ПРАВОВЕ СТАНОВИЩЕ ОСОБИ В РИМСЬКІЙ ДЕРЖАВІ



 

 В природі всі рівні, однак правові норми накладають певні обмеження як на окремих індивідів, так і на певні категорії осіб. Приналежність до конкретної спільноти являлася обмеженням, але водночас надавила й певні права. Тому, при підготовці до даного семінарського заняття студенти повинні чітко з'ясувати обсяг прач тих категорій осіб, які складали населення Римської держави, проаналізувати співвідношення між правами та обов'язками вказаних осіб. Зокрема, окрему увагу необхідно звернути на категорію римських громадян, так званих квіршпів, оскільки саме вони користувалися найбільшими правомочностями у різних сферах життєдіяльності. Заслуговує на увагу аналіз інституту колонату, оскільки він певною мірою є первісним прототипом інституту кріпацтва. В процесі підготовки до семінарського заняття студенти потінні з'ясувати значення інституту рабства в Римській державі та розкрити його подвійний характер. Крім того, саме в межах даної теми студенти одержують розуміння інституту юридичної особи, адже в період існування Римської держави уже існували організації, які були наділені ознаками, що дають змогу віднести їх саме до такого типу осіб, хоча сам термін «юридична особа» був запроваджений у науковий обіг пізніше. Студенти повинні вміти оперувати спеціальними поняттями, які є характерними для даної теми дослідження, а також вміти застосовувати одержані теоретичні знання для вирішення практичних завдань по запропонованій темі семінарського заняття.

 

Питання для вивчення:

1. Правосуб'єктність та її складові елементи. Статуси осіб в Римській державі, наслідки змін в статусі осіб.

2. Правоздатність в Римській державі: поняття, обсяг, умови виникнення та втрати.

3. Дієздатність в Римській державі: поняття, обсяг, умови виникнення та втрати. Правова характеристика «приниження честі».

4. Класифікація осіб в римському праві. Обсяг об'єму їх цивільних прав:

а) правове становище римських громадян (квіритів);

б) правове становище латинів. Латини Юні ані.

в) правове становище перегрінів;

г) колонат: встановлення цього правового інституту та його роль в історії. Специфіка майнового становище колонів.

д) правове становище вільновідпущеників (лібертинів).

5. Джерела рабства в Римській державі. Становище раба в Римі. Способи залучення рабів у приватний обіг. Рабський пекулій як форма експлуатації рабів. Підстави та умови звільнення рабів на волю.

6. Поняття юридичної особи в Римській державі та її характерні особливості.

 

Термінологічний словник:

Правосуб'єктність, суб'єкт права, квірити, латини, лерегріни, лібертини, колони, особа, правоздатність, дієздатність, деліктоздатність, реституція, «приниження честі», латини Юніані, раб, мануміссія, рабський пекулій, раби землі, юридична особа, особи свого права, особи чужого права, домовладика, опіка, піклування.

 

Контрольні питання:

1. Які законні способи звільнення раба від рабства Ви знаєте? Чи існували обмеження при звільненні рабів на волю?

2. Чи буде вільною дитина, народжена матір'ю - рабинею від римського громадянина?

3. Якими способами латини могли набути римське громадянство?

4. Чи існували закони, які обмежували владу господаря над рабами? Якщо так, то які?

5. Чим відрізняється опіка від піклування? Назвіть та поясніть види опіки в Римі.

6. Охарактеризуйте функції опікуна в римському приватному праві.

7. Які категорії осіб «умалялися в честі»? Поясніть такі види «приниження честі» як ганьба та погана репутація.

8. У яких випадках припинялася, діяльність юридичної особи в Стародавньому Римі?

9. Поясніть значення інституту патронату.

10.   Розкрийте різницю у правовому статусі вільнонародженого та вільновідпущеного римського громадянина.

11.Які обмеження існували в праві поставати перед судом (за Ульпіана)?

12.Чи можливим було звільнення раба за вказівкою закону?

 

Теми для індивідуальних виступів:

1. Обмеження на свободу приватних об'єднань в римському приватному праві.

2. Випадки обмеження влади господаря над рабами.

3. Юридичні особи в римському праві.

4. Еволюція рабовласницького, способу виробництва у Стародавньому Римі.

5. Особливості правового становища жінки у Стародавньому Римі.

6. Особливості правового статусу муніципального вільновідпущеника.

 

Завдання.

1. Під час епідемії певна поховальна колегія, використавши власні кошти, звернулася до банкіра за допомогою. Одержавши позику вона (колегія) не змогла повернути її у встановлений строк. Яким чином банкір зможе одержати назад свої гроші? Чи може він звернути стягнення на окремих членів колегії?

2. Чому про латинів Юніана говорили, що вони «живуть як вільні, а помирають як раби»?

3. За правління імператора Андріана раби Марціана, яких жорстоко карав господар за найменшу провину, прибігли до статуї імператора, благаючи про допомогу. Чи матиме це якісь наслідки для власника рабів?

