Тема 12. Загальні положення про позадоговірні зобов'язання. Квазіконтракти.



Поняття та види зобов'язань ніби з контракту (квазіконтракти). Відсутність договору між сторонами. Суть зобов'язання.

Ведення чужих справ без доручення. Gestor. Dominus. Позови на випадок ведення чужих справ. Елементи зобов'язання. Ведення чужих справ.

Відсутність зобов’язання гестора перед хазяїном справи. Ведення справ за рахунок хазяїна справи. Зобов'язання сторін. Дбайливе ставлення до чужої справи. Обов'язок прозвітувати за виконану справу. Відповідальність гестора за казус.

Зобов'язання з безпідставного збагачення. Загальні підстави збагачення. Позов для витребування безпідставного збагачення. Кондикційний позов (condictio). Види кондикційних позовів. Позов про повернення певної грошової суми. Позов про повернення певної речі. Позов про повернення іншого збагачення. Основні категорії зобов'язань із безпідставного збагачення. Позов про повернення неналежно сплаченого. Позов про повернення отриманого для певної цілі, якщо вона не здійснилася. Позов про повернення отриманого в наслідок крадіжки.

 

Тема 13. Зобов'язання, що виникають із правопорушень (делікти). Квазіделікти.

Поняття делікту. Публічні та приватні делікти. Поняття приватного делікту та його характерні особливості. Відмінність приватного делікту від злочину. Система деліктних зобов'язань. Суб'єктивна вина, як необхідна умова для визнання приватного делікту. Структура приватного делікту. Об'єктивна шкода, що заподіяна протизаконною дією однієї особи іншій. Вина особи, що здійснила протизаконну дію. Визнання протизаконної дії деліктом. Види деліктів. Особиста образа та її особливості. Крадіжка. Неправомірне знищення або пошкодження чужого майна. Пограбування. Аквіліїв закон.

Зобов'язання ніби з деліктів. Квазіделікти як зобов'язання за неправомірне заподіяння майнової шкоди. Види зобов'язань ніби з деліктів. Відповідальність судді за винесення неправомірного рішення. Відповідальність господарів житлових будинків за викинуте або вилите. Відповідальність за недбало прикріплене, поставлене, підвішене. Неправомірні дії прислуги готелів, кораблів, заїжджих дворів, які спричинили шкоду майну постояльців чи пасажирів.

Тема 14. Спадкове право в Римській державі.

Загальні положення про спадкоємство. Поняття спадкоємства. Види спадкоємства. Універсальне та сингулярне спадкування. Характерні особливості римського спадкового права. Спадкування за законом та спадкування за заповітом. Спадкування за давнім цивільним правом. Спадкування за преторськими едиктами. Спадкування у праві Юстиніана. Стадії процесу спадкування. Відкриття спадщини. Вступ у спадщину.

Спадкування за заповітом. Заповіт. Структура заповіту. Призначення спадкоємця. Відкази (легати). Заповіт, як одностороння угода. Види заповітів. Давні та класичні види заповітів. Приватні та публічні заповіти. Умови дійсності заповіту. Здатність укладати заповіт. Форма заповіту. Визнання заповіту недійсним. Персональне призначення спадкоємця. Підпризначення спадкоємця. Заповідальне покладання. Обов'язкова доля ближчих родичів.

Спадкування за законом. Реформування порядку спадкоємства в новелах Юстиніана. Класи спадкоємців. Спадкова трансмісія. Черги спадкування. Прийняття спадщини та його наслідки. Виморочна спадщина.

Поняття та вид легатів. Сингулярний характер правонаступництва. Порядок отримання легатів. Умови, що враховувалися при отриманні легатів. Закон Фальцидія. Фідеїкоміси,. Позовний захист фідеїкомісів в республіканський період. Невід'ємне право спадкоємця на чверть спадщини. Закон Цинія та обмеження для дарування. Захист спадкових прав.


 

ТЕМАТИКА СЕМІНАРСЬКИХ (ПРАКТИЧНИХ) ЗАНЯТЬ

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 1                                (2 год.).

ПОНЯТТЯ РИМСЬКОГО ПРАВА ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ В ІСТОРІЇ РОЗВИТКУ

ЮРИСПРУДЕНЦІЇ. СИСТЕМА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА.

