ШЛЮБНО-СІМЕЙНІ ПРАВОВІДНОСИНИ В РИМСЬКОМУ ПРИВАТНОМУ ПРАВІ.



Дослідження в сфері соціології, довели, що сім’я як поспішний, по ідеї своїй нежиттєвий союз чоловіка і жінки не є споконвічним притаманним людству інститутом. Появі сім"і в її відомому нам значенні передував період інших форм міжстатевих відносин, однак з того часу відколи ми маємо відомості про римлян, ми спостерігаємо усталений патріархальний лад, в основі якого лежить моногамна сім 'я з домовладикою на чолі, влада якого об'єднувала  всі елементи сім"і в єдине ціле. Таким чином при підготовці до семінарського заняття необхідно звернути увагу на еволюцію сімейних відносин в Римі, означити основні аспекти видів споріднення в Римі, поглибити знання студентів щодо ступенів та гілок родства є Равньому Римі як передумови глибоких знань з проблем українського сімейного права, видах сім'ї та шлюбу, з'ясувати їх співвідношення. Необхідно розкрити основні аспекти особистих та майнових відносин, які склалися в римській сім'ї. Крім того, підготовка семінарського заняття буде неповною, якщо не звернути увагу на такі важливі правові інститути як опіка та піклування. При цьому слід з'ясувати категорії ймовірних підопічних, визначити правовий статус опікуна та піклувальника, виокремити вимоги, які закон пред'являв до цих осіб.

Наслідком вивчення теми має бути вміння студентами охарактеризувати, проаналізувати та узагальнити основні риса шлюбно-сімейного права в контексті вивчення римського приватного права.

Питання для вивчення:

1. Загальна характеристика шлюбно-сімейних правовідносин в римському праві. Еволюція сімейних відносин. Поняття сім'ї та її види (агнатська та когнатська).

2. Поняття та види шлюбу. Способи та умови його укладення, підстави для припинення шлюбу. Перешкоди до укладання шлюбу.

3. Правові відносини подружжя (особисті та майнові).

4. Загальна характеристика відносин між батьками і дітьми в Римі.

а) відносини між батьком та дітьми; батьківська влада та ії особливості;

б) узаконення та усиновлення в римському праві; встановлення те припинення батьківської влади;

в) відносини між матір'ю та дітьми.

5. Загальна характеристика інститутів опіки та піклування в римському приватному праві.

 

Термінологічний словник:

Шлюб, шлюб з чоловічою владою, шлюб без чоловічої влади, коемція. конфарреація, сім'я, агнатичне спорідненая, когнатичне споріднення, особа свого права, особа чужого права, конкубінат, контуберніум, батьківська влада, еманципація, узаконення, усиновлення, адопція, арогація, придане, заручини.

 

Контрольні питання:

1. Дайте визначення сім'ї в римському приватному праві і розкрийте основні відмінності агнатського і когнатського споріднення?

2. 3"ясуйте відмінності між законним римським шлюбом, конкубінатом та контуберніумом?

3. Охарактеризуйте кровне споріднення в римському праві за лініями та ступенями?

4. Вкажіть умови укладення шлюбу за римським приватним правом?

5. Назвіть перешкоди до укладання шлюбу в Стародавньому Римі.

6.  Охарактеризуйте способи переходу дружини під владу домовладики?

7. В інституціях Гая вказано, що «переходячи під владу чоловіка дружина отримує права дочки». Що це означає?

8. Який вид правочину не могло укладати між собою подружжя. Вкажіть винятки із загального правила?

9. Якою була доля жінки, вступившої у співжиття з рабом?

10. Що таке пекулій? Які види пекулію Ви знаєте?

11. Чим відрізняється адопція від арогації як основних способів встановлення батьківської влади?

12. Охарактеризуйте форми легалізації дітей в якості законних.

13. Як можна трактувати тезу: «Хоча придане є частиною майна чоловіка, воно належить жінці»?

 

Теми для індивідуальних виступів:

1. Правова характеристика інститутів опіки та піклування в римському приватному праві.

2. Роль претора у встановленні опіки та піклування.

3. Правова характеристика правильного шлюбу в римському приватному праві.

4. Особливості розірвання шлюбу в римському приватному праві.

5. Конкубінат у римському приватному праві та його наслідки.

Завдання:

1. У римського громадянина Тиберія було три внуки. Один народився від підвладного сина, який жив разом із батьком. Другий народився в сім'ї емансипованого сина. Третій був народжений дочкою, яка перебувала у шлюбі з чоловічою владою. Який із внуків знаходиться під владою діда? Відповідь аргументуйте.

