ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПОЗАДОГОВІРНІ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ.



КВАЗІКОНТРАКТИ, КВАЗІДЕЛІКТИ.

Наука Римського права виділяє певні випадки виникнення зобов'язань, які схожі на контрактні, діє одночасно не є такими. Ці зобов'язання виникали при відсутності контракту між сторонами, але по суті та змісту мали правове значення як контракти. Тому, розуміючи, що дану групу зобов'язань не можна назвати контрактами, римляни дали їм назву - зобов'язання ніби з контрактів (квазіконтракти). Особливості цих зобов'язань полягали в тому, що у випадку виникнення певного спору, останній вирішувався таким же чином, як і в тому випадку коли між сторонами був укладений відповідний контрактговорів.

Зобов'язання в римському праві також виникали із правопорушень (ex delicto). Тому важливо розрізняти договірні і деліктні зобов'язання. При цьому студенти повинні тати та розуміти танення делікту, його підстави, види деліктів.

Крім того, зобов'язання могли виникнути ніби з правопорушень (відповідальність судді за заздалегідь несправедливе рішення; відповідальність за небезпечне виставлення чи підвішування речей; відповідальність за. виливання чи викидання на дорогу суспільного проїзду; відповідальність господарів готелів, кораблів за пошкодження чи викрадення речей клієнтів та пасажирів). Слід пам'ятати, що позов ніби з правопорушення міг пред'явити не лише потерпілий, а й будь-хто із громадян - позов в інтересах народу.

 

Питання для вивчення:

1. Поняття та види зобов'язань ніби з контракту.

2. Правова характеристика ведення чужих справ без доручення.

3. Правова характеристика зобов'язання з безпідставного збагачення.

4. Поняття та види деліктів. Публічні та приватні делікти. Розвиток приватних деліктів та їх характерні риси.

5. Правова характеристика зобов'язань ніби з деліктів.

 

Термінологічний словник:

Делікт, кондикційний позов, доручення, гестор, домінус, нок сальна відповідальність, крадіжка, грабіж, особиста образа, квазіделікт, загроза, обман, пограбування, публічні делікти, приватні делікти.

 

Контрольні питання:

1. Чи відповідає гестор за казус?

2. Що таке кондикційний позов?

3. Який закон визначав перелік приватних деліктів?

4. Перерахуйте види зобов'язань ніби з деліктів?

5. Розкрийте підстави деліктної відповідальності?

6. Чи передбачалося римським законодавством задоволення моральних збитків?

7. В якому випадку несли відповідальність господарі заїжджих дворів?

8. Які нормативні акти пов'язують із ім'ям Аквілія?  . .

9. Що в римському приватному праві відносили до особистої образи?

 

Теми для індивідуальних виступів:

1.  Порівняльно-правова характеристика вчинення дій в чужому майновому інтересі за римським приватним правом та сучасним цивільним правом.

2. Зобов'язання, що виникають внаслідок безпідставного набуття або збереження майна за римським приватним правом та їх рецепція у цивільному законодавстві України.

3. Відмінність приватного делікту від злочину.

4. Правова характеристика закону Аквілія.

 

Завдання:

1.  Про який делікт говорив Павло: «... є привласнення собі або самої речі, або навіть користування нею, або володіння, що має намір створити для себе певні вигоди?» (особиста образа, крадіжка, розбій).

2. Рабиня власника готелю викинула на вулицю з вікна залишки фруктів. По тротуару проходив столяр, який підсковзнувся на кісточках і при падінні переламав ногу. До кого він може пред'явити вимогу про відшкодування завданої йому шкоди? На лікування він потратив суму в розмірі 54 аси.

3. Серед ночі в будинок увірвався сусід Лоллій і почав ображати словесно Марка. Через деякий час Лоллій заспокоївся і залишив чуже помешкання. Марк близько двох тижнів розмірковував про те, що сталося, а потім вирішив подати позов на Лоллія за образу. Але претор йому відмовив. Поясніть, чому?

4. Раб Нігера і раб Стиха зчинили бійку, під час якої раб Нігера убив свого супротивника. Чи може Стих подати ноксальний позов на Нігера?

5. Чи буде відповідати за законом Аквілія римський громадянин, який злякав чужого коня і той впав у прірву?

6. У Варрона захворів раб-кухар. Оскільки цей раб був дуже вправним у приготуванні їжі, то Варрон був зацікавлений у тому, щоб раб був працездатним як можна швидше, і тому покликав лікаря. Лікар уважно оглянув хворого і дав йому ліки. Але через декілька днів раб помер, оскільки, як з'ясувалося, лікар помилково дав йому не ті ліки. Чи буде відповідати лікар за законом Аквілія?

 

Література:

1.    Безклубий І. Зобов'язання з деліктів у Стародавньому Римі /1. Безклубнй /7 Вісник Київського національного ун-ту ім. Т. Шевченка. - Юридичні науки. - Випуск 74-76. - 2007. - С. 115-117.

2. Вовк В.М. Практикум з основ римського приватного права (у схемах і таблицях): Навчально-методичний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007.-188 с.

3. Дож'дев Д. В. Римское частное право: Учебник для студ. кузов, обучающихся по спец. "Юриспруденция" / Мнстнтут государства и права РАН; Академнческий правової! ун-т / В.С. Нерсесянц (общ.ред.). — 2.ИЗД., изм. и доп. — М.: НОРМА, 2003. — 765с.

4. Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. - / Р.А. Калюжний. - К.: Істина, 2005. - 144 с.

5. Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр. для внщ. навч. закл. / Р.А. Калюжний. В.М. Вовк. - К.: Атіка, 2012. - 408 с.

6. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. — 2- ге вид., доп. — К.: Атіка, 2003. — 255 с.

7. Муромцев С.А. Гражданское право Древнего Рима / С. А. Муромцев. - М: Статут, 2003. - 685 с.

8. НовицкиП И. Б. Основи римского гражданского права. / 11.Б. Новицкий. - М: Юридическая литература, 1972. - 296 с.

9.

10. Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій / Є.М. Орач, Б.Й. Тнщик. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Інтер, 2000.-— 272 с.

11. Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.. - X.: Право 2008. - 224 с.

12. Памятники римского права: Законі.] XII таблиц; Институции Гая; Дигестьі Юстиниана. — М.: Зерцапо, 1997. — 608 с,

13. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для студ. юрпд. спец, впщ. навч. закладів7 О.А. Підопригора. — 3. вид., перероб.та доп. — К.: Видавничий Дім «[н Юре», 2001, — 440 с.

13.  Підопригора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, . Є.О.Харитонов. - К.: Юрінком-Інтер, 2009. -528 с.

14.  Пучкова Г.В. Зобов'язання, що виникають внаслідок безпідставного набуття або збереження манна за римським приватним правом та їх рецепція в у цивільному законодавстві України /Г.В. Пучкова. - Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03. - Одеса. 2007. - 20 с.

 

 


СЕМІНАРСЬКЕ.ЗАНЯТТЯ № 9

Год.)


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 383; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!