ЗДІЙСНЕННЯ ТА ЗАХИСТ ПРАВ. ВЧЕННЯ ПРО ПОЗОВ. ПОЗОВНА ДАВНІСТЬ



 

В поняття цивільного право по нашим сьогоднішнім уявленням як необхідний елемент входить і уявлення про захист державою. Ми б не вважали право правом, який не дули впевнені в тому, що у випадку його порушення будь-ким, ми можемо застосовувати для нашого захисту державну владу зі всім її авторитетом і силою. Ми подаємо позов, тобто звертаємося до органів державної влади з вимогою про захист нашого порушеного права. Порядок діяльності позивача і відповідача, так як і особливості здійснення судової влади складає сферу цивільного процесу.

Якщо звернутися до Стародавнього Риму, то прямих вказівок на те, яким чином відбувався процес в епоху царів ми не маємо. Головним джерелом відомостей про древній цивільний процес в Римі, хоча й неповним були Інституції Гая, зокрема §§ 10-29.

Тому, при підготовці до семінарського заняття по даній темі необхідно, насамперед, з'ясувати, що передувало виникненню процесуальному провадженню у Стародавньому Римі, тобто, охарактеризувати основні способи захисту цивільних прав у Давньому Римі, з ясувати особливості здійснення та наслідки саморозправи як досудового способу захисту порушених прав. При опрацюванні даної теми слід звернути значну увагу на форми здійснення легісакційного процесу, з ясувати відмінності між різними видами процесу у Стародавньому Римі, звернути особливу увагу на значення та складові частини преторської формули.

Внаслідок вивчення даної теми студенти повинні опанувати знання щодо інших засобів преторського захисту, зрозуміти значення позову та позовної давності для захисту порушених прав та інтересів.

Питання для вивчення:

1. Особливості здійснення саморозправи як досудового способу захисту порушених прав та її правові наслідки.

2. Виникнення суду та його види.

3. Правова характеристика легісакційного процесу. Форми здійснення легісакційного процесу.

4. Формулярний процес та особливості його, здійснення. Формула та її складові частини.

5. Екстраординарний процес та його відмінність під попередніх історичних форм процесу.

6. Особливі засоби преторського захисту та їх види. :

7. Поняття та види позовів в Римській державі.

8. Правова характеристика позовної давності.

 

Термінологіний словник:

Саморозправа, легісакційний процес, позивач, відповідач, віндикація, контрвіндикація, сакрамент, формула, інтенція, кондемнація, демонстрація, проскрипція, ексцепція, інтердикти, стипуляція, реституція, позов, особистий (персональний) позов, речово-правовий (реальний) позов, публічний позов, позовна давність, кондиції, позов з фікцією, реіперсекуторний позов, кумулятивна конкуренція, позов за аналогією, штрафний позов, введення у володіння, когнітор, прокуратор, ноксальний позов, вирок, деклараторний вирок, кондемнаторний вирок, абсолютарний вирок, апеляція, колізія та кумуляція позовів.

 

Контрольні питання:

1. В чому полягала відмінність між речовими та особистими позовами?

2. Поясніть, що означає термін «конкуренція позовів»?

3. Вкажіть відмінність між позовною давністю та законними строками?

4. Які недоліки були характерні для преторської формули?

5. Поясніть, що означає лібелярний або рескриптний процес?

6. Які види процесуальних представників існували у Римі?

7. У яких випадках можна було застосувати реституцію?

8. Які види строків позовної давності існували в Стародавньому Римі?

9. В чому сутність преторського захисту і чим він відрізняється від судового захисту?

10. Хто не мав права на судовий захист? 11. Хто не мав права свідчити у суді?

12. У чому сутність позовів заснованих на довірі і позовів строгого права?

13. Які категорії осіб не мали права на судовий захист?

14. Захист засобом якого позову називається абсолютним захистом: - засобом речового позову, - засобом особистого позову.

 

Теми для індивідуальних виступів:

1. Загальна характеристика судового рішення в Стародавньому Римі.

2. Виконавче провадження в Стародавньому Римі.

3. Поняття, значення, види преторських інтердиктів.

4. Причини виникнення державного суду та відмова від приватної саморозправн. Види судів у Римі.

