  Спецпрофілактику гепатиту В.

2.2. Студент повинен вміти:

Організовувати та здійснюівати протиепідемічні заходи в осередках шигельозів, гепатитів А. Організувати та провести профілактичні та протиепідемічні заходи в лікувальних установах (стоматкабінетах, клініках, поліклініках) та серед населення стосовно ВІЛ-інфекції та гепатитів В і С. Ідентифікувати результати лабораторних методів дослідження на гепатити А, В, С. Призначити аналізи на кишкові інфекції, на малярію, парентеральні гепатити і ВІЛ-інфекцію, трактувати результати обстежень.

Матеріали доаудиторної самостійної роботи

3.1. Базові знання, вміння, навички, необхідні для вивчення теми (міждисциплінарна інтеграція)

Дисципліни Знати Вміти
Забезпечувальні дисципліни: Мікробіологія     Властивості збудників кишкових інфекцій (гепатиту А, Е, шигел), малярії. Властивості вірусів гепатитів В і С, ВІЛ.     Ідентифікувати збудники за допомогою лабораторних методів
Фізіологія Параметри фізіологічної норми органів і систем людини; показники лабо­раторного обстеження в нормі (гемограма, дослід­ження сечі, біохімія крові тощо) Оцінити дані лабораторного обстеження здорових осіб
Патофізіологія Механізм порушення функцій органів і систем у хворих на кишкові інфекції, вірусні гепатити В, С, ВІЛ-інфікованих. Оцінити дані лабораторного обстеження хворих на кишкові інфекції і парентеральні гепа­тити, ВІЛ- інфекцію.
Загальна хімія  Побічні ефекти основ­них дезінфектантів, які застосовуються при кишкових інфекціях Скласти план поточної і заключної дезінфекції в осередку кишкової інфекції, стерилізації інструментів.
Наступні дисципліни Інфекційні хвороби   Особливості етіології, епідеміології, клініки, діагностики, профілак­тики гострих кишкових інфекцій, малярії гепа­титів, ВІЛ-інфекції   Своєчасно діагностувати ці інфекції за клінічними та лабораторними даними.
Внутрішні хвороби Клінічні симптоми жов­тяниці, гарячки, інток­сикації, диспепсичного синдрому, герпесвірус­них інфекцій, кандидо­зу, ураження органів дихання. Інтерпретувати лабораторні дані для постановки діагнозу.
Фтизіатрія Прояви туберкульозу Описувати туберкульозні зміни у ВІЛ-інфікованих
Внутрішньопред­метна інтеграція Епідеміологія інфекцій з фекально-оральним і трансмісивним механізмом передачі збудника. Епідеміологія шигельозів, Епідеміологія вірусних гепатитів, ВІЛ-інфекції.     Механізми, шляхи і фак­тори передачі окремих кишкових інфекцій. Особливості діагности­ки вірусних гепатитів. Особливості діагности­ки малярії     Призначити специфічні методи діагностики, профілактики для кожної інфекції окремо. Правильно скласти план протиепідемічних заходів.

3.2. Зміст теми заняття:

Контрольні питання теми

1. Особливості збудників гепатитів А і Е?

2. Механізми і шляхи, фактори передачі гепатитів А і Е

3. Диспансерне спостереження за перехворілими на гепатит А.

4. Профілактика гепатиту А.

5. Класифікація шигел.

6. Особливості механізмів розвитку епідемічного процесу при шигельозі Зонне, Флекснера, Григорьєва-Шига.

7. Протиепідемічні заходи при шигельозах.

8. Особливості збудника ВІЛ-інфекції.

9. Механізми і шляхи передачі ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С.

10.  Універсальні міри профілактики ВІЛ-інфекції, гепатитів В і С.

11.  Постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

12.  Специфічна профілактика гепатиту В.

13.  Протиепідемічні заходи в природних осередках малярії.

3.3. Завдання для самостійної доаудиторної роботи студента

Навчальні завдання Вказівки до завдань
Вивчіть: Напишіть відповіді:
1.Особливості збудників ши­гельозів, гепатитів А і Е  Міжнародна класифікація шигел. Особливості вірусів гепатитів А і Е.
2.Епідеміологічні особливості шигельозів і гепатитів А і Е Механізми, шляхи і чинники передачі.
3. Методику обстеження і план протиепідемічних за­ходів в осередках кишкових інфекцій Розв’яжіть задачу: Лікар встановив діагноз: " Гепатит А" дитині, яка навчається в другому класі. Діагноз встановлено на підставі клінічних даних (жовтяниця, збільшення печінки, потемніння сечі), та епідеміологічних (у школі протягом останнього місяця зареєстровано три випа­дки гепатиту А). Батько дитини працює вихователем школи-інтернату, мати – про­давцем хлібного магазину, молодший брат 5‑ти річного віку відвідує дитячий дошкільний заклад. Які заходи необхідно провести в осередку стосовно хворого, осіб, що спілкувалися із ним, та в довкіллі?
4. Постконтактну профілактику ВІЛ-інфекції в медич­них закладах, профілактику гепатитів В і С. Склад аптечки. Порядок документування аварій, які трапились при наданні мед. допомоги ВІЛ-інфікованим пацієнтам. Порядок дій мед. персоналу в разі небез­печного контакту з матеріалом від хворого на гепатит В, С ВІЛ-інфекцію.
5. Епідеміологію і профілак­тику малярії. Шляхи передачі малярії. Види малярійних плазмодіїв цикли їх розвитку. Відмінності малярійних і немалярійних комарів.

3.4. Рекомендована література:

Основна:

8. Дикий Б.М., Нікіфорова Т.О. Епідеміологія. – Івано-Франківськ, 2006. – 194с.

9. Епідеміологія / За редакцією Гоца Ю.Д., Колеснікової І.П., Мохорта Г.А. – Київ: «Асканія», 2007 – 356 с.

10. Синяк К.М., Гирін В.М. Епідеміологія /За ред. К.М. Синяка.– К.,1998. – 475 с.

Додаткова:

1. Сельнікова О.П., Поліщук О.І., Авдєєва Л.В. Внутрішньолікарняні інфекції - актуальна проблема сучасної епідеміології // Инфекционный контроль.- 2003.- №1.- С.16.

3.5. Матеріали для самоконтролю

Питання для самоконтролю

1. Порядок обстеження медика, в якого був небезпечний контакт із біологічною рідиною хворого на ВІЛ-інфекцію.

2. Які правила термінової спецпрофілактики гепатиту В серед медиків в разі поранення медичним інструментом, контамінованим зараженою кров’ю?

3. Яким напрямкам протиепідемічної роботи слід надавати перевагу при гепатиті А?

4. Які правила виписки хворого на гепатит А?

5. Які види шигел найбільш поширені в сучасних умовах?

6. Чим небезпечний гепатит Е для вагітних?

7. Які імунологічні тести використовуються для діагностики ВІЛ-інфекції та гепатитів В і С?

8.  Які профілактичні заходи слід застосовувати для попередження зараження паціентів на ВІЛ-інфекцію, гепатити В, С під час стоматологічних процедур?

9. Яка профілактика малярії проводиться під час виїзду у ендемічні регіони?

10.  Відмінності малярійного і немалярійного комара?


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 211; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!