Спеціальність «Правознавство»



Тема 1. Поняття римського права та його значення в історії розвитку юриспруденції. Система римського приватного права.

Поняття та ознаки римського приватного права. Розмежуванню приватного

та публічного права у Стародавньому Римі. Значення римського приватного права в історії розвитку юриспруденції. Основні інститути римського приватного права: інститут необмеженої приватної власності, інститут договору. Система приватного римського права. Періодизація розвитку римської держави і права (архаїчний період, передкласичннй період, класичний період, . посткласичний період, юстиніанівській період). Правова характеристика цивільного (квіритського) права, права.народів, преторського права.

Роль римського приватного права у виникненні та розвитку правових систем Європи. Рецепція римського приватного права: види, типи, форми. Проторецепція римського приватного права. Епоха глосаторів. Коментатори. Відмінність римського приватного права від права Стародавнього Риму.

Тема 2. Джерела римського приватного права.

Загальна характеристика джерел права. Види джерел права. Поняття та види джерел римського приватного права. Основні джерела правоутворення у Стародавньому Римі. Звичаєве право. Закони XII таблиць - найдавніша форма писаних звичаїв Стародавнього Риму. Види звичаїв. Закони як джерело римського приватного права. Постанови народних зборів. Загальна характеристика сенатус-консультів. Імператорські конституції та їх види (едикти, декрети, рескрипти, мандати). Едикти магістратів та преторська практика. Форми діяльності римських юристів. Закон про цитування.

Кодифікації римського приватного права. Кодифікація Юстиніана та її значення. Загальна характеристика Кодексу Юстиніана. Правова характеристика Дигестів. Інституції та їх значення. Новели.

Тема 3. Правове становище особи в Римській державі.

Поняття особи в римському приватному праві. Правосуб"ектність та її складові елементи. Статуси осіб в Римській державі та правові наслідки змін в статусі осіб. Статус свободи, громадянства. Сімейний статус.

Правоздатність та дієздатність в Римській державі. Виникнення та припинення правоздатності. Понятгя, зміст, обсяг дієздатності. Диференціація осіб залежно від обсягу дієздатності. Причини та форми обмеження дієздатності фізичних осіб в Римі. Правова характеристика «приниження честі». Реституція та особливості її застосування.

Класифікація осіб в римському праві за статусом громадянства та обс об'єму їх цивільних прав. Правове становище римських громадян. Правої становище латинів. Латини Юніані. Правове становище перегрінів. Правої становище вільновідпущеників (лібертинів). Ектановлення правового інститут колонату та його роль в історії Римської держави. Специфіка правовог становища колонів. Джерела рабства в Римській державі. Правове становиш раба в Римі. Способи залучення рабів у приватний обіг. Рабський пекулій я форма експлуатації рабів. Звільнення рабів: умови, форми, особливості. Виникнення та розвиток інституту юридичних осіб. Поняття, види та ознаки юридичних осіб. Особливості виникнення.та припинення юридичних; осіб в Римі. Правове становище приватних корпорацій та їх види -(союзи, фонди, муніципії).

Тема 4. Шлюбно-сімейні правовідносини в римському приватному праві.

Загальна характеристика шлюбно-сімейних правовідносин в римському праві. Еволюція шлюбно-сімейних відносин. Поняття шлюбу та його види (шлюб з чоловічою владою та шлюб без чоловічої влади). Форми укладення шлюбу. Умови укладення та припинення шлюбу. Законний римський шлюб та його відмінність від конкубінату та контуберніуму. Поняття сім'ї та її види (агнатичне та когнатичне споріднення). Правова характеристика кровного споріднення за лініями та ступенями. Реформи імператора Августа у сфері шлюбно-сімейних відносин.

Особисті та майнові відносини подружжя. Правовий режим приданого та дарування з боку чоловіка. Параферна. Загальна характеристика відносин між батьками та. дітьми. Інститут батьківської влади та її особливості в Римській державі. Встановлення та припинення батьківської влади. Відносини між матір'ю та дітьми. Право пекулію. Узаконенії» та усиновлення (адопція та арогація).

Опіка та піклування в римському приватному праві. Підстави для відмови від опіки. Припинення опіки та піклування. Представництво.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 392; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!