5. Кровна помста і приватне правосуддя у Давньому Римі.

6. Соціальний та правовий статус судді в римському суспільстві.

 

Завдання:

1. Неповнолітній, не маючи достатнього досвіду, уклав невигідний для себе договір купівлі-продажу будинку, що призвело до переплати в ціні, оскільки будинок мав недоліки. Яким чином неповнолітньому вийти з такої ситуації?

2. Сильний вітер зірвав з даху будинку черепицю, закинувши її на сусідній двір, в результаті чого нею була вбита вівця. Чи можна пред'явити позов до власника?   .

3. Проаналізуйте наведений випадок. На кому лежить обов'язок доведення фактів?

К. вимагає від Ц. сплати суми, яку він багато років назад позичив батьку Ц. Той у відповідь висловлює сумнів у тому, щоб батько дійсно уклав таку угоду, а якби й уклав, то обов’язково розплатився б. Водночас, він, Ц., не є спадкоємцем свого батька, оскільки сам добровільно відмовився від спадку.

4. Про які позови може йти мова: 1) мисливець купив собаку, однак гроші за неї відразу не заплатив; 2) мисливець послав гроші за собаку із посильним, однак вона не була йому доставлена; 3) мисливець одержав собаку, яка не належала продавцеві, і тепер власник вимагає собаку у нинішнього володільця.

5. Прочитайте уважно текст преторської формули, проаналізуйте його та розбийте на складові частини: « Якщо виявиться, що Капенатське помістя, про яке йде суперечка, належить за квіритським правом Авлу Агерію, і це помістя не повертається йому, то скільки буде коштувати це помістя, в такій сумі нехай суддя присудить Нумерія Негідія на користь Авла Агерія; якщо не виявиться, нехай звільнить».

 

Література:

1. Вовк В.М. Практикум з основ римського приватного права (у схемах і таблицях): Навчально-методичний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007.-188 с.

2. Вовк В.М. Порівняльна характеристика сучасного українського цивільного процесу та екстраординарного судового процесу в Римі / В.М. Вовк // Українське правосудця: здобутки та перспективи: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 16 травня 2008 року. - Чернівці: Рута. - 2008. -С. 258-263.

3. Дождев Д. В. Римское частное право: Учебник для студ. вузов, обучающихся по спец. "Юриспруденция" / Институт государства и права РАН; Академический правової! ун-т / В.С. Нерсесянц (общ.ред.). — 2.изд., изм. її доп. -— М.: НОРМА, 2003. — 765 с.                                                                                                    . . '

4. Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс, лекцій. - / Р.А, Калюжний. ^-К,: Істина, 2005. - 144 с.

5." Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр. для вищ. Навч. закл. / Р.А. Калюжний, В.М. Вовк. - К.: Атіка, 2012. - 408 с.

6. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. — 2- ге вид., доп. — К.: Атіка, 2003. — 255 с.

7. Малишев Б. Судова правотворчість у Стародавньому Римі та середньовічній Англії: порівняльний аналіз / Б.Малишев // Вісник Київського національного університету ім. Т. Шевченка. - Юридичні науки. — 2007. — Вил. 74-76. - С. 37-39.

8. Муромцев С.А. Гражданское право Древнего Рима / С. А. Муромцев. - М.: Статут, 2003. - 685 с.

9. Новицкнй 11. Б. Основи римского гражданского права. / И.Б. Новицкий. - М: Юридическая литература, 1972. - 296 с.

 

10. Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій / Є.М. Орач, Б.Й. Тищик. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Інтер. 2000. — 272 с.

11. Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.. - X.: Право 2008. - 224 с.

12.

13. Памятники римского права: Закони XII таблиц; Институции Гая; Дигестьі Юстиниана. — М: Зерцало, 1997. — 608 с.

14. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для схуд, юрид, спец. вищ. навч, закладів / О.А. Підопригора. — 3. вид., перероб.та доп. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2001. — 440 с.

15. Підопрнгора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, Є О. Харитонов. - К.: Юрінком-Іятер, 2009. - 528 с.

16. Святоцька Е5. Адвокатська професія в античних країнах / В. Святоцька // Вісник Львівського ун-ту. - 2009. - Вип. 49. - С. 54-59.

 

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 5

(2 год.)


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1215; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!