Захист прав громадян у кримінальних правовідносинах



ПЛАН:

1. Злочини проти життя, здоров’я особи, власності, громадського порядку, громадської безпеки

2. Етапи кримінального судочинства

3. Права громадян у випадку участі у кримінальних правовідносинах

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ:

 

Семінарське заняття буде проходити за пунктами плану, винесеними на розгляд. Студентам будуть запропоновані завдання для обговорення у вигляді задач або життєвих ситуацій. Для того, щоб повторити тему і підготуватися студентам потрібно повторити окремі питання, а саме :

Яку структуру має Кримінальний кодекс України? Які обставини виключають злочинність діяння? Чим відрізняються поняття “крайня необхідність” та “необхідна оборона”? Які обставини визнаються пом’якшуючими або обтяжуючими покарання?

Перелічите злочини проти життя та здоров’я. Чи має значення форма вини задля кваліфікації дій, що спричинили шкоду здоров’ю або життю людини? Перелічите види злочинів проти власності. Чим відрізняються викрадення шляхом грабежу від крадіжки та розбою? У чому полягає особливість викрадення майна шляхом шахрайства? Хто може бути суб’єктом злочину, що полягає у викраденні шляхом зловживання службовим становищем або внаслідок службової недбалості? Що таке хуліганство? Що таке контрабанда? Яка стаття регулює питання зброї?

Перелічіть обставини, що пом’якшують та обтяжують покарання. Назвіть стадії здійснення кримінального процесу. Охарактеризуйте місце і роль учасників кримінального процесу. Що таке процесуальне доказування та які його елементи вам відомі? Який порядок порушення кримінальної справи передбачений чинним Кримінально-процесуальним кодексом? Яке співвідношення між підставами та приводами до порушення кримінальної справи? Які органи проводять дізнання? Які завдання виконує досудове слідство? Охарактеризуйте процесуальні дії, які здійснюються під час проведення досудового слідства. Які підстави для притягнення особи як обвинуваченого передбачає закон та який порядок проведення цієї слідчої дії? Назвіть випадки обов'язкового призначення експертизи по кримінальній справі. Охарактеризуйте стадію судового слідства. Який основний зміст промов учасників процесу під час судових дебатів? Який порядок постановлення та проголошення вироку передбачений чинним законодавством? У чому полягає особливість провадження в кримінальних справах про злочини неповнолітніх? Який порядок розгляду апеляцій передбачений чинним законодавством?

 

 

ПЕРЕЛІК ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ:

 

1. Кримінальний кодекс України

2. Правознавство: підручник [ для студ, вищ. навч. закл. ] / [А.І.Берлач, С.С.Бичкова, Д.О.Карпенко та ін.]. – [2-е вид., доп.]. – К. : Правова єдність, 2009. – 792 с.

3. Правознавство: Підручник / За відп. ред. О.В. Дзери. – 10-е вид., перероб. і допов. – К. : Юрінком Інтер, 2007. – 848 с.

4. Правознавство: Навчальний посібник / За заг. ред. П.Д. Пилипенка. – Львів : “Новий світ-2000”, 2003. – 592 с.

5. Юридичні терміни. Тлумачний словник / В.Г.Гончаренко, П.П.Андрушко, Т.П.Базова та ін.; за ред.. В.Г.Гончаренка. – К.: Либідь, 2003. – 320 с.

 

ПРИКЛАДИ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ

 

Задача 1. Слісаренко та Самолов, перебуваючи у стані сп’яніння, спочатку ображали Маштелера, потім звалили з ніг і побили ногами, зламали два ребра і ніс. Чи вчинено злочин та який саме? Визначте склад злочину. Чи є обтяжуючи або пом’якшуючи обставини?

 

 

Задача 2.Троє підлітків Андрій (14 років), Сергій (15 років) та Вадим (16 років) у міському парку зупинили громадянина Самійленка і забрали у нього годинник та гроші. Чи вчинено злочин та який саме? Чи є обтяжуючи або пом’якшуючи обставини?

 

Задача 3.Мисливець Заєць зберігав удома рушницю. Вона висіла на стіні, невисоко від підлоги. Одного разу, коли Зайця не було вдома, сусідський 15-річний Мишко увійшов до незамкненої кімнати, зняв рушницю зі стіни і вийшов з нею у двір, де було багато дітей. Бажаючи попустувати, і не знаючи, що рушниця заряджена, Мишко крикнув: “Стій, руки вгору” і натиснув на гачок. Пролунав постріл, яким було вбито 6-річну дівчинку. Чи вчинено злочин та який саме? Чи є обтяжуючи або пом’якшуючи обставини?

 

Задача 4. Сусіди Сушилов та Пирогов, випиваючи ввечері, почали ображати один одного і посварилися. Наступного дня Сушилов, перебуваючи вдома у нетверезому стані, вирішив відомстити своєму сусідові за образи. Він сів у трактор і направив його на сарай Пирогова. Будівля завалилася. У цей час там знаходилася мати Пирогова, яка загинула під уламками. Чи вчинено злочин та який саме? Чи є обтяжуючи або пом’якшуючи обставини?

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!