2. Чи повертається придане жінці, яка перебувала в шлюбі без чоловічої влади після розірвання шлюбу або її спадкоємцям у випадку її смерті чи залишається це майно у чоловіка? Чи має чоловік право на якесь утримання з цього майна, якщо так, то чим це зумовлено?

3. Після розірвання шлюбу чоловік подарував колишній дружині цінний подарунок для того, щоб вона до нього повернулася. Жінка повернулася, однак через деякий час знову розірвала шлюб. Чи буде в цьому випадку договір дарування.дійсним?

4. За часів імператора Августа, син Тиберія, беручи участь у військових кампаніях, зміг, набути собі майно. Тиберій, не маючії змоги розрахуватися з кредиторами, повернув борг за рахунок майна сина. Чи мав право Тиберій розраховуватися майном сина?

5. Домінік був народжений у конкубінаті, оскільки його мати мала певні обмеження в дієздатності. Чи матиме якісь юридичні наслідки для Домініка той факт, що його батько - Крісп - висунув свого сина в стан. місцевих декуріонів? Чи може Домінік розраховувати на спадок?

6. Кого мав на увазі Ульпіан. коли писав: «Ним вважався той, кому належить влада в сім'ї, і правильно він так називався, хоча б у нього не було сина» (Д.50.16.195): 1) домовладнка; 2) будь-який чоловік, член сім'ї; 3) найстарший чоловік в сім'ї.

7. Цицерон описує таку ситуацію: римський громадянин після тривалого перебування в Іспанії одружився там із іспанкою. Потім, залишивши свою вагітну дружину в Іспанії, повернувся до Риму і уклав шлюб з римлянкою, при цьому не повідомивши свою першу дружину про намір розлучитися з нею.. Від іспанки у нього народився син. Коли римський громадянин помер, не залишивши заповіту, виникла суперечка щодо того, який із його шлюбів був дійсним і хто є його спадкоємцями. Яким чином вирішити дану ситуацію?

8. Чи можуть діти римського громадянина, після полонення останнього, вступати в законний римський шлюб без згоди батька, якщо з моменту полонення останнього пройшло 2, 3, 5 років?

 

Література:

1.    Вовк В.М. Практикум з основ римського приватного права (у схемах і таблицях): Навчально-методичний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007. - ! 88 с.

2.    Дождев Д. В. Римское частное право: Учебник для студ. вузов, обучающихся по спец. "Юриспруденция" / Институт государства и права РАН; Академический правовой ун-т / В.С. Нерсесянц (общ.ред.). — 2.изд., нзм. и доп. — М: НОРМА, 2003. —- 765с.

3.    Дячук Л. Римське визначення шлюбу у візантійському праві / Л. Дячук // Вісник Київського національного ун-ту їм. Т.Шевченка. Юридичні науки. - 2010 - № 83 - С. 25-32.

4.    ' Дячук Л.В. Конкубінат у візантійському праві класичної доби / Л.В. Дячук // Держава і право. - 2011. - Випуск 53. - С. 128-133.

5.    Загурский Л. Брак и конкубинат у римлян. / Л. Загурский. - Харьков, 1883. -210 с.

6.    . Загурский Л. Учение об отцовской власти по римскому праву,- Харьков, і 885 - 185 с.

7.    Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. - / Р.А. Калюжний. - К.: Істина, 2005. — 144 с.

8. Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр. для виш,, навч. закл. / Р.А. Калюжний, В.М. Вовк. - К.: Атіка, 2012. - 408 с.

9. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. —.2- ге вид., доп. — К.: Атіка, 2003. — 255 с.

10. Муромцев С.А. Гражданское право Древнего Рима / С. А. Муромцев. - М.: Статут, 2003. - 685 с.

11. Новицкий И. Б. Основи римского гражданского права. / И.Б. Новицкиі'і. - М: Юрпдическая литератгура, 1972. - 296 с.

12. Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій / Є.М. Орач. Б.Й. Тищик. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Гнтер, 2000. — 272 с.

13. Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.. - X.: Право 2008. - 224 с.

14. Памятники римского права: Законьї XII табліщ; Инстіїтуции Гая; Дигестьі Юстиниана. — М: Зерцало, 1997. — 608 с.

15. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для студ. юрид. спец. вищ. навч. закладів / О.А. Підопригора. — 3. вид., перероб.та доп. — К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2001. — 440 с.

16. Підопригора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, Є.О. Харитонов. - К.: Юрінком-Інтер, 2009. - 528 с.

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 4

(2 год.)


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 1594; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!