ДЖЕРЕЛА РИМСЬКОГО ПРИВАТНОГО ПРАВА.

Історія створення сучасного правознавства починається від часів Стародавнього Риму. Римське право пережило народ, який його створив і тричі підкорили світ. Для того, щоб грунтовно опанувати знання у галузі сучасного права, спочатку слів ознайомитися з його витоками, а саме з римським правом, його принципами, правовими ідеями, інститутами. Тому, при підготовці до даного семінарського заняття, яке є ввідним, початковим або основоположним, необхідно дослідити поняття та значення римського приватного права для сучасного права, вміти розмежувати римське право та право Стародавнього Риму, знати критерії розмежування публічного та приватного права, необхідно з'ясувати проблему джерел римського права, провести їх систематизацію.

Зокрема, студенти повинні вивчити часові межі періодизації розвитку Римської держави та права, зрозумінні особливості співвідношення цивільного (квіритського) права з іншими складовими системи римського приватного права. Студент повинен розуміти значення рецепції римського права та бути ознайомленим з особливостями здійснення рецепції римського приватного права в Україні.

Важливо засвоїти джерела (форми) права і зосередитися на специфічних для Риму джерелах правоутворення. Необхідно засвоїти не лише форми діяльності римських юристів, але н зміст законодавчих актів, які надали офіційного значення правотворчості римських юристів, напрямки освітньої діяльності римських юристів, які такими різноплановими способами здійснювали розвиток юриспруденції.

Особливої уваги заслуговують кодифікації римського права: Закони XII Таблиць, кодифікації преторських едиктів та імператорських конституцій, кодифікації у германських державах. Зрозуміло, що детального розгляду потребує кодифікація Юстиніаиа (Corpus Juris Civilis), яка у всі часи була основним джерелом пізнання римського приватного права.

Внаслідок розгляду винесених на засвоєння та обговорення питань практичного заняття студенти повинні сформувати загальне уявлення про значення римського приватного права, його систему та особливості складових цієї системи, а також орієнтуватися у джерелах правоутворення у Римській державі, проаналізувати генезу римського приватного права, ознайомитися із категоріально-понятійним апаратом, принципами та методологічними засадами навчальної дисципліни «Римське приватне право».

 

Питання для вивчений:

1. Поняття, ознаки римського права та його значення в історії розвитку юриспруденції. Періодизація розвитку римської держави та права.

2. Система римського права. Право публічне та приватне. Цивільне (квіритське) право, право народів, преторське право та їх особливості.

3. Джерела римського приватного права (поняття та види):

а) звичаї як джерела римського права;

б) Закони XII Таблиць: історія виникнення, структура, значення;

в) закони: постанови народних зборів, сенатус-консульта, конституції імператора;

г) едикти магістратів та преторська практика:

д) форми діяльності римських юристів.

4. Кодифікація Юстнніана, її структура та значення:

а) Кодекс Юстиніана;

б) Дигестії (Пандекти):

в) Інституції;

г)                 Новели. .

5. Поняття, види, типи та форми рецепції римського приватного права.

6. Рецепція римського приватного права в Україні.

Термінологічний словник:

Право, квіритське право, право народів, преторське право, приватне, право, публічне Право, формалізм, консерватизм, джерело права, звичай, закон, сенатус-консульти, едикти, декрети, рескрипти, мандати, проторецепція, сабініанці, прокуліанці, кодекс, дигести, інституції, новели, інтерполяції, рецепція, проторецепція, глосатори.

 

Контрольні питання:

1. Розкрийте значення римського приватного права для сучасної юриспруденції?

2. Що означає термін рецепція римського права? Назвіть типи, види, форми рецепції.

3. Чим відрізняється римське право від права Стародавнього Риму?

4. Як називається наука, яка досліджує феномен Риму загалом та римського права зокрема?

5. Розкрийте такі принципи римського приватного права як консерватизм. формалізм та прогресивність.

6. Які види джерел римського права розрізняє сучасна наука? Назвіть та поясність складові частини закону у республіканський період.

7. Хто такі глосатори і яке значення їх діяльності для розвитку правотворчості?

8. Які складові частини входили до складу Зводу цивільного права?

