ЗРАЗОК ВІДПОВІДІ НА ЗАВДАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ



Міністерство освіти і науки України

Запорізький електротехнічний коледж

Запорізького національного технічного університету

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

Протокол засідання ПЦК

суспільних дисциплін

від “___” ___________2016 р. №__

 

Голова ПЦК    В.Б.Чорнолуцький

 

 

Основи правознавства

Збірник методичних вказівок до семінарських занять

для студентів спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення» спеціалізації «Розробка програмного забезпечення»

 

Викладач                                                                                 М.С.Бабенко

 

2016


 

Збірник методичних вказівок до семінарських занять з предмета “Основи правознавства” для студентів спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення» спеціалізації «Розробка програмного забезпечення»  розглянуто на засіданні методичної ради коледжу та рекомендовано для використання у навчальному процесі.

 

Секретар методичної ради                                             В.В.Кузьменкова

 

 


ПЕРЕДМОВА

 

    Збірник методичних вказівок до семінарських занять з вивчення предмету “Основи правознавства” для студентів спеціальності 121 «Інженерія програмного забезпечення» спеціалізації «Розробка програмного забезпечення». До запропонованого збірника включені матеріали, використання яких повинно сприяти більш глибокому вивченню і засвоєнню основ українського права студентами, розширенню й закріпленню знань, які студенти отримують під час лекцій.

Збірник методичних вказівок до семінарських занять створено за галузевим стандартом з предмета “Основи правознавства”.

Методичні вказівки містять зразок відповіді на завдання для обговорення та зміст 6 семінарських занять: 1. Загальні засади конституційного ладу України; 2. Адміністративна відповідальність громадян і органів державної влади; 3. Цивільні правовідносини в Україні; 4. Правове вирішення сімейних конфліктів; 5. Трудові правовідносини в Україні; 6. Захист прав громадян у кримінальних правовідносинах.

Кожне семінарське заняття складається з чотирьох частин: 1) план до семінарського заняття; 2) методичні вказівки; 3) перелік основних джерел і літератури; 4) приклади завдань для обговорення.

    Перша і друга структурні частини теми містять набір запитань, розуміння і засвоєння яких повинно допомогти студенту найбільш повно охопити зміст теми, що вивчається.

Третя частина кожної запропонованої теми складається з переліку нормативних актів та літератури, що рекомендується студентам щодо використання, по-перше, у процесі вивчення конкретного навчального матеріалу і, по-друге, для самостійного вирішення запропонованих завдань.

Четверта структурна частина кожної теми складається з прикладів завдань для обговорення на семінарському занятті, виконання яких підготовлено засвоєнням матеріалів, що рекомендуються у трьох попередніх частинах. Завдання для обговорення містять якусь проблему, вирішення якої на підставі конкретного правового матеріалу вимагається від студента. Окремі завдання побудовані таким чином, щоб за допомогою зміни спочатку описаної ситуації студент міг запропонувати інший варіант вирішення задачі. Деякі завдання включають вже конкретне рішення зі спору. Тоді студент повинен на підставі аналізу запропонованої спірної ситуації і діючого законодавства або підтвердити вірність рішення або навпаки запропонувати своє рішення даного питання або завдання в цілому. Подібні завдання будуть запропоновані студентам під час семінарського заняття.

 

 


ЗМІСТ

 

 

ВСТУП..........................................................................................................................5

ЗРАЗОК ВІДПОВІДІ НА ЗАВДАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ…………………..6

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 1

Загальні засади  конституційного ладу України......................................................7

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 2

Цивільні правовідносини в Україні...........................................................................9

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 3

Правове вирішення сімейних конфліктів...............................................................11

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 4

Трудові правовідносини в Україні..........................................................................13

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 5

Адміністративна відповідальність громадян і органів державної влади.............16

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 6

Захист прав громадян у кримінальних правовідносинах......................................19

 


ВСТУП

 

 

Конституція України проголосила нашу державу правовою демократичною державою. Принципами існування такої держави є, зокрема, верховенство права, рівність громадян перед законом, взаємна відповідальність громадянина та держави. Наявність високої правової культури та правосвідомості громадян – одна з ознак правової держави, досягнення ж такого рівня можливе лише за умови достатньої правової обізнаності населення.

    Створення могутньої держави, її успішний розвиток неможливий без активної та свідомої участі у громадському, політичному житті більшості громадян. Але конструктивною, позитивною така участь може бути лише у тому разі, коли громадяни володітимуть певним мінімумом знань з теорії існування та діяльності держави, її устрою, чинного законодавства.

    Отже, проблема правового виховання, ознайомлення населення з чинним законодавством набуває високої актуальності. Однією з важливих ланок цього процесу щодо підростаючого покоління є вивчення предмета “Основи правознавства”. Вивчення цього курсу повинно не лише озброїти студентів знаннями з положень конституційного ладу української держави та чинного законодавства, але й навчити їх застосовувати свої знання для аналізу різноманітних, іноді досить складних життєвих ситуацій, допомогти знаходити рішення, що відповідатимуть вимогам чинного законодавства.

 


ЗРАЗОК ВІДПОВІДІ НА ЗАВДАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ

Задача 1. Працівника засуджено до позбавлення волі. Адміністрація звільнила його. Чи мала вона на це право?

 

Відповідь. У ст. 36 Кодексу законів про працю України перелічені підстави припинення трудового договору. Однією з підстав згідно п.7 є набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім випадків умовного засудження і відстрочки виконання вироку) до позбавлення волі, виправних робіт не за місцем роботи або до іншого покарання, яке виключає можливість подовження даної роботи. Тому адміністрація вчинила вірно.

 

Задача 2.Коли Олександра Н. Проводжали до лав Збройних Сил, його дядько С. при свідках пообіцяв, що після повернення Н. зі служби, він передасть племінникові мотоцикл. Через 2 роки, коли Олександр повернувся додому, він нагадав про обіцянку, але С. відмовився передати мотоцикл, мотивуючи це тим, що суттєво змінилася економічна ситуація. Хто правий у цьому випадку?

 

Відповідь. У цій ситуації йдеться про договір дарування. Згідно ст. 717 ЦКУ за договором дарування дарувальник передає або зобов’язується передати в майбутньому обдарованому безоплатно майно (дарунок) у власність. У ст. 724 ЦКУ говориться, що дарувальник має право відмовитися від передання дарунка у майбутньому, якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився. До того ж згідно ст. 719 ЦКУ договір дарування нерухомої речі, в даному випадку мотоциклу, повинен укладатися у письмовій нотаріальній формі. В даній ситуації прав дядько С.

 

Задача 3.Батьки 15-річної Оксани були позбавлені батьківських прав і над нею встановлено опіку. Чи правильне рішення було прийнято?

 

Відповідь. Згідно ст. 243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, над дитиною у віці від 14 до 17 років встановлюється піклування. Тому рішення щодо 15-річної Оксани було прийнято невірно.

 

Задача 4.Пасажир М., зайшовши до вагону, поставив у купе дорожню сумку та вийшов покурити на перон. Скориставшись цим, Р. узяв сумку та непомічений вийшов з вагона. У сумці виявилося близько 3000 грн., кілька російських карбованців та деякі речі.

Чи вчинено злочин, який? Чи є обтяжуючі або пом’якшуючі обставини?

 

Відповідь. В даній ситуації вчинено крадіжку – таємне викрадення чужого майна (ст. 185 ККУ). Обтяжуючих та пом’якшуючих обставин немає.


СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 1


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 705; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!