Розкрити зміст понять термін і термінологія.



Термін — слово або словосполучення, що визначає чітко й однозначно окреслене поняття і його співвідношення з іншими поняттями в межах спеціальної сфери.

Терміноло́гія — це:

1. Сукупність термінів, тобто слів або словосполучень, що висловлюють специфічні поняття з певної галузі науки, техніки чи мистецтва, а також сукупність усіх термінів, наявних у тій чи іншій мові. Від звичайних слів терміни відрізняються точністюсемантичних меж.

2. Розділ лексикології, який вивчає терміни різних галузей знань.

Довідково-інформаційні документи, їх види.

Довідково-інформаційні документи — це документи, що містять інформацію про фактичний стан справ у структурі, який є підставою для прийняття розпорядчих документів.

До довідково - інформаційних документів належать:

o Акт — документ правової чинності, складений однією або кількома особами, що підтверджує будь-які встановлені факти або події.

o Відгук — документ, у якому висловлюються думки спеціаліста (колективу) з приводу якої-небудь роботи

o Довідка — документ, що містить опис та підтвердження тих чи інших фактів і подій.

o Доповідь — документ, у якому викладаються певні питання, даються висновки, пропозиції.

o Доповідна записка — документ, адресований керівникові даної чи вищої установи з повідомленням про ситуацію, що склалася

o Звіт – це документ, у якому в письмовій формі подається повідомлення про виконання якоїсь роботи.

o Службові листи — загальна назва великої групи управлінських документів, що служать засобом спілкування з установами та при­ватними особами.

Складні випадки слововживання. Пароніми, омоніми, синоніми.

Слово -найважливіша структурно-семантична одиниця мови, що являє собою єдність звукового чи графічного знака і значення. Із слів складаються речення – основний засіб вираження думки. Усі слова, що вживаються в мові, становлять її лексику

Слова української мови поділяються на однозначні та багатозначні. Слова, що мають одне значення, називаються однозначними. Такими словами є, наприклад, іменники: прейскурант — «офіційний довідник цін на товари й послуги». Однозначність є характерною ознакою термінів будь-якої галу­зі. Багатозначні слова мають кілька значень, як-от: трибуна— і. Підви­щення для виступу промовців. 2. Споруда для глядачів, де ряди місць розташовані уступами вгору. В залежності від того інує складність вживання їх в певних випадках. Аби зменшити кількість помилок, треба банально знати значення слів, для цього слід звертатися до словника.

Пароніми — слова, досить близькі за звуковим складом і звучанням, але різні за значенням. Наприклад: білити і біліти; сильний і силовий, громадський ігромадянський, дружний і дружній. Часто вони мають один корінь, а різняться лише суфіксом, префіксом чи закінченням.

За лексичним значенням пароніми бувають:

a) синонімічні: повідь — повінь, крапля — капля, слимак — слиз­няк, привабливий — принадливий, хиткий — хибкий, плос­кий — плаский, барабанити — тарабанити, линути — рину­ти, притаїтися — причаїтися, рипіти — скрипіти, радити — раяти;

b) антонімічні: лепський — кепський, прогрес — регрес, екс­порт — імпорт, еміграція — іміграція, густо — пусто;

c) семантично близькі: крикливий — кричущий, церемонний «манірний, проханий» — церемоніальний «урочистий, за пев­ним розпорядком», цегельний — цегляний, ніготь — кіготь, м'язи — в'язи, кіш «кошик» — ківш «черпак», кристал — кришталь;

d) семантично різні: газ — гас, глуз — глузд, орден — ордер, дипломат — дипломант, ефект — афект.

 

Омо́німи -це слова, які однаково звучать та пишуться, але мають різне значення.

a) Омофони (фонетичні омоніми) — це слова, однакові за звучанням, але різні за написанням (стати по трипотри; вгорів горі).

b) Омографи (графічні омоніми) — це слова, які однаково пишуться, але фонетично відрізняються. В українській мові вони зазвичай різняться тільки наголосом (по́тягпотя́г; за́мокзамо́к; бра́тибрати́).

c) Омоформи (граматичні омоніми) — це слова, звучання яких збігається лише в окремих граматичних формах (покласти на візвіз дрова; жовте полеполе город).

d) Омоморфеми (омонімічні морфеми) — морфеми, які збігаються у написанні і вимові, але мають різні граматичні значення (чистий став(ок) — став, як вкопаний).

 

Сино́німи — це слова однієї частини мови, різні за звучанням і написанням, що мають дуже близьке або тотожне лексичне значення.

 

O Морфологічні синоніми

Це варіанти форм слів на позначення того самого поняття: гуляє — гуля, співає — спів

O Синтаксичні синоніми

Різні синтаксичні конструкції, вживані для вираження тієї самої думки. Напр.: Замість того, щоб критикувати інших, візьми та й зроби сам. — Замість критикувати інших, візьми та й зроби сам. Порівняно з нейтральним першим реченням друге має розмовне забарвлення.

O Словотвірна синонімія

Наявність префіксально-суфіксальних утворень, наділених різними семантико — стилістичними відтінками: біліти — білішати;

O Фразеологічні синоніми

Варіанти фразеологічних одиниць на позначення того самого поняття. Так, на поняття «бути байдужим до чогось»: тримати нейтралітет, моя хата скраю, про мене — хай вовк траву їсть, наше діло півняче: проспівали, а там хоч не розвидняйся

O Фонетичні синоніми

Фонетичні синоніми, точніше, дублети — різні форми того самого слова, що з'являються внаслідок чергування голосних і приголосних, наявності чи відсутності протетичних (приставних) приголосних або голосних: імення — ймення


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 311; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!