9. Охарактеризуйте перші спроби кодифікації законодавчої діяльності імператорів Римської держави.

10. Поясніть термін «Постійний едикт» Сальвія Юліана.

 

Теми для індивідуальних виступів:

1. Відомі римські юристи та оратори: їх значення в розвитку римської юриспруденції.

2. Особливості здійснення рецепції римського приватного права в Україні.

3. Роль судового прецеденти в римському праві.

4. Проблема співвідношення права і закону, справедливості і норми позитивного права.

5. Традиція вивчення римського права в Україні.

6. Римська моральність та релігія як чинники формування основних засад римського приватного права.

7. Значення римського права у формуванні сучасного європейського права.

8. Римське право як феномен в історії правової культури та правової технології.

9. Вплив грецької філософії на розвиток римського права.

10. Поняття та еволюція царських (сакральних) законів.

 

Завдання:

1. Про яке джерело права говорив Ульпіан: «Те, що вирішив принцепс, має силу закону»: 1) закон; 2) імператорська конституція; 3) сенатусконсульт.

2. Як співвідносяться поняття «римське приватне право» та «римське цивільне право»: 1) поняття «римське приватне право» ширше за об'ємом, ніж поняття «римське цивільне право»; 2) поняття «римське приватне право» вужче за об'ємом, ніж поняття «римське цивільне право»; 3) поняття «римське приватне право» тотожне поняттю «римське цивільне право». Відповідь поясніть.

3. Яку кодифікацію римського права називають Зводом цивільного права; 1) кодифікацію Гермогеніана; 2) кодифікацію Папірія Юста; 3) кодифікацію Юстиніана.

4. Читання і коментування джерел римського права мало назву: 1) коментарі: 2) тлумачення; 3) глоси; 4) описи; 5) аналіз.

5. Уперше термін «джерела права» ввів у науковий обіг такий римський юрист: 1) Ульпіан; 2) Тіт Лівій; 3) Юстиніан; 4) Грегоріан; 5) Діоклетіан.

 

Література:

1. Вовк В.М. Практикум з основ римського приватного права (у. схемах і таблицях); Навчально-методичний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007. -188 с.

2. Дождев Д. В. Римское частное право: Учебннк для студ. вузов. обучающихся по спец. "Юриспруденция" / Инстптут государства и права«РАН; Академический правовой ун-т / В.С. Иерсесянц (общ.ред.). — 2.изд., изм. н доп. — М: НОРМА, 2003. — 765с.

3. Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. - / Р.А. Калюжний. - К.: Істина, 2005. - 144 с.

4. Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр, для вищ, навч. закл. / Р.А. Калюжний, В.М. Вовк. - К.: Атіка, 2012. - 408 с.

5. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. — 2- ге вид., доп. — К.: Атіка, 2003. — 255 с.

6. Муромцев С.А. Гражданське право Древнего Рима / С. А. Муромцев. - М.: Статут, 2003. - 685 с.

7. Новицкнй И, Б. Основи римского гражданского права. / И.Б. Новицкий. - М: Юриднческая лптература, 1972. - 296 с.

8. . Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій / Є.М. Орач, Б.Й. Тищик. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Інтер, 2000. — 272 с.

9. Основи римського приватного права: Підручник / В.І, Борисова, Л.М. Баранова, М.В. Домашенко та ін.. - X.: Право 2008. - 224 с.

10. Памятники римского права: Закони Хіі таблиц; Институции Гая; Дигестьі Юстиниана. -— М.: Зерцало, 1997. — 608 с.

11. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для студ. юрид. спец, вищ, навч. закладів / О.А. Підопрнгора. — 3. вид., перероб.та доп, — К.: Видавничий Дім «Ін Юре». 2001. — 440 с.

12- Підопригора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, Є.О. Харитонов. - К.: Юрінком-Інтер, 2009. - 528 с,

13. Русу С. Д. Історико-правові передумови римського приватного права / С.Д. Русу // Університетські наукові записки. - 2005. - № 3. - С. 12-16.

14. Федущак-Паславська Г. Джерела та основні риси приватного права у Європі періоду середньовіччя / Г. -Федушдк-Паславська II Вісник Львівського університету: серія юрид. - 201 1.- вип. 54. - С. 89-96.


СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ № 2

(2 год.).


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 597; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!