Трудові правовідносини в Україні



ПЛАН:

 

1. Трудовий договір

2. Робочий час і час відпочинку

3. Особливості праці неповнолітніх

4. Захист прав працівників

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ:

 

Семінарське заняття буде проходити за пунктами плану, винесеними на розгляд. Студентам будуть запропоновані завдання для обговорення у вигляді задач або життєвих ситуацій. Для того, щоб повторити тему і підготуватися студентам потрібно повторити окремі питання, а саме :

Які відносини регулює трудове право? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? Чи існують будь-які обмеження, встановлені законом, при прийомі на роботу? На протязі якого строку після прийому на роботу адміністрація повинна заповнити трудову книжку? З якою метою встановлюється випробування? Які види переведення може застосовувати власник? Хто може бути ініціатором припинення трудового договору? Яким чином може бути припинений трудовий договір за ініціативою робітника? Яким чином та за якими підставами може бути припинений трудовий договір за ініціативою адміністрації?

Що таке трудова дисципліна? Чим відрізняються правила внутрішнього розпорядку від статутів про дисципліну? Що таке дисциплінарна відповідальність працівників? Що таке матеріальна відповідальність працівників? Які є види матеріальної відповідальності?

Що таке робочий час та які види його тривалості вам відомі? Порівняйте неповний робочий час та скорочений робочий час. Що таке час відпочинку і які його види вам відомі?

Що таке трудовий спір та які види Вам відомі? Який порядок розгляду індивідуальних трудових спорів? В яких органах і як вирішуються колективні спори? Який порядок застосування страйку, як засобу вирішення колективного трудового спору? Які є строки звернення за вирішенням трудових спорів?

Яка тривалість робочого часу неповнолітніх? Яку тривалість часу відпочинку мають неповнолітні? На якій роботі забороняється використання праці осіб молодше 18 років? Чи встановлюються в законодавстві норми підйому вантажів особам молодше 18 років?

Що таке трудовий спір та які види Вам відомі? В яких органах і як вирішуються трудові спори? Який порядок розгляду індивідуальних трудових спорів?

 

ПЕРЕЛІК ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ:

 

1. Кодекс законів про працю України  – Гл. III; Гл. IV, V

2. Правознавство: підручник [ для студ, вищ. навч. закл. ] / [А.І.Берлач, С.С.Бичкова, Д.О.Карпенко та ін.]. – [2-е вид., доп.]. – К. : Правова єдність, 2009. – 792 с.

3. Правознавство: Підручник / За відп. ред. О.В. Дзери. – 10-е вид., перероб. і допов. – К. : Юрінком Інтер, 2007. – 848 с.

4. Правознавство: Навч. посіб. / С.В.Дрожжина, О.О.Одінцова, В.О.Кондратьєв та ін..; За ред. С.В.Дрожжиної. – К.: Знання, 2006. – 350 с.

5. Правознавство: Навчальний посібник / За заг. ред. П.Д. Пилипенка. – Львів : “Новий світ-2000”, 2003. – 592 с.

6. Правознавство: Навчальний посібник / За заг. ред. С.М. Тимченка, Т.О.Коломоєць. – 2-ге вид., стер. – Суми : ВТД “Університетська книга”, 2008. – 554 с. – С.328-334.

7. Юридичні терміни. Тлумачний словник / В.Г.Гончаренко, П.П.Андрушко, Т.П.Базова та ін.; за ред.. В.Г.Гончаренка. – К.: Либідь, 2003. – 320 с.

 

 

ПРИКЛАДИ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ

 

Задача 1. Дайте оцінку юридичним ситуаціям:

а) випробувальний термін на 3 місяці встановлено для 16-літнього А., що влаштовується на завод робітником;

б) випробувальний термін 1 місяць встановлено для 20-літнього С., звільненого із лав Збройних Сил України після строкової служби, який влаштовується водієм у автоколону.

 

Задача 2. За умовами трудового договору, укладеного із сімнадцятирічним Антоном 2 січня 2003 року для нього встановлюється: а) 5-денний робочий тиждень із 8-годинним робочим днем; б) випробний термін 10 днів; в) відпустка 25 календарних днів (з 1 грудня 2003 року). Антон заявив, що хоче відпустку влітку, але власник пояснив, що відпустка надається лише через 11 відпрацьованих місяців. Які норми трудового законодавства було порушено при укладенні трудового договору з Антоном?

 

Задача 3. Визначте чи має право роботодавець (власник) звільняти робітника за власною ініціативою у випадку:

а) реорганізації підприємства;

б) відсутності на робочому місці без поважної причини по 2 години у понеділок та вівторок;

в) крадіжки електродвигуна із майстерні ( є вирок суду ).

 

Задача 4.Медсестра Лужкова звернулася у профспілковий комітет із проханням змінити рішення головного лікаря про переведення її із лорвідділення у травматологію. Хоча її зарплата та трудові функції не змінилися, вона не бажає там працювати, тому що у лорвідділенні у неї друзі, а із старшою медсестрою травматології вона не може знайти спільної мови. Як вирішиться ситуація?

 

Задача 5. Слюсар – ремонтник Семіножко, знаходячись після закінчення робочої зміни в душовій, послизнувся й впав, внаслідок чого отримав травму голови й легкий струс мозку. Після лікування він звернувся до керівника цеху з проханням скласти акт про нещасний випадок на виробництві, але отримав відказ. Надайте правове рішення даній ситуації.

 

 


СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 5


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 486; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!