4. Під час військової кампанії Лонгін був захоплений у полон. Через два роки він був звільнений з полону і повернувся до Риму. Чи означає це те, що ного два сини знову стануть його підвладними?

5. Римський громадянин призначив раба капітаном свого корабля, який повинен був доставляти в Рим зерно. В одному із рейсів було втрачено велику кількість зерна, купленого в Єгипті. По прибутті в Рим виникла суперечка між покупцем зерна і капітаном про невиконання зобов'язання. Хто повинен відповідати за знищений товар?

6. У Мілетія було 90 рабів. Скільки рабів за заповітом він міг відпустити на волю, якщо сам він жив
у І ст. н. є.?

7. Павло вигнав свого раба Плавта, оскільки тон був старим і хворим, і не міг виконувати роботу по господарству. Плавта вилікувала знахарка, яка не пред'явила на нього ніяких прав. Чи може Павло повернути собі раба? Який статус матиме Плавт?

8. Якщо римляни сумнівалися у правовому статусі людини, то якою була загальна практика вирішення цієї ситуації: людина залишалася рабом чи їй надавалася свобода?

9. Відомо, що римський громадянин мав право у будь-який час переселитися до латинської колонії і стати колоном. Який статус матиме цей же громадянин, якщо він повернеться жити до Риму?

10. Раб Андронім був відказаний за заповітом і відпущений на волю ще за життя свого власника. Через деякий час він з власної необачності знову був обернений у рабство. Чи зможе Андронім довести свій статус і знову бути вільною людиною?

 

Література:

1. Вовк В.М. Практикум з основ римського приватного права (у схемах і таблицях): Навчально-методичний посібник / В.М.Вовк. - К.: Атіка, 2007.-188 с.

2. Дождев Д. В. Римское частное право: Учебник для студ. вузов, обучающихся по спец. "Юриспруденция" / [інститут государства и права РАН; Академическиіі правовий ун-т / В.С. Нерсесянц (общ.ред.). — 2.изд., изм. и доп. — М: НОРМА. 2003. — 765с.

3. Калюжний Р.А. Римське приватне право: Курс лекцій. - / Р.А. Калюжний. - К.: Істина, 2005. - 144 с.

4. Калюжний Р.А. Римське приватне право: підр. для вищ. иавч. закл. / Р.А. Калюжний. В.М. Вовк. - К.: Атіка, 2012. - 408 с.

5. Качур В.О. Природні умови обмеження правосуб'єктності фізичних осіб у Стародавньому Римі / В.О. Качур.// Часопис Київського університету права. — 2010. — № 3. — С. 8-12.

6. Соціальні умови обмеження правосуб'єктності фізичних осіб у Стародавньому Римі / В.О. Качур // Часопис Київського університету права. — 2010. — №4. — С. 23-27.

7. Макарчук В. С. Основи римського приватного права: Навч. посібник / В.С. Макарчук. - Львівський ін-т внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України; Міжнародна асоціація істориків права. —2- ге вид., доп. — К.: Атіка, 2003. — 255 с.

8. Муромцев С.А. Гражданское право Древнего Рима / С. А. Муромцев. - М.: Статут, 2003. - 685 с.

9. Новицкнй И. Б. Основи римского гражданского права. / И.Б. Новацкий. - М: Юридическая литература, 1972. - 296 с.

10. Орач Є. М. Основи римського приватного права: Курс лекцій / Є.М. Орач, Б.Й. Тищнк. - Львівський держ. ун-т ім. Івана Франка. — К.: Юрінком Інтер, 2000. — 272 с.

11. Основи римського приватного права: Підручник / В.І. Борисова, Л.М. Бараноеа, М.В. Домашенко та ін.. - X,: Право 2008. - 224 с.

12. Памятники римского права: Закони XII таблиц; Институции Гая; Дигестн Юстиниана. — М.: Зерцало, 1997. — 608 с.

13. Підопригора О. А. Римське приватне право. Академічний курс: Підручник для студ. юрид. спец. вищ. навч. закладів / О.А. Підопригора. — 3. вид., перероб.та доп. — К.: Видавничий Дім «Ін. Юре», 2001. — 440 с.

14. Підопригора О.А. Римське право: Підручник / О.А. Підопригора, Є.О. Харитонов. - К.: Юрінком-Інтер, 2009. - 528 с.

15. Смирпн В.М. Свобода раба и рабство свободного / В.М. Смирин // Вестннк древней истории. -2000. -№2.- С. 56-63.

16. Спиченко Н.К. ■•".■' Правовое положение . грродского вольноотпуш,енника в зпоху Римской империи / Н.К. Спиченко .// Вестник древней истории. — 2006. - № 3. - С. 38.

 

 

СЕМІНАРСЬКЕ ЗАНЯТТЯ №З

(2год.).


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 